هزینه زندگی دانشجویی در سوئد چقدر است؟

به گزارش مجله بابلسر، برای برآورد هزینه زندگی دانشجویی در سوئد لازم بود که از چند منبع به روز و معتبر استفاده کنیم. چرا که هیچ تصمیم حیاتی، نقشهٔ راه و منظره دور و درازی نیست که بدون چرتکه انداختن و توجه به هزینه ها، دارای اعتبار باشد و بتوان به موفقیت آن اعتماد کرد. وقتی هم که صحبت از مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور به میان بیاید، این مورد اهمیت به مراتب بیشتری پیدا می نماید.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد چقدر است؟

سال هاست که تحصیل در کشور سوئد، یکی از پررنگ ترین گزینه های موجود برای دانشجویان ایرانی بوده و سیستم آموزشی قدرتمند و امکانات ایده آل کشورهای اسکاندیناوی یا به قولی سرزمین های شمالی، دانشجویان و مهاجران بسیاری را متوجه خود نموده است. در مطلب پیش رو سعی می کنیم جانِ کلام را در خصوص هزینه های زندگی دانشجویی در سوئد بیان نموده و با کلیات و جزئیات تحصیل در قلمروی وایکینگ ها آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

هزینه تحصیل در سوئد

در کشور پیشرفته ای مثل سوئد، تحصیل در مدارس و دانشگاه های دولتی برای شهروندان اتحادیهٔ اروپا و منطقهٔ مالی اروپا (EU/EEA) رایگان است. اما تکلیف غیراروپایی ها یا به قولی Non-EU ها چیست؟ با در نظر گرفتن میانگین هزینه تحصیلی، دانشجویان خارجی و غیر اروپایی، سالانه بین 7900 تا 29000 یورو شهریه می دهند که این اندازه، بر اساس رشته و برنامهٔ تحصیلی و دانشگاه مورد نظر آنها نوسان می نماید.

مثلا رشته هایی مثل بیزینس و معماری، جزو گرانترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های سوئد هستند و بیشترین هزینه را به دانشجویان خارجی تحمیل می نمایند. این هم از قلم نندازیم که مبلغی در حدود 90 یورو برای ثبت درخواست ثبت نام وجود دارد، که ممکن است بسته به موسسه یا دانشگاه مورد نظر تفاوت کند.

… با در نظر گرفتن میانگین هزینه تحصیلی، دانشجویان خارجی و غیر اروپایی سالانه بین 7900 تا 29000 دلار شهریه می دهند که این اندازه، بر اساس رشته و برنامهٔ تحصیلی و دانشگاه مورد نظر نوسان می نماید.

… رشته های بیزینس و معماری، جزو گرانترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های سوئد هستند.

برای اطلاع از روش های مهاجرت به سوئد کلیک کنید و مقالات گذشته مجله مهاجرتی لتسگو یونی را مطالعه نمایید.

هزینه های جانبی تحصیل در سوئد چقدر است؟

برای برآورد هزینه تحصیل در سوئد، بهتر است به دانستن هزینه کلی اکتفا نکنیم و هزینه های جانبی تحصیل را هم در تیررس دیدمان داشته باشیم. شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در سوئد، باید ماهانه چیزی در حدود 750 کرون یعنی بالای 65 یورو برای کتاب و جزوه و دفتر و دستک کنار بگذارید تا مجبور نباشید از همکلاسی هایتان چیزی قرض بگیرید.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

حواسمان باشد که هزینه زندگی دانشجویی در سوئد، بالاتر از میانگین کل اروپاست و آنهایی که صحبت از گران بودن زندگی در سوئد می نمایند، اغراق چندانی ننموده اند. اگر خیلی سرانگشتی حساب کنیم، زندگی یک دانشجوی خارجی در سوئد در بازهٔ 700 تا 1200 یورو خرج بر می دارد و این عدد نهایتا به شهر محل زندگی دانشجو بستگی دارد.

  • در گوتنبرگ و استکهلم هزینه زندگی در حدود 1250 یورو تمام می گردد،
  • در شهرهای لینشوپینگ و لوند هزینه ای در حدود 850 یورو قابل تخمین است،
  • و هزینه دانشجویی که در اوپسالا زندگی می نماید بین 750 تا 1200 یورو برآورد می گردد.

در ادامه به جزئیات بیشتری از چند و چون این هزینه ها می پردازیم و در خصوص هزینه مسکن و خورد و خوراک و باقی مخلفات دقیق تر خواهیم شد.

هزینه ٔ خوابگاه یا خانه دانشجویی در سوئد چقدر است؟

شاید مهمترین دغدغهٔ دانشجویان خارجی برای تحصیل در سوئد، هزینه ها و دردسرهای احتمالی پیدا کردن خانهٔ دانشجویی مناسب باشد. در کل که فرایند جستجوی مسکن به خودی خود، کاری حساس و زمانبر است و می تواند برای دانشجویان و تازه واردان نگرانی مضاعفی ایجاد کند. اما با تکیه بر تجربیات دیگران و اقدام به وسیله کانال های معتبر، می توان فرایند پیدا کردن خانهٔ مطلوب را به مراتب ساده تر کرد.

از گروه های فیس بوکی گرفته تا وب سایت آژانس های مسکن تا مراجعهٔ حضوری به بنگاه های معروف و یا جستجو در کانال های موجود در خود دانشگاه، شیوه های زیادی برای یافتن خانهٔ دانشجویی مناسب وجود دارد که اگر به جزئیات بیشتری از این کانال های جستجو علاقمند باشید، بد نیست که لینک زیر را مطالعه بفرمایید یا با مشاورین ما در نیلگام سفر (لینک) مشورت کنید.

برترین راه برای یافتن خانهٔ دانشجویی در سوئد کدام است؟

حتی اگر فامیل و آشنایی در سوئد ندارید و قرار نیست که روی یاری و پیگیری کسی حساب باز کنید، برای پیدا کردن محل زندگی مناسب، نگرانی زیادی به خودتان راه ندهید. دانشگاه محل تحصیل شما، اولین و برترین قدم برای جستجو بوده و به احتمال قریب به یقین کار شما را به نتیجه می رساند. در دانشگاه اطلاعات زیادی از خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی و موسسات مربوطه وجود دارد و اگر ضروری است که نیم نگاهی به بودجهٔ خود داشته باشید، برترین گزینهٔ شما همین اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی هستند.

جدا از ارزان بودن، در این خوابگاه ها با کلی دانشجوی بومی و خارجی مثل خودتان آشنا می شوید و می توانید دوستان خوب و بدرد بخوری پیدا کنید. جوانانی که دقیقا در موقعیت خودتان قرار دارند و بسیاری از دغدغه هایشان با شما مشترک است. هزینه اقامت در یک خوابگاه دانشجویی می تواند بین 240 تا 620 یورو در ماه تفاوت نموده و روی هم رفته، برترین گزینهٔ ممکن برای جیب شما باشد.

جایگزین مناسب برای خوابگاه دانشجویی در سوئد

اگر بهر دلیلی، زندگی در خوابگاه دانشجویی مطلوبتان نبوده و یا جای مناسبی را پیدا نکردید، می توانید اجارهٔ آپارتمان اشتراکی را مد نظر قرار دهید. از جمله مزایای آپارتمان مشترک این است که برای انتخاب محل سکونت، آزادی عمل بیشتری دارید و می توانید به نسبت خوابگاه، در جای بزرگتر و جادارتری زندگی کنید و حتی همخانه هایی داشته باشید که با خلقیات و ایده آل های شما هماهنگ تر باشند. اجارهٔ چنین مکانی بین 350 تا 700 یورو برایتان آب می خورد و کماکان گزینه ٔ ارزان ای است که شما را از احساس کسالت و تنهایی در یک کشور غریبه نجات دهد.

هزینه ٔ خورد و خوراک دانشجویان در سوئد چقدر است؟

دانشجو و غیردانشجو، شما دو نفر را پیدا نمی کنید که عادات و سلایق غذایی یکسانی داشته باشند. یکی در قطب شمال هم که باشد مزاج ایرانی خود را حفظ می نماید و هر از گاهی با زرشک پلو و قرمه سبزی از خجالت خودش در می آید و دیگری حوصلهٔ دنگ و فنگ های آشپزی را ندارد و به حداقل هایی که آدمیزاد را زنده نگه می دارد قانع است و آن دیگری به غیر از غذای بیرون، به گزینهٔ دیگری فکر نمی نماید. با این حال خورد و خوراک ماهانهٔ یک دانشجوی ایرانی در سوئد عددی در حوالی 230 الی 250 دلار در می آید و این تخمین برای حالتی است که دانشجوی ما، ریخت و پاش و ولخرجی مضاعفی نداشته باشد.

هر وعده غذای بیرون هم که همواره در دسترس است و برای دانشجویان کم حوصله گزینه ٔ مطلوبی به شمار میرود بین 8 تا 10 یورو خرج برداشته و سه وعده غذا از یک رستوران معقول و نه چندان گران، بین 45 تا 65 یورو هزینه خواهد داشت.

هزینه حمل و نقل در سوئد چقدر است؟

از جمله مواردی که برای دانشجویان خارجی مقیم سوئد اهمیت بالایی دارد، سیستم حمل و نقل پیشرفتهٔ این کشور است که باعث شده، در حدود چهل درصد از دانشجویان برای رفت و آمد به دانشگاه یا سایر نقاط شهر از آن استفاده نمایند و بابت قیمت های معقول و متعادل آن قدرشناس باشند. دانشجویانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند ماهانه 40 تا 55 یورو برای رفت و آمد کنار می گذارند.

جابجایی با دوچرخه هم یکی از گزینه های محبوب برای دانشجویان مقیم سوئد بوده و برای نزدیک به 27 درصد آنها انتخاب اول است. خرید یک دوچرخهٔ معمولی برای شما 110 یورو آب می خورد و با اضافه کردن یک فعالیت بدنی روزمره، به سلامت و تناسب اندامتان هم یاری می نماید.

سایر هزینه های زندگی دانشجویی در سوئد

کشور سوئد علاوه بر سیستم آموزشی استاندارد و پیشرفته، سیستم درمانی مطلوبی هم دارد و یک بیمه ٔ درمانی عادی، ماهی 30 دلار برایتان خرج دارد. در خصوص هزینه های تفریح و تفریحاتی که می توانید در سوئد داشته باشید، می توان به تفصیل صحبت کرد. اما در همین حد بدانیم که برای تفریحات هر از گاهی و فعالیت های جانبی در این کشور، کنار گذاشتن 70 تا 100 یورو در ماه کفایت می نماید.

جمع بندی و کلام آخر

در نهایت گذران یک زندگی دانشجویی و تحصیل در کشور سوئد، با تمام مزایا و نقاط قوت خود، مانند هر تغییر بزرگی در زندگی، با چالش ها و سختی های خاص خودش همراه است. اما این وسط هرچه که داده های بیشتری داشته باشیم و از مجراهای معتبرتری اقدام نموده باشیم، کارمان راحت تر و خیالمان آسوده تر خواهد بود و با محیط تازهٔ خود، زودتر کنار خواهیم آمد. پس وقت را مغتنم بشمارید و تا جای ممکن، به مطالعه و پرس و جو و آنالیز گزینه های خود بپردازید و کسی چه می داند؟ شاید سوئد، برترین مقصد ممکن برای آینده ٔ تحصیلی و شغلی شما باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل در سوئد در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر می توانید از مشاوره همکاران ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی بهره مند شوید. جهت آنالیز موقعیت خود به نسبت استاندارهای سیستم آموزش عالی سوئد می توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی تکمیل کنید و در فرصت مناسبی برای پوشش کاستی ها اقدام کنید.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1764

به "هزینه زندگی دانشجویی در سوئد چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه زندگی دانشجویی در سوئد چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید