نشست جدید مصر، اتیوپی و سودان در مورد سد النهضه

به گزارش مجله بابلسر، وزرای آبخیزداری مصر، اتیوپی و سودان امروز (آدینه) قرار است در نشستی شرکت نمایند که امید زیادی به توافق درباره سد النهضه وجود دارد.

نشست جدید مصر، اتیوپی و سودان در مورد سد النهضه

به گزارش گروه بین الملل مجله بابلسر، وزرای آبخیزداری مصر، اتیوپی و سودان، قرار است امروز (آدینه) در خارطوم برای مذاکره نهایی در مورد چگونگی آبگیری سد النهضه پشت یک میز بنشینند.

به نوشته العربیه، این نشست در شرایطی صورت می گیرد که نشست کارشناسان سه کشور در روز گذشته، به نتیجه ای نرسید. قرار بود تا نشست روز گذشته ساز و کار مشترکی را به دست وزرای سه کشور برساند تا مبنای توافق قرار گیرد اما این کار صورت نگرفت.

این دور جدید گفت و گوها میان مصر، اتیوپی و سودان برای حل معضل سد النهضه از دوشنبه گذشته در خارطوم شروع شده است. سدی که قرار است بر روی رود نیل احداث گردد و مصر آن را یک تهدید موجودیتی و اتیوپی یک فرصت برای جهش مالی می داند.

در همین حال آمریکا نیز در بیانیه ای که شب گذشته صادر شد، با حمایت از مذاکرات بین سه کشور، خواهان توافقی پایدار در مورد آبگیری سد النهضه شد، به طوری که همه طرف ها نفع خود را ببرند. کاخ سفید همچنین خواهان احترام کشورهای همجوار رود نیل به سهم آب یکدیگر شد.

موقعیت سد النهضه بر روی رود بزرگ نیل

منابع آگاه امید دارند که سه کشور بتوانند به توافقی که رضایت هر سه را در پی داشته باشد، برسند. در همین حال بعضی نیز بیم آن را دارند که با شکست مذاکرات، مصر دست به اقدامات تنش زا زده یا به دادگاههای بین المللی رجوع کند.

عبدالفتاح السیسی چندی پیش گفته بود که در مورد آبگیری سد النهضه، در عمل صورت گرفته قرار نخواهد گرفت. او همزمان تأکید نموده بود که مصر مخالف توسعه اتیوپی نیست. او در سال 2015 نیز به هنگام امضای توافق (البته ناکام) با اتیوپی درباره سد النهضه ضمن استقبال از رشد و توسعه این کشور گفته بود: مردم اتیوپی به خاطر داشته باشند که حیات و زندگی مردم مصر به رود نیل وابسته است.

با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با فراوری 6000 مگاوات برق تبدیل گردد. اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در 20 کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمده سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می گیرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 43

به "نشست جدید مصر، اتیوپی و سودان در مورد سد النهضه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست جدید مصر، اتیوپی و سودان در مورد سد النهضه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید