اینترنت جهانی تا 10 سال دیگر به نقطه خاتمه می رسد

به گزارش مجله بابلسر، علی عظیمی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت توسعه پهنای باند داخلی برای کشورها و نتایجی که می تواند دربرداشته باشد، گفت: به لحاظ فنی و به صورت کاملاً تعیین، هزینه پهنای باند خارجی برای مصرف کننده بالاتر است. از این رو اگر قرار باشد برای برقراری یک ارتباط داخلی، پهنای باند به خارج برود، با وجود مجموعه ای از واسطه، این هزینه اتصال افزایش خواهد یافت و در نهایت اینترنت داخلی با هزینه بالاتری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

اینترنت جهانی تا 10 سال دیگر به نقطه خاتمه می رسد

پژوهشگر مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان فضای مجازی سراج ادامه داد: اما اگر عمیق تر به موضوع نگاه کنیم، بحث این است که اساساً ترافیک اینترنت که در هر کشوری تولید می شود جزو قلمرو سرزمینی آن کشور محسوب می شود. به بیان دیگر در جهانی کنونی، داده چیزی فراتر از یک سری اعداد است.

وی گفت: برای مثال زمانی که کاربر از یک سری اپلیکیشن های ناوبری استفاده می کند، در عین اینکه این اپلیکیشن به عنوان یک خدمت، به کاربر منفعت رسانده و راستا کوتاه تر را به وی اطلاع می دهد، کاربر نیز یک تولیدکننده اطلاعات محسوب می شود. به همین دلیل است که چرخه یادگیری ماشینی در زمان فعلی در حال تقویت است و داده در حال تبدیل شدن به دانش است. این دانش یک ارزش اضافه نموده برای کشورها ایجاد می کند و در صورتی که ترافیک این داده به خارج از کشور برود، ما این مزیت و ارزش را از دست داده ایم.

عظیمی به موضوع داده کاوی به عنوان یکی دیگر از مباحث مرتبط با پهنای باند اشاره کرد و اضافه نمود: از جهت داده کاوی نیز این حجم از اطلاعات که در حال تولید است، می تواند تحلیل دقیقی از فضای داخلی کشورها و مناسبات آن، در اختیار داده کاوان قرار دهد و در صورتی که این اطلاعات به خارج از کشور درز کند، خطرناک خواهد بود.

وی گفت: هرچه به سمت آینده می رویم، با توسعه نسل بعدی شبکه ها و اینترنت اشیا، مالکیت داده در قلمرو سرزمین ها پررنگ تر می شود. به همین دلیل سیاست کلی بیشتر کشورها و قدرت ها، حرکت به سمت ایجاد شبکه های ملی و ائتلاف های منطقه ای برای محافظت از داده ها است. این را می توان به منزله خاتمه اینترنت جهانی تعبیر کرد؛ در واقع اینترنت فعلی در 10 سال آینده به این شکل نخواهد بود.

این آینده پژوه ادامه داد: چرا که ملزومات فضای فعلی اینترنت، ذیل جهان تک قطبی بعد از جنگ جهانی دوم ایجاد شده است؛ زمانی که اساساً اینترنت و مفهومی از شبکه وجود نداشت و به همین دلیل شبکه اینترنت هم جهت و همسو با فرایند جهانی سازی که نظام سرمایه داری آمریکایی دنبال کرد، توسعه یافت. اما هم اکنون ملزومات اینترنت دیگر وابسته به جهان تک قطبی بعد از جنگ جهانی دوم نیست. در نتیجه اینترنت به شکل فعلی به تدریج تضعیف می شود و کشورها به سمت استفاده از شبکه های منطقه ای و یا ملی می فرایند.

وی با اشاره به اقدامات کشورهای مختلف برای ایجاد شبکه های ملی و یا ائتلاف های منطقه ای گفت: چین شبکه ملی با قدرتی دارد؛ روسیه و هند و برزیل نیز همینطور؛ حتی اروپا هم قصد دارد که شبکه های داخلی خود را داشته باشد. جهان به صورت ناخودآگاه به این سمت و سو در حال حرکت است و ما نیز باید این راستا را در قالب شبکه ملی تقویت کنیم.

عظیمی با بیان اینکه باید مالکیت پهنای باند داخلی مان را حفظ کنیم و این به نفع مصرف کننده خواهد بود، ادامه داد: دیتایی که در فضای داخلی هر کشوری وجود دارد می تواند تولید ارزش کند و حتی امکان صادرات آن نیز وجود دارد. برای مثال چینی ها چند برابر آمریکا و هند از اینترنت استفاده می کنند. حتی گفته شده که کاربران این کشور 300 برابر آمریکایی ها از دوچرخه های اشتراکی استفاده می کنند. هوش مصنوعی، چین را در تراز بالاترین سطح جهان قرار داده و این کشور حتی از آمریکا سبقت گرفته است. چرا که عمده این داده ها و ترافیکی که در داخل این کشور تولید و ساماندهی می شود، تبدیل به محصولات ارزش اضافه نموده شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد ترافیک کشور چین، داخلی است، گفت: این به معنای قطع پهنای باند خارجی نیست؛ ما نیز در کشور نمی خواهیم که دسترسی به پهنای باند خارجی قطع شود. بلکه موضوع ساماندهی ترافیک داخلی در کشور برای ایجاد مزیت و ارزش اضافه نموده است.

این پژوهشگر با اشاره به سیاست هایی که کشور چین در بومی سازی سرویس های آمریکایی از 10 سال پیش دنبال کرد، توضیح داد: چین از دهه پیش حرکتی را تحت عنوان کپی برداری خدمات آمریکایی آغاز کرد. به جای گوگل آمریکایی، بایدو چینی را و علی بابا را به جای آمازون معرفی کرد. در واقع یک دهه سرویس های مربوط به اینترنت جهانی و آمریکایی را مشابه سازی کرد. اما هم اکنون تمام نیازهای این کشور در داخل پاسخ داده می شود و بیش از سایر کشورها از پهنای باند داخلی استفاده می کند. این کشور در دهه فعلی نیز پیشرو در ایجاد استارت آپ های حوزه فناوری اطلاعات است و اپلیکیشن های جدیدی توسط این کسب و کارهای نوپا عرضه شده اند و به سایر کشورها پیشنهاد می شوند. به طور کل می توان گفت که سیاست چین، مدل درستی از حاکمیت در فضای مجازی و مدیریت بر اینترنت بوده است.

وی گفت: اما ما در بحث شبکه ملی اطلاعات و بومی سازی فضای مجازی، در همان مرحله کپی برداری باقی ماندیم و پیشرفتی نکردیم. دلیل آن نیز این بود که نگاه و تعاریف دست اندرکارانی که این پروژه را پیش می برند، بسیار فنی است. در سطح فنی تعریف از شبکه، مربوط به اتصال یک سری ابزار و دیوایس می شود و دولت نیز بارها تاکید کرده که با توسعه زیرساخت، شبکه ایجاد کرده است. اما مساله مهم در تعریف کلان تر شبکه ملی اطلاعات، مناسبات درون شبکه است که باید مورد توجه قرار می گرفت. به این معنی که باید در لایه سرویس ها و پلتفرم ها نیز به موازات زیرساخت، اقدامات توسعه ای انجام می شد. شاید توسعه زیرساخت های شبکه، مقداری قابل قبول بوده اما در سطح پلتفرم و سرویس و اکوسیستمی که این فضا ایجاد می کند، اقدامات مؤثری صورت نگرفت تا ترافیک پهنای باند در داخل کشور باقی بماند.

عظیمی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات چیزی فراتر از زیرساخت است، تاکید کرد: چیزی که این فضا را قوام می بخشد فراتر از زیرساخت است. ما یک سری مشابه سازی های پیروز مانند فروشگاه های اینترنتی و تاکسی های آنلاین در کشور داشتیم. اما برای بومی سازی پیام رسان ها و موتور جستجو، در زمان خودش اولویت قائل نشدیم و به همین دلیل پیروز نبوده ایم.

وی گفت: ماهیت اینترنت به تدریج در حال تغییر است و چرخه ای که در تبادل دیتا ایجاد می شود و استفاده کاربر از خدمات و سرویس های داخلی، این ماهیت را شکل می دهد. به همین دلیل ابزارهایی که با نمونه های خارجی قابل رقابت باشند، بیشتر در این فضا مورد توجه قرار می گیرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1308

به "اینترنت جهانی تا 10 سال دیگر به نقطه خاتمه می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت جهانی تا 10 سال دیگر به نقطه خاتمه می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید