اگر تا به حال به دنبال تایید مامانت بودی، مامان و معنی زندگی را بخوان!

به گزارش مجله بابلسر، کتاب مامان و معنی زندگی اثر دکتر اروین دی. یالوم، شامل شش داستان روان درمانی است که چهار مورد از این داستان ها براساس واقعیت و تجربیات شخصی نویسنده نوشته شده است.

اگر تا به حال به دنبال تایید مامانت بودی، مامان و معنی زندگی را بخوان!

اروین دی. یالوم روان پزشک مشهور اگزیستانسیالیست(وجودگرا) و نویسنده ای آمریکایی است.

اما بیشتر ما ایرانی ها او را با کتاب وقتی نیچه گریست می شناسیم. نبوغ و خلاقیت این نویسنده در کتاب وقتی نیچه گریست به اوج می رسد. او واقعیت، خیال و اصول روان شناسی را در این کتاب، استادانه تلفیق کرده و اثری جذاب و تاثیرگذار خلق کرده است. پس از ترجمه این کتاب طرفداران او در ایران بسیار بیشتر از قبل شدند.

دوست روان شناس و البته کتاب خوانی دارم که وقتی از او خواستم تا تاثیرگذارترین نویسنده از منظر خودش را نام ببرد بدون معطلی نام اروین دی. یالوم را به زبان آورد. ولی راستش من با شنیدن نام یالوم کمی پکر شدم چون نام او را به عنوان یک روان پزشک پیروز شنیده بودم اما وقتی دوست روان شناسم از لفظ شعبده باز درباره یالوم استفاده کرد حسابی درباره اش کنجکاو شدم.

پس از آن، با کمی جستجو، مصاحبه ای ویدیویی از اروین یالوم پیدا کردم که در آن گزارشگر از او می خواهد تا حس خود را در مقابل نام هایی چون نیچه، فروید، شوپنهاور بیان کند و او بی درنگ از لفظ نابغه در مقابل آن ها استفاده می کند؛ اما وقتی به اسم خود می رسد با کمی مکث از واژه قصه گو استفاده می کند.

پس از آشنایی کامل تر از دکتر اروین یالوم دریافتم که بدون شک قصه گو، دقیق ترین تعریف از اوست؛ چرا که دکتر یالوم با قصه گویی هم چون شعبده بازی توانا به طرز شگفت آوری مفاهیم روان شناختی را به مخاطب ارائه می دهد.

  • 5 کتاب روانشناسی که برای زندگی بهتر باید بخوانید

او با داستان های ساده و جالب و بدون استفاده از کلمات سنگین و تخصصی تجربیات بی نظیری در اختیار خوانندگانش قرار می دهد، پس از این منظر طیف مخاطب های او را فقط متخصصین این رشته در بر نمی گیرند.

جالب است بدانید، او کتاب مامان و معنی زندگی را با داستانی از زندگی و یک رویای جالب از خودش شروع می کند. در شهربازی اروین در صف تونل وحشت می ایستد.وارد ارابه می شوم، میله محافظ را پایین می آورم و مادرش را در میان افراد ناظر می بیند. وقتی ارابه شروع به حرکت می کند وارد دهانه ای تاریک می شود. قبل از ورود خود را به عقب می کشد و قبل از ورود در تاریکی فریاد می زند: مامان، به نظرت چطور بودم؟

این قصه درباره این است که یالوم از خودش می پرسد، آیا کارهایی که من کرده ام در جهت رضایت مادرم بوده یا نه؟ سوالی که در ناخودآگاه همه ما وجود دارد. کافی است به زندگی شخصی مان نگاه کنیم، مدام دنبال تأیید شدن توسط دیگران هستیم.

البته که در این داستان مامان، نمادی از جامعه و تلاش در جهت کسب رضایت جامعه از من است.

در این کتاب مرگ مسئله محوری است و یالوم به شدت از مرگ می ترسد و دنبال حضور مادر است و تایید مادر برایش تبدیل به امری حیاتی می شود.

البته در دیگر داستان های کتاب، شخصیت های اصلی که بیماران یالوم نیز محسوب می شوند هر کدام به نوعی با مرگ روبرو می شوند. نامفهومی مرگ در زندگی انسان همیشه برایش حائز اهمیت بوده و او را به ترس انداخته است.

در داستان مامان و معنی زندگی راوی اول شخص و خود یالوم است. در داستان های دیگر دانای کل را داریم. این تغییر نگرش در داستان نویسی خیلی مهم است، چرا که یک بحث فلسفی است.

سرفصل های کتاب مامان و معنی زندگی

داستان اول(مامان و معنی زندگی)

داستان دوم (هم نشینی با پائولا)، داستان درباره زنی است که مبتلا به سرطان شده است و کاملا واقعی است.

داستان سوم (تسکین از نوع جنوبی)، قصه درباره گروهی از بیماران درمانی بستری شده در بخش حاد بیمارستان است که با هدایت و روان درمانی دکتر، با یکدیگر آشنا می شوند و جنبه های مثبت فردی و جسمی خود را بیان می کنند.

داستان چهارم (هفت درس پیشرفته در درمان سوگ)، ماجرای زنی را می خوانیم که همسر خود را از دست می دهد. یالوم در این داستان با هفت درس به مخاطب برای کاهش رنج های خود راه کار می دهد.

داستان پنجم (رویارویی دو جانبه)، داستانی تخیلی از سرگذشت زنی است که زندگی اجتماعی خود را با توجه به تجربیات تلخ دوران کودکی اش دچار مشکل می بیند.

داستان ششم (طلسم گربه مجار)، روایتی تخیلی است از بیمارانی که تصمیم می گیرند فرایند درمان خود را متوقف کنند.

دکتر یالوم چند سال پیش در صفحه اجتماعی اش گفته بود با این که ایران قانون حق انتشار ندارد اما از انتشار و محبوبیت کتاب هایش در ایران شادمان و راضی است و بعد از آن پذیرای سوال های ایرانیان شده بود تا در یک مصاحبه (به مناسبت انتشار یکی از کتاب هایش) آن ها را جواب دهد.

همان روز در پست دیگری گفته بود که از دریافت این همه پاسخ از ایران حیرت زده است و برایش تکان دهنده است و اظهار خوش بینی کرده بود که کشورها بالاخره راهی را پیدا می کنند تا راحت و آسوده و همراه با احترام در کنار همدیگر زندگی کنند.

شاید علت علاقه ایرانیان به این نویسنده این باشد که کمتر کسی در ایران مثل اروین یالوم، فکر می کند.

در نهایت باید گفت دکتر اروین د. یالوم، قهرمان زندگی خیلی از آدم هایی است که نیاز به یک همراه معتمد و دانا در طول زندگی خود دارند. این نویسنده بزرگ، تا به امروز الهام بخش افراد زیادی در سراسر دنیا بوده و زندگی های زیادی را متحول کرده است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 786

به "اگر تا به حال به دنبال تایید مامانت بودی، مامان و معنی زندگی را بخوان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر تا به حال به دنبال تایید مامانت بودی، مامان و معنی زندگی را بخوان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید