چهارشنبه بارش شهابی جوزایی به اوج می رسد

به گزارش مجله بابلسر، بارش شهابی سالانه جوزایی (Geminids) شامگاه فردا (چهارشنبه 23 آذر - 14 دسامبر) به اوج خود می رسد و علاقه مندان به این رخداد نجومی می توانند در حدود 120 سنگ آسمانی را در هر ساعت مشاهده نمایند.

چهارشنبه بارش شهابی جوزایی به اوج می رسد

به گزارش ایرنا، اوج بارش شهابی جوزایی به تماشاگران آسمان و علاقه مندان ستاره شناسی این فرصت را می دهد تا آنچه را که به عنوان ثابت ترین و قابل اعتمادترین بارش شهابی سال به شمار می رود، مشاهده نمایند البته اگر آماده مقابله با سرمای هوای در اواخر آذرماه (اواسط دسامبر) باشند.

بارش شهابی بر فراز شهر نیویورک در ساعت هشت صبح فردا به اوج خود می رسد و از این رو برترین وقت تماشای این پدیده در ساعات پیش از طلوع خورشید در این روز است.

این بارش شهابی سال جاری از روز یکشنبه 13 آذر ماه (چهارم دسامبر) آغاز شد و روز شنبه 26 آذرماه (17 دسامبر) به خاتمه می رسد. در این مدت زمانی، برترین راه برای تماشا شهاب های فراوان تماشای آسمان در زمانی است که مکان (موقعیت) مشاهده به سمت نقطه شهاب زا است که در صورت فلکی جوزا (constellation of Gemini) یافت می گردد.

بیشترین شهاب ها از بارش جوزایی زمانی مشاهده می شوند که نقطه تابشی (نقطه بارش شهاب) آن در بالای افق باشد و با بالا رفتن این نقطه در آسمان تعداد شهاب ها افزایش می یابد.

در شرایط تاریک مناسب با وجود آسمان صاف و بدون ماه، تماشاگران آسمان می توانند تا حد 120 شهاب جوزایی را در هر ساعت در زمان اوج آن مشاهده نمایند.

بارش شهابی زمانی اتفاق می افتد که زمین در سفر سالانه اش به دور خورشید از میان ابرهای به جای مانده از ستاره های دنباله دار یا سیارک ها عبور می نماید. این ستاره های دنباله دار یا سیارک ها با سرعت زیاد وارد اتمسفر سیاره زمین می شوند و می سوزند و به این شکل رگه هایی از نور ایجاد می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1401 بروزرسانی: 22 آذر 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1993

به "چهارشنبه بارش شهابی جوزایی به اوج می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارشنبه بارش شهابی جوزایی به اوج می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید