همه چیز درباره شهر ممنوعه، اقامتگاه پادشاهان چین

به گزارش مجله بابلسر، شهر ممنوعه چین به عنوان یکی از پنج کاخ مهم در دنیا با تالارها و دیوارهای بزرگ اوج معماری سنتی چین را به نمایش گذاشته و همانند جواهری در قلب مرکز بزرگترین کشور دنیا می درخشد. معماری شهر ممنو عه بر حسب فنگ شویی چینی طراحی شده و تمام ساختمان هایش برای احترام به خورشید به سمت جنوب ساخته شده اند. داشتن فضاهای تشریفاتی، نحوه چینش ساختمان ها و حتی تزیینات همه و همه قدرت امپراتوری چین را به نمایش گذاشته اند. در ادامه معماری این سازه باشکوه چینی را آنالیز خواهیم کرد.

همه چیز درباره شهر ممنوعه، اقامتگاه پادشاهان چین

شهر ممنو عه در پکن قرار گرفته و یکی از جاذبه های گردشگری به شمار می رود. کاخی بزرگ که محل زندگی امپراتوران قدرتمند چین بوده و گوشه گوشه آن داستان های ناگفته بسیاری را در خود پنهان نموده اند. این قصر به دلیل اینکه جز خاندان سلطنتی هیچکس اجازه ورود به آن را نداشت به شهر ممنو عه معروف شده است. این قصر مجذوب نماینده امروزه گردشگران بسیاری را به سمت شهر پکن جذب می نماید.

آنچه در این مطلب می خوانید

 • تاریخچه شهر ممنوعه
 • دلیل نام گذاری شهر ممنو عه
 • طراحی و معماری شهر ممنوعه
 • موزه شهر ممنو عه
 • جاذبه های گردشگری شهر ممنوعه
 • اعتقاد مردم درباره شهر ممنو عه
 • بازدید از شهر ممنو عه چین
 • سوالات متداول

تاریخچه شهر ممنوعه

شهر ممنو عه در قلب شهر پکن قرار گرفته است. این مجموعه کاخ سلطنتی در سال 1406 و به دستور پادشاهان سلسله مینگ ساخته و در سال 1420 تکمیل شد. از آن موقع 14 تن از پادشاهان این سلسله در شهر ممنوعه ساکن بودند. پس از سقوط مینگ ها 10 پادشاه از سلسله دیگر این مجموعه سلطتنی را برای اقامت انتخاب کردند تا سال 1912 که امپراتوری جای خود را به جمهوری خلق چین داد. بدین ترتیب شهر ممنو عه برای سال ها یکی از اصلی ترین مقر پادشاهی و مهمترین بناهای این کشور به شمار می رفت. البته این مجموعه پس از روی کار آمدن جمهوری خلق چین نیز همچنان شکوه خود را حفظ نموده و میزبان گردشگرانی ست که به معماری اصیل چینی علاقه دارند.

دلیل نام گذاری شهر ممنو عه

رعایا یا همان مردم عادی اجازه ورود به شهر ممنوعه پکن را نداشتند، حتی خاندان سلطنتی و کارگزاران دولتی نیز به صورت خیلی محدود اجازه داشتند در قصر تردد نمایند. فقط امپراتور بود که اجازه داشت به راحتی و بدون هیچ محدودیتی در تمام قسمت های شهر تردد داشته باشد. به همین خاطر مجموعه قصر سلطنتی به نام شهر ممنو عه معروف شد. این محوطه 74 هکتاری در سال 1987 به دلیل اهمیت آن به عنوان مرکز قدرت چین برای پنج قرن و بعلاوه به دلیل معماری بی نظیر و نقش فعلی آن به عنوان موزه کاخ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

در هر چهارگوشه این مجموعه برج های عظیمی وجود دارند که نمای بیرونی قصر را از بیرون نیز بسیار زیبا و باشکوه نشان می دهند. نمای مجموعه به قدری مجذوب نماینده است که گردشگران را برای بازدید از بناهای کوچک محوطه داخلی دعوت می نماید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک میلیون کارگر به همراه صدها هنرمند به صورت تمام وقت بر روی معماری و تزیینات شهر ممنو عه کار می کردند.

طراحی و معماری شهر ممنوعه

طراحی شهر ممنوعه بر اساس سیستم فنگ شویی چینی اجرا شده است. درواقع ساختمان های این مجموعه برای احترام به خورشید در خط شمال به جنوب قرار گرفته اند. نکته ای جالب اینکه فضاها به گونه ای تزیین شده اند که قدرت امپراتوران چینی را به رخ بازدیدنمایندگان می کشند. البته در چینش فضا بیشتر به قدرت جمعی تکیه شده اما در مجموع غرور ملی را می توان در ریزترین جزییات کاخ حس کرد.

شهر ممنو عه از نظر معماری مستطیلی با ابعاد 961 در 753 متری است که به وسیله دیواری 10 متری احاطه شده، رنگ زرد به عنوان رنگ امپراتوری و سرخ به عنوان رنگ شادی در طراحی های سقف و دیوار مجموعه به وضوح دیده می گردد. یک رودخانه نیز برای حفاظت بیشتر در بیرون قصر جاری شده است. طرز چینش ساختمان ها نشان از خلاقیت و هوش بالای معماران چینی دارد. به عنوان مثال استفاده از ظروف مسی در میدان احتمال آتش سوزی در مجموعه را به صفر رسانده است. مجموعه کلی نیز بر اساس سیستم طبقه بندی قدرت طراحی شده، به عنوان مثال سه قصر تای حه، جون حه و بایو فضایی سلطنتی تر داشته برای اجرای مرنام رسمی استفاده می شدند.

موزه شهر ممنو عه

موزه قصر یک مجموعه بزرگ است که در شهر ممنو عه و در قلب شهر پکن چین قرار گرفته است. این موزه با 720000 متر مربع مساحت، کاخ های سلطنتی امپراتوری را از سلسله های مینگ و چینگ چین را به نمایش گذاشته و در سال 1925 پس از اخراج آخرین امپراتور چین به روی عموم باز شد. آثار هنرمندان بزرگ چینی از جمله تابلوهای نقاشی بزرگ، خوشنویسی، سرامیک و آثار باستانی به جا مانده از دوران امپراتوری این مجموعه را به یکی از معتبرترین موزه های چین و جهان تبدیل نموده است. این مجموعه در سال 1961 به عنوان یکی از مهمترین مکان های میراث فرهنگی چین و در سال 1987 درلیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

موزه در بخش شمالی مجموعه و در نزدیکی تپه پراسپکت قرار گرفته است. اخترشناسان چین باستان به این مکان اهمیت کیهانی بخشیده بودند و آن را محور جهان در زمین می دانستند. از آنجا که آثار بجا مانده از امپراتوران چینی در این موزه نگه داری می گردد بی شک بازدید از آن برایتان بسیار سرگرم نماینده و مجذوب نماینده خواهد بود.

جاذبه های گردشگری شهر ممنوعه

از جاذبه های گردشگری شهر ممنوعه می توان به دروازه وو (مریدین)، تالار هماهنگی عالی (تایهدیان) و باغ امپراتوری (یوهوایوان) اشاره نمود. دروازه وو ورودی رسمی مجموعه است که در قسمت جنوبی قرار گرفته و شکوه آن چشم بازدیدنمایندگان را به خود خیره می نماید. این دروازه بعلاوه یکی از بلندترین ساختمان های مجموعه است که 38 متر ارتفاع دارد. این در شبیه به بال های شیر ابولهول طراحی شده است. آن سوی دروازه حیاط بزرگی به عمق 460 فوت و عرض 690 فوت قرار گرفته است که به وسیله آن رودخانه طلایی (رودخانه آب طلایی) در یک محوطه کمانی شکل می گذرد. رودخانه به وسیله پنج پل مرمر سفید موازی که به دروازه Taihemen منتهی می گردد عبور می نماید.

در شمال دروازه هارمونی، بخش اصلی یعنی جایی که سه تالار اصلی اداری و سه طبقه مشرف به میدان وسیعی قرار دارند. این منطقه حدود سه هکتار را در بر گرفته و فضای کافی برای پذیرش ده ها هزار نفر که برای ادای احترام به امپراتور می آمدند را داشت.

کمی آنطرف تر از دروازه شمالی صحن داخلی شامل سه تالار که محل زندگی امپراتوری را تشکیل می دادند قرار گرفته است. در مجاورت این کاخ ها و در شمالی ترین بخش مجموعه، باغ امپراتوری 3 هکتاری قرار گرفته است. این باغ به عنوان مکانی برای استراحت امپراتور با چیدمان زیبا از درختان، حوضچه های ماهی، تخت گل و مجسمه طراحی شده است. در مرکز آن تالار صلح امپراتوری (Qinandian) را می بینید، یک معبد دائوئیستی که امپراتور برای تفکر و اندیشیدن از آن استفاده می کرد.

اعتقاد مردم درباره شهر ممنو عه

بیشتر گردشگران شهر ممنوعه را در کنار دیوار چین از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این کشور می دانند. حقایق جالبی درباره این مجموعه وجود دارد که در ادامه درباره آن می خوانیم:

 • با در نظر گرفتن طراحی و معماری، بسیاری شهر ممنو عه چین را وسیع ترین و کامل ترین مجموعه چوبی جهان می دانند.
 • در ضلع جنوبی دروازه نیمروز و در ضلع شمالی دروازه نیروی ایزدی قرار دارند. هر دو دروازه از نظر طراحی و معماری نظیر ندارند.
 • مجموعه شهر ممنو عه بر اساس نظم تشریفاتی و سیستم فئودالی ساخته شده است. بدین صورت که ساختمان ها بر اساس رنگ های تشریفاتی خاندان سلطنتی رنگ آمیزی شده اند.
 • دیواری سرخ رنگ به طول 3400 متر دور شهر ممنوعه را احاطه نموده است.
 • مجموعه شهر ممنو عه برای مردم چین یک گنجینه ملی به شمار می آید.
 • مساحت شهر ممنو عه دو برابر واتیکان و سه برابر ارگ کرملین در روسیه است.

بازدید از شهر ممنو عه چین

از سال 1924 و با روی کار آمدن جمهوری خلق چین مجموعه شهر ممنو عه به موزه تبدیل و بازدید از آن برای عموم مردم آزاد شد. بدین ترتیب اگر به تاریخ و معماری چین علاقه داشته و مهمتر از همه قصد ورود به مکانی را دارید که تا چند دهه قبل هیچ کس اجازه وارد شدن به آن را نداشت می توانید بازید از شهر ممنو عه را در برنامه سفر خود به کشور چین قرار دهید.

سوالات متداول

چرا شهر ممنو عه به این نام خوانده می گردد؟

به دلیل اینکه مردم عادی اجازه ورود به مجموعه را نداشتند به این اسن معروف شد.

شهر ممنوعه به چه چیزی معروف است؟

شهر ممنوعه برای بیش از 500 سال مرکز سیاسی و آیینی چین بود. پس از تکمیل آن در سال 1420، شهر ممنوعه خانه 24 امپراتور، خانواده ها و خدمتکاران آنها در طول سلسله های مینگ (1368-1644) و چینگ (1644-1911) بود ه است.

3 حقیقت در خصوص شهر ممنوعه چیست؟

شهر ممنوعه بزرگترین کاخ امپراتوری جهان است، در شهر ممنوعه ساختمان هایی به سبک اروپایی و عربی وجود دارد، شهر ممنوعه خانه 24 امپراتور چینی بود.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 8 بهمن 1401 بروزرسانی: 8 بهمن 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2019

به "همه چیز درباره شهر ممنوعه، اقامتگاه پادشاهان چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره شهر ممنوعه، اقامتگاه پادشاهان چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید