واگذاری خودروسازها بعد از هم اندیشی با صاحب نظران معین تکلیف می گردد

به گزارش مجله بابلسر، قربان زاده گفت: واگذاری خودروسازها بعد از هم اندیشی با صاحب نظران معین تکلیف می گردد و پیش احتیاج واگذاری حذف قیمت گذاری دستوری است.

واگذاری خودروسازها بعد از هم اندیشی با صاحب نظران معین تکلیف می گردد

آقای حسین قربان زاده درباره موضوع واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا، گفت: وزارت صمت مکلف به آزاد سازی وثیقه سهام دولت در این دو خودروساز بود تا قابلیت عرضه داشته باشند؛ مهمترین نکته باز شدن قفل این سهام است که اکنون در وثیقه است.

به گفته او، سهام دولت در ایران خودرو 5 درصد و در سایپا 17 درصد است که البته موضوع سهام تودلی این شرکت ها هم مطرح است که وزارت صمت با همکاری خود شرکت ها بحث فروش سهام تودلی را دنبال می کردند.

رئیس سازمان خصوصی سازی می گوید: پیش احتیاج واگذاری، حذف قیمت گذاری دستوری است تا شرکت ها منظره سودآوری داشته باشند چرا که نمی گردد شرکت زیان ده را واگذار کرد؛ بلکه ابتدا باید در سپهر تنظیم گری، منظره سودآوری را ترسیم کرد و سپس دولت، خروج از تصدی گری را دنبال کند.

قربان زاده گفت: ارزش گذاری خود شرکت هاست و وزارت اقتصاد ارزش گذاری نکرده و اطلاعیه ای هم در این خصوص نداشته و آنچه صورت گرفته تصمیمی است که در مجامع خود به شکل خود سهامداری گرفته اند که البته شیوه درستی نیست و باید درباره آن به اجماع رسید.

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به فعالیت کارگروه مشترک وزارت اقتصاد و صمت درباره مشخص تکلیف سهام دو خوردرو ساز تاکید نمود: از 22 تیر ماه سال جاری، دو وزیر صمت و اقتصاد و معاونان مرتبط در دو وزارتخانه جلساتی را شروع کردند تا پراکندگی تصمیمات از بین برود و به اتفاق نظر برسیم در پی آن هفت جلسه پی در پی با اعضای مرتبط دو وزارت صمت و اقتصاد برگزار و نتایج به دو وزیر اعلام شد.

به گفته او، درباره بعضی موارد از جمله پیش احتیاجها و حذف قیمت گذاری دستوری اشتراک نظر ایجاد شد، اما در مورد نوع واگذاری هنوز اختلاف نظرهایی بود که قرار شد به جای آنکه پشت درهای بسته به بحث گذاشته گردد، موضوعات با صاحب نظران و کارشناسان به اشتراک گذاشته و بر مبنای خرد جمعی تصمیم گیری گردد.

قربان زاده می گوید: در این نشست اجماع نظر صاحب نظران بر این بود که خرد کردن و واگذاری جزئی از این دو شرکت و واگذاری سایت های آنها به صلاح نیست.

بنابر گفته او، وزیر اقتصاد هم در این جلسه اشاره داشت که نشست دیگری طی هفته های آینده در یکی از دانشگاه های صنعتی برگزار می گردد تا صاحب نظران و فعالان این صنعت به طرح دیدگاه های خود بپردازند و تفاهم از خلال همین گفت و گوها بعد از دو یا سه جلسه، حاصل گردد.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: موضوع از نگاه صاحب نظران فقط واگذاری سهام دولت نیست بلکه مهم این است که باید تغییری در ترکیب سهامداری ایجاد گردد که تصدی گری از بین برود.

خبرنگاران مالی اقتصاد و انرژی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 آبان 1401 بروزرسانی: 1 آبان 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1974

به "واگذاری خودروسازها بعد از هم اندیشی با صاحب نظران معین تکلیف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری خودروسازها بعد از هم اندیشی با صاحب نظران معین تکلیف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید