یک گلو داریم و هزار درد!

به گزارش مجله بابلسر، گاهی وقت ها فردی تا صبح سرد زمستان از خانه بیرون می آید، گلویش ناراحت می گردد و درد می گیرد.گاهی کودکی گلویش درد می گیرد و چند وقت بعد معلوم می گردد دریچه های قلبش مشکل پیدا نموده اند.گاهی یک نفر گلویش درد می گیرد و نمی تواند غذایش را درست ببلعد که بعدا معلوم می گردد یک غده راه گلویش را بسته است.

یک گلو داریم و هزار درد!

یک گلو داریم و هزار درد!

گاهی وقت ها فردی تا صبح سرد زمستان از خانه بیرون می آید، گلویش ناراحت می شود و درد می گیرد.

گاهی کودکی گلویش درد می گیرد و چند وقت بعد معلوم می شود دریچه های قلبش مشکل پیدا نموده اند.

گاهی یک نفر گلویش درد می گیرد و نمی تواند غذایش را درست ببلعد که بعدا معلوم می شود یک غده راه گلویش را بسته است.

گاهی یک فردی ، هر چند وقت یک بار گلویش به خارش و سرفه های خشک می افتد.

گاهی یک نفر بعد از خواب گلویش می سوزد و ... .

خلاصه یک گلو داریم و هزار جور ناراحتی و مشکل.

آیا می شود همه این گلودردها را با شربت سینه و خلط آور درمان کرد؟ آیا همه این ها با غرغره کردن آب نمک خوب می شوند؟ یا همه شان تزریق پنی سیلین می خواهند؟

بگذارید یک بار، خیلی سریع با دردهای گلویمان آشنا شویم.

عفونت های گلوگیر

ویروس های مختلف با هوایی که نفس می کشیم، از راستا گلوی ما می گذرند و گاهی در حفره های آن، اقامت نمایند. عطسه، آب ریزش بینی و دردهای عضلانی، از علایم مهم شایع ترین این ویروس ها، یعنی ویروس های عامل سرماخوردگی است. تا بدن بخواهد به خودش بجنبد و علیه این مهمانان ناخوانده پادتن بسازد، یک هفته ای طول می کشد.

البته یک ویروس هم هست که راه های بیشتر و عجیب تری برای بیمار کردن گلویمان بلد است؛ راه هایی مثل نفوذ در لوزه ها و غده های لنفاوی اطراف حلق و گلو و ساختن یک غشا یا پرده روی آن. این ویروس، مونو نوکلئوز نام دارد و آنقدر می تواند در حلق سد معبر کند که نفس کشیدن برای بیمار مبتلا سخت شود و فقط مایعات را، آن هم جرعه جرعه، بنوشد.

طول دوره رفع زحمت این ویروس به 6 هفته هم می رسد و در این مدت ممکن است سری به کبد و مغز استخوان هم بزند و باعث زردی و کم خونی شود.

غیر از ویروس ها، باکتری ها هم سهم خودشان را در آزار و اذیت گلوی ما به عهده دارند؛ باکتری هایی که جز با آنتی بیوتیک، خلاصی از دستشان امکان ندارد. سر دسته این باکتری ها، نوعی استرپتوکوک است.

پادتن هایی که بدن ما در مقابله با این باکتری می سازد، بعضی سلول های بدن خود ما را هم اشتباها هدف قرار می دهد و باعث تخریب آنها می شود: مثل سلول های قلبی، عصبی و کلیوی، که آن وقت عوارض عجیب و غریب آن گریبان گیر بیمار می شود.

از دل برآید و بر گلو نشیند

کار معده، یعنی هضم غذا، با اسید راه می افتد. بافت خود معده لایه هایی دارد که در برابر این اسید مقاوم هستند، اما مری و حلق چنین لایه هایی ندارند و به این اسید سوزاننده و مخرب، حساسند. لذا وقتی دریچه بین مری و معده درست کار نکند، این اسید موقع دراز کشیدن از مری بالا می آید و به گلو می رسد، آن وقت حس ترشی و سوزش گلو لذت خواب را بر شما حرام خواهد نمود.

چاره اش این است که سیگار و مواد محرک مثل ادویه و نوشابه گازدار را کنار بگذارید، بلافاصله بعد از غذا خوردن دراز نکشید و با مشورت پزشک از داروهای ضد اسید بهره ببرید.

هوا بس ناجوانمردانه سرد است

اول صبح روزهای زمستانی ، موقع سر کار رفتن، سوز خشک سرما گلویتان را می آزارد. سر کار هم بخاری گازی، هوای گرم اما خشکی تحویلتان می دهد. لذا گلویتان خشک می شود، می خارد و سرفه های خشک و پرصدایی فراوری می نماید که سوزش و خارش گلو را بدتر و بدتر می نماید.

چاره اش خیلی ساده است: افزایش رطوبت محیط.

کسانی هم که راه بینی شان، با پولیپ بینی یا انحراف تیغه میانی بینی بسته شده و نمی توانند به خوبی نفس بکشند و مجبورند به جای بینی، از راه دهان تنفس نمایند، بیشتر دچار ناراحتی گلو در هوای سرد و خشک می شوند. برای این ها هم راه حل مشخصی وجود دارد و آن رفع مشکل بینی است.

آلودگی هوا ، سیگار، مواد شیمیایی و صنعتی هم می توانند همین وضع را به وجود آورند.

چنین گلودردهایی احتیاجی به شربت های سینه معمولی ندارند و با آنها درمان نمی شوند.

گره های گلو

غده ها یا تومورها، هر جای بدن از جمله گلو، زبان و حنجره ممکن است به وجود آیند. اغلب میزبانان چنین تومورهایی، سیگاری ها هستند. گلودردهایی که با مشکل بلع و دردهایی که به گوش تیر می کشند، همراه هستند، ممکن است نشانه ای از این تومورهای مزاحم باشند.

تومورها آرام آرام و مرموزانه رشد می نمایند و همین رشد تدریجی آنها باعث می شود دیرتر از موقع به فکر درمان شان بیفتیم. صدای خش دار، غده لنفاوی بزرگ شده، کاهش وزن بی علت یا خلط خون دار گاهی از علائم چنین تومورهایی هستند.

حساسیت دارید؟

بعضی افراد به بعضی مواد خاص حساسیت (آلرژی) دارند؛ از گرده گیاهان گرفته تا کرک و پر و پشم و موی جانوران مختلف و همین طور حشرات یا حتی گرد و غبار هوا.

در این افراد خارش و درد گلو بعد از مواجهه با عامل حساسیت زا (آلرژن) دیده می شود که با عطسه، آب ریزش بینی و قرمزی و سوزش چشم همراه می شود.

بعضی داروهای بدون نسخه می توانند این علائم را کمی تخفیف دهند، اما فعلا برترین و مؤثرترین چاره این مشکل، پرهیز از مواجهه با آن عامل حساسیت زا است.

کی وقت دکتر بگیریم؟

یک گلو درد بی امان، یا گلودردی که بیشتر از 5 تا 7 روز طول بکشد، نشان می دهد که مسئله ای غیر از سرماخوردگی و آنفلوآنزا دارید؛ به خصوص اگر با یک عامل خارجی حساسیت زا مرتبط نباشد. در این حالت مراجعه به پزشک لازم است.

البته ممکن است خیلی زودتر از این ها به پزشک مراجعه نموده باشید، اما به هر حال با مشاهده علائم زیر، حتما برای آنالیز و معاینات بیشتر نزد پزشک بروید:

- گلودرد شدید یا طولانی

- سختی نفس کشیدن

- اشکال در بلع یا باز کردن دهان

- درد مفاصل یا درد گوش

- دانه های پوستی

- تب بالای 39 درجه

- خلط خونی یا چرکی

- گلودردهای پی در پی

- غده های لنفاوی متورم در گردن و فک

- خشن شدن صدا که بیش از دو هفته طول بکشد.

درمان در خانه

مسلما خودتان نمی توانید به طور خودسرانه آنتی بیوتیک بخورید، پس اگر شک کردید که دچار گلودرد چرکی (باکتریایی) شده اید، حتما نزد پزشک بروید تا او برایتان آنتی بیوتیک تجویز کند؛ آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین، اریترومایسین، پنی سیلین. مهم این است که شما با تماشا اولین نشانه های بهبود گلودرد، دوره درمان با آنتی بیوتیک را رها نکنید، چون ممکن است عفونت به طور کامل از بین نرفته باشد.

راه های زیر برای درمان خانگی بیشتر گلودردها مفید هستند:

1- مایعات بیشتری مصرف کنید که هم در رفع عفونت ها مؤثر است و هم خشکی گلو و آلرژی را بهتر می نماید.

2 - چای ولرم را با عسل مخلوط کنید و بنوشید. این نوشیدنی گلوی تحریک شده و حساس را آرام می نماید.

3 - در اتاقتان یک دستگاه بخور ، یا مرطوب نماینده بگذارید.

4 - آب نمک غرغره کنید. این کار در بهبود گلودردهای عفونی، به خصوص نوع ویروسی ، بسیار یاری می نماید. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب حل کنید و در دهان و حلقتان غرغره کنید.

5 - داروی مسکن (ضد درد) بخورید، مسکن های بدون احتیاج به نسخه، مثل استامینوفن ساده، در رفع کردن درد گلودردهای عفونی مؤثرند.

منبع:تبیان زنجان

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : mohamadaminsh

منبع: راسخون
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1634

به "یک گلو داریم و هزار درد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک گلو داریم و هزار درد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید