تبادل نیروی کار بین ایران و روسیه در دستور کار قرار گرفت

به گزارش مجله بابلسر، وزیر کار ایران به روسیه پیشنهاد داد در زمینه تبادل نیروی کار پیش نویس موافقتنامه تدوین گردد تا مذاکرات در این زمینه آغاز گردد.

تبادل نیروی کار بین ایران و روسیه در دستور کار قرار گرفت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با آنتون کوتیاکوف وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه با اشاره به دستیابی روسیه به واکسن کرونا و شروع واکسیناسیون عمومی اظهار امیدواری کرد، پاندمی کووید 19 در همه جهان و در دو کشور ایران و روسیه تحت کنترل درآمده و رایزنی های دو کشور بتواند موجب سلامتی مردم ایران و روسیه شود.

تاکید بر اجرای یادداشت تفاهم همکاری که در سال 2015 به امضا رسیده است، تشکیل کمیته مشترک همکاری های مشترک دو کشور در اولین فرصت ممکن و به صورت مجازی، تبادل قوانین حوزه اجتماعی میان دو طرف، تهیه و تصویب برنامه اقدام مشترک دو ساله میان دو کشور، اتخاذ تصمیم در خصوص موافقتنامه تأمین اجتماعی که طرف ایرانی به طرف روسیه ارائه کرده و دریافت موافقتنامه دولتی تبادل نیروی کار از طرف روسیه و تصمیم گیری درباره امضای آن از مهمترین محورهایی بود که در این دیدار دوجانبه بر آن تاکید شد.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی در این نشست ویدئو کنفرانس همکاری های دو کشور در بخش های سیاسی و منطقه ای را در سطح مناسبی ارزیابی کرد و گفت: با ایجاد زیرساخت های اساسی در حوزه های مرتبط با کار و رفاه اجتماعی تلاش می کنیم زمینه های توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان دو کشور فراهم شود.

وی با توجه به اعلام آمادگی وزیر کار روسیه برای اجرایی کردن یادداشت تفاهم امضا شده در سال 2015 پیشنهاد کرد؛ کمیته مشترک دو کشور به صورت مجازی تشکیل شود و ضمن مذاکره در حوزه های روابط کار، مهاجرت نیروی کار و بیمه های اجتماعی بازنشستگی و آموزش های فنی و حرفه ای نسبت به تهیه و تصویب برنامه اقدام مشترک دو ساله بین ایران و روسیه اقدام کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سفر رئیس سازمان تأمین اجتماعی ایران به روسیه وارائه پیش نویس موافقتنامه همکاری های تأمین اجتماعی به طرف روسی گفت: امیدواریم سند همکاری سازمان تأمین اجتماعی با طرف روسی نهایی و آماده امضا شود.

شریعتمداری اضافه کرد: در زمینه تبادل نیروی کار نیز پیشنهاد می کنم پیش نویس موافقتنامه پیشنهادی خود را در اسرع وقت برای ما ارسال کنید تا مذاکرات را در این زمینه شروع کنیم.

در ادامه این نشست، آنتون کوتیاکوف وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه نیز با ابراز خرسندی از این گفت و گو تاکید کرد: گسترش روابط میان دو کشور برای ما بسیار حائز اهمیت است و هم اکنون هماهنگی و گفتگوهای بسیاری نیز میان دو طرف جریان دارد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این همگرایی بسیار خوبی نیز در موضوعات منطقه ای و جهانی میان دو کشور وجود دارد.

وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه شرح داد: در سال 2015 یک یادداشت تفاهم همکاری میان دو وزارتخانه به امضا رسیده که بر حوزه هایی مثل مسائل اجتماعی، رفاه اجتماعی و کار و متمرکز است.

کوتیاکف اضافه کرد: موضوعاتی مثل تبادل نیروی کار، توسعه روابط کار و مهاجرت نیروی کار از دیگر موارد این یادداشت تفاهم تاکید شده است.

وی ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری کمیته مشترک میان دو وزارتخانه به صورت مجازی گفت: در خاتمه سال قبل میلادی قرار بود هیئتی از وزارت کار فدراسیون روسیه به تهران سفر داشته باشد که این سفر به بهار سال 2020 موکول شده بود، اما متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این دیدار انجام نشد.

او پیشنهاد داد در چارچوب جلسه کمیته مشترک می توانیم بر روی برنامه اقدام مشترک و در چارچوب آن کارگروه کار کنیم و آن را به امضا برسانیم و به همین دلیل هم می توان قوانین حوزه اجتماعی میان دو کشور را مبادله کرد.

وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه شرح داد: یقیناً از این طریق به صورت هدفمند تر روابط میان دو کشور را در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی می توان دنبال کرد.

وی با قدردانی از ارسال اطلاعات مربوط به حوزه حفاظت فنی از سوی طرف ایرانی گفت: این وزارتخانه نیز اطلاعات مربوط به حفاظت فنی و شغلی را از راه دیپلماتیک به طرف ایرانی ارسال خواهدکرد.

کوتیاکوف ابراز امیدواری کرد که هماهنگی های تنگاتنگی را در حوزه تأمین اجتماعی، رفاه اجتماعی و کار با طرف ایرانی داشته باشد و دو طرف بتوانند در حوزه های یاد شده همکاری ها و مناسبات خود را توسعه دهند.

وزیر کار و حمایت فدراسیون روسیه همچنین در خصوص بررسی موافقت نامه همکاری در زمینه تأمین اجتماعی اعلام آمادگی کرد.

وی گفت: پیشنهاد می کنم در خاتمه جلسه امروز از کارگروه های خود بخواهیم تا قبل از خاتمه سه ماهه اول 2021 برنامه اقدام مشترک را نهایی و با یکدیگر امضا کنیم.

وی درباره موافقتنامه همکاری در زمینه نیروی کار گفت: در حال حاضر یک طرح مفهومی در فدراسیون روسیه وجود دارد که جز قانون فدرال است، این طرح به صورت کامل سیاست بخش مهاجرت را متأثر و یک اصلاحی را در آن ایجاد می کند. پیشنهاد می کنم مسائل مربوط به مهاجرت نیروی کار، پس از تصویب آن قانون فدرال مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه با قدردانی از دعوت وزیر تعاون کار و رفاه کشورمان گفت: هر زمان که محدودیت های کرونا برداشته شود حتماً به کشور زیبای ایران سفر خواهم داشت.

وزیر کار روسیه نیز از شریعتمداری برای سفر به روسیه دعوت و ابراز امیدواری کرد با توجه اینکه برنامه ها و زمینه های همکاری مشترک بسیاری میان دو وزارتخانه وجود دارد بتوانند آن را در سال 2021 محقق کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1064

به "تبادل نیروی کار بین ایران و روسیه در دستور کار قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبادل نیروی کار بین ایران و روسیه در دستور کار قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید