تغییر مدیرعامل راهگشای شرایط فعلی بورس نیست

به گزارش مجله بابلسر، یک کارشناس مالی تغییر مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران را چاره ساز حل مسائل و شرایط فعلی بازار سرمایه ندانسته و معتقد است که این کار می تواند ثبات در حال شکل گیری را دوباره دچار تزلزل کند.

تغییر مدیرعامل راهگشای شرایط فعلی بورس نیست

به گزارش خبرنگاران، در یادداشت محمد حسین زاده آمده است: بازار سرمایه در ایران به دلیل تکانه های شدید مالی ناشی از تحریم ها به ویژه طی دو سال و نیم گذشته، مشخصا از ابتدای سال جاری با نگاهی منطقی به مبدا و مقصد نقدینگی سرگردان در جامعه مورد توجه ویژه دولت و به تبع آن مردم نهاده شد تا بتواند به نوعی اثرات مخرب این نقدینگی هنگفت را مدیریت کند.

عرضه سهام شرکت های بزرگ دولتی، رهاسازی ارزش سهام عدالت و... از جمله تمهیداتی بود که سعی شد با انجام آن تا حدود زیادی از سرریز نقدینگی مردم به بازارهایی چون ملک، سکه، طلا و ارز جلوگیری شده و این پول با ورود به بورس در خدمت فراوری قرار گیرد.

فرایند رو به تزاید ارزش شاخص کل، گرچه در مقاطعی با بعضی ناهماهنگی های بین دستگاهی و تصمیمات غیرکارشناسی دچار اختلال شد، اما این مسئله را نباید به حساب ناموفق بودن بازار سرمایه گذاشت، چه، علاوه بر این موارد، آنچه بیش از هر چیز فرایند رو به جلوی این بازار را تحت تاثیر منفی خود قرار داد، اثرات روانی و التهابات عمدتا غیر مالی بود.

حال که پس از گذشت بیش از یک ماه از تلاطم های وارده، این بازار راستا خود را تا حدود زیادی پیدا نموده و روی آرامش به خود گرفته، متاسفانه بعضی شنیده ها حاکی از احتمال برکناری مدیرعامل بورس تهران در هفته آینده است که همین امر می تواند ثبات در حال شکل گیری را دوباره دچار تزلزل کند.

در این خصوص چند ملاحظه بسیار مهم وجود دارد:

1- چنانچه اشاره شد، بورس طی شش ماه گذشته یکی از اصلی ترین بازارهای تاثیرگذار بر ارکان اصلی اقتصاد کشور بوده و فراز و نشیب های کم سابقه ای داشته است. در شرایط موجود هرگونه تصمیم گیری در خصوص این بازار به ویژه موضوعاتی که در روینمودهای مدیریتی بازار سرمایه اثرگذار باشد باید با احتیاط، درایت، دوراندیشی، فارغ از روینمودهای سیاسی و... باشد تا مجددا به یک شوک ناخواسته تبدیل نگردد.

2- به دلیل حساسیت های بازار سرمایه و اثرگذاری مستقیم آن بر شرایط مالی بخش بزرگی از جامعه با سرمایه های خرد و کلان، توجه دشمن به ویژه رسانه های معاند طی ماه های گذشته به صورت مستقیم معطوف به ایجاد اعوجاج و به هم ریختگی در این بازار بوده و حجم عملیات روانی که برای خارج کردن این بازار از تعادل انجام می گردد بی سابقه است.

3- کلیه کارشناسان مالی در کشور با وجود تاکید بر ضرورت راهنمایی سرمایه های خرد و کلان به بازار سرمایه و جلوگیری از ورود حجم بزرگ نقدینگی به بازارهای کاذب و غیر مولد بر این نکته تاکید دارند که رشد بازار سرمایه در کشور ما از منطق مالی دقیقی پیروی ننموده و از این رو تاثیر عوامل روانی بر نوسانات این بازار می تواند بیش از شرایط معمول باشد. از این رو در اتخاذ هر تصمیمی باید شاخص های روانی تاثیرگذار بر بازار را حتی بیش از مولفه های موثر مالی مورد توجه قرار داد و ضمن استفاده مثبت از این عوامل، امکان تاثیرپذیری بازار از عوامل روانی و غیرمالی را به حداقل رساند.

4- بر اساس موارد ذکر شده و حساسیت هایی که بازار سرمایه با آن روبرو است و با وجود مسائل عدیده ای که مدیران و سرمایه گذاران و نهادهای نظارتی طی ماه های گذشته در حوزه تعادل بخشی به این بازار با آن روبرو بوده اند و همچنین با چشم پوشی از بعضی تصمیم هایی که به دلیل ناهماهنگی های اداری و بعضی رقابت ها در دستگاه های دولتی و حاکمیتی بروز و ظهور پیدا کرد و اثرات مخربی به دنبال داشت، باید پذیرفت که بازار سرمایه و نقش آن در جذب و راهنمایی نقدیندگی کارنامه نسبتا قابل پذیرشی داشته و در شرایط پیچیده مالی موجود توانسته نقش مشخص کننده ای در عبور کشور از میدان های پرخطری که نظام سلطه برای ایجاد فروپاشی در اقتصاد کشور تدارک دیده داشته باشد.

5- در این میان و در کنار کوشش مجموعه بخش های مالی، اداری، مدیریتی و نظارتی در کشور، مدیریت بورس اوراق بهادار به ویژه بورس تهران که وزن اصلی بازار سرمایه کشور را به خود اختصاص داده نمی تواند به عنوان یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر شرایط فعلی نادیده گرفته گردد و به طور قطع همان گونه که شکل گیری شرایط ناخواسته و احیانا نامطلوب، همه توجهات را به سمت ارکان مدیریتی بورس راهنمایی می نماید ارزش های مثبت ایجاد شده را نیز بدون شک باید به نحوه مدیریت ارکان تصمیم گیری و اجرایی این سازمان مالی مرتبط دانست.

6- بدون شک مهمترین عامل منفی تاثیرگذار بر نفوذ تصمیمات مدیریتی ارکان بورس، اتخاذ روینمودهای سیاسی و غیرمالی و کوشش در بهره گیری از واقعیت های مالی برای تامین منافع کلان سرمایه .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 893

به "تغییر مدیرعامل راهگشای شرایط فعلی بورس نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر مدیرعامل راهگشای شرایط فعلی بورس نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید