پیگیری ثبت چند کاروانسرای اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو

به گزارش مجله بابلسر، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، پیگیری ثبت چند کاروانسرای اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو صورت می گیرد.

پیگیری ثبت چند کاروانسرای اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو

قضیه چیست؟

فریدون اللهیاری اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در دستور کار وزارتخانه میراث فرهنگی قرار گرفته است، ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی است و در استان اصفهان نیز چندین اثر داریم که واجد ارزش ثبت در فهرست یونسکو هستند و به این پرونده می پیوندند.

وی اضافه نمود: کاروانسرای مهیار، کاروانسرای جهادآباد، همچنین هتل عباسی اصفهان که بر روی یک کاروانسرای صفوی بنا شده، از جمله مواردی است که پرونده آنها به دست همکاران ما در حال تکمیل شدن است.

سیده سارا محمدی، کارشناس بافت های تاریخی و مسئول تهیه پرونده این آثار در اداره کل میراث فرهنگی اصفهان گفت: ثبت هر اثر در فهرست میراث جهانی منوط به داشتن 10 معیار است و ما براساس این معیارها کاروانسراهای استان اصفهان را مورد آنالیز قرار دادیم.

وی ادامه داد: بعضی از کاروانسراهای استان بدلیل نداشتن اطلاعات تاریخی کافی و فقدان حریم آزاد، همچنین مداخله در بنا یا داشتن پلان های مشابه از این فهرست حذف شدند که برای بنده بسیار ناگوار بود.

محمدی با بیان اینکه تعداد کاروانسراهای دارای معیار ثبت جهانی در استان اصفهان، اکنون بین 9 و 10 اثر در نوسان است، اظهار کرد: کاروانسرای مهیار و کاروانسرای امین آباد شهرضا، کاروانسرای کوهپایه، کاروانسرای گز شاهین شهر، کاروانسرای نیستانک نائین، کاروانسرای مرنجاب آران و بیدگل و کاروانسرای گبرآباد کاشان ازجمله بناهایی است که پرونده ثبتی آنها تقریبا تکمیل شده و این روزها نیز مشغول نقشه برداری از هتل عباسی اصفهان هستیم تا در صورت همکاری دست اندرکاران این هتل، مقدمات ثبت جهانی آن را هم در همین مجموعه فراهم کنیم.

کارشناس بافت های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به سخت بودن فرآیند ثبت آثار در فهرست میراث جهانی، بیان کرد: تا انتها دی جاری پرونده کاروانسراهای ایران برای یونسکو ارسال می گردد. مسئول ثبت جهانی آثار تاریخی اصفهان همچنین اطلاع داد که گام بعدی این اداره کل تهیه پرونده به منظور ثبت باغشهر نطنز در فهرست میراث جهانی است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1079

به "پیگیری ثبت چند کاروانسرای اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری ثبت چند کاروانسرای اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید