بازگشت مجدد اوراق تسه به کانال 60 هزار تومان؟

به گزارش مجله بابلسر، خبرنگاران : در سیزدهمین روز دی ماه هزینه وام مسکن نسبت به هفته گذشته 12.3 درصد افزایش یافت. این فرایند افزایشی هزینه هرکدام از اوراق را به کانال 60 هزار تومان نزدیک تر کرد.

بازگشت مجدد اوراق تسه به کانال 60 هزار تومان؟

به گزارش خبرنگاران، در سیزدهمین روز دی ماه هزینه وام مسکن پس از افزایشی که در هفته گذشته شروع نموده بود در روز جاری رشدی جدی را تجربه کرد.

فرایند افزایشی قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در ابتدای هفته گذشته شروع شده و تا کنون ادامه داشته به طوریکه در روز جاری مبلغ هر کدام از اوراق از رقم 54 هزار و 600 تومان در ابتدای هفته با 12.3 درصد رشد هفتگی به 59 هزار و 100 تومان رسید.

اما این تغییرات در هزینه اوراق مسکن چه تاثیری را بر هزینه وام و نرخ سود وام مسکن در روز جاری گذاشته است؟

هزینه وام مسکن

در سیزدهمین روز دی ماه هزینه هرکدام از اوراق وام مسکن به 59 هزار و 120 تومان رسید. این رقم در مقایسه با روز مشابه خود در هفته قبل کمتر نزدیک به 6 هزار و 400 تومان کاهش پیدا نموده و فرایندی افزایشی را ثبت کرد. مقایسه این رقم با روز گذشته حاکی از 2 هزار و 700 تومان افزایش بوده است.

این درحالیست که به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد. ار سوی دیگر مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

در نتیجه هزینه اوراق برای مجردین در روز سیزدهم دی ماه نسبت به روز قبل 774 هزار تومان افزایش پیدا نموده و به 16 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

این افزایش قیمت برای متاهلین نزدیک به 1 میلیون و 330 هزار تومان بوده و در نهایت مبلغ تهیه وام مسکن آنها را دراین روز به 28 میلیون و 400 هزار تومان رساند.

مرور آمارها بیانگر آن است که این ارقام پس از رکورد ارزانی در هفته گذشته رویه ای افزایشی پیدا نموده و اکنون در بالاترین حد خود در 2 هفته گذشته واقع شده است.

نرخ سود وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ تعیین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

نرخ سود وام مسکن در سیزدهم دی ماه برای متقاضیان وام مسکن به 20.7 درصد افزایش پیدا کرد.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز سیزدهم دی ماه برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 176 میلیون و 700 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 328 میلیون تومان برآورد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1206

به "بازگشت مجدد اوراق تسه به کانال 60 هزار تومان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت مجدد اوراق تسه به کانال 60 هزار تومان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید