نجات سرعتی در ارتفاعات دارآباد

به گزارش مجله بابلسر، علی اصغر عبادی آتش نشان بازنشسته سازمان آتش نشانی و یکی از مدرسان کارکشته امداد و نجات کشور، گروهی برای آموزش امداد و نجات به کوهنوردان تشکیل داده است.

نجات سرعتی در ارتفاعات دارآباد

مجله بابلسر- حسن حسن زاده: عبادی، بنیان گذار شیوه ای نوین در امداد و نجات است و می خواهد با آموزش همگانی این روش که به کوهنوردان و تیم های امدادی اجازه می دهد با کمترین تجهیزات، جان افراد آسیب دیده را نجات دهند در کاهش حوادث نقش داشته باشد. در این گزارش سری به یکی از جلسات هفتگی گروه توپان زده و با این آتش نشان بازنشسته که خود را وقف آموزش امداد و نجات به شهروندان و علاقه مندان به حوزه امداد نموده است گفت وگو نموده ایم.

گروه متفاوت آقای متخصص

اول صبح، وقتی مسیرهای صعود به ارتفاعات دارآباد مملو از علاقه مندان به کوهپیمایی و کوهنوردی می گردد عبادی و همراهانش از راه می رسند. این مدرس امداد و نجات کشور که در طول 3 دهه گذشته، امدادگران و آتش نشانان بسیاری را با روش های نوین امداد آشنا نموده است این روزها تجربیات ارزشمند خود را با راه اندازی یک گروه متفاوت در اختیار علاقه مندان به کوهنوردی و امداد و نجات قرار می دهد. مثل آدینه هر هفته، جلسه آموزشی امروز هم با تمرین آمادگی جسمانی و پس از آن آموزش نحوه امدادرسانی به کوهنورد آسیب دیده آغاز می گردد. او برای علاقه مندان به کوهنوردی و امدادگران جوانی که از نهادهای امدادی مختلف عضو گروه شده اند از نحوه صحیح حمل مصدوم می گوید و کمی بعد هم با همراهی اعضای گروه به صورت عملی چگونگی انتقال کوهنورد آسیب دیده را شرح می دهد. وقتی تمرین گروهی آغاز می گردد سراغ این مدرس باسابقه امداد و نجات کشور می رویم. عبادی از دلیل راه اندازی گروه توپان و آموزش مهارت های امدادی می گوید: برای بسیاری از کوهنوردان و علاقه مندان به امداد و نجات امکان حضور در کلاس های آموزشی و تخصصی مهیا نیست. متأسفانه همین مسئله باعث شده برخی از علاقه مندان به کوهنوردی دچار حوادث و آسیب های جدی شوند؛ آسیب هایی که با یادگیری روش های صحیح صعود، فرود یا امدادرسانی به حداقل می رسد. از طرفی تصمیم داشتم امدادگران جوانی را که در نهادهای امدادی فعالیت می نمایند هم به حضور در این جلسات دعوت کنم تا همگی در کنار یکدیگر تجربیات و روش های تازه امداد و نجات را مرور کنیم. همین ایده باعث شد به فکر راه اندازی یک گروه متفاوت بیفتم.

آموزش رایگان امداد و نجات در دل کوه

عبادی، مدیر سابق نجات سازمان آتش نشانی است و دکترای HSE بهداشت ایمنی محیط و کارشناسی ارشد امداد و نجات و امداد سوانح دارد. او تجربه فراوان حضور در عملیات های امداد و نجات را با آموخته هایش در این حوزه ترکیب نموده و با راه اندازی گروه توپان این تجربیات ارزشمند را در اختیار عموم قرار می دهد. حالا گروه توپان به پاتوق علاقه مندان به حوزه امداد و نجات تبدیل شده است. جلسات هفتگی گروه در فضای مجازی اطلاع رسانی می گردد و هر هفته کوهنوردان و امدادگران بسیاری از این جلسات آموزشی در ارتفاعات شمال تهران استقبال می نمایند. امروز هم علاوه بر اعضای گروه، دیگر کوهنوردان و علاقه مندان به کوهپیمایی که آخر هفته به دل ارتفاعات دارآباد زده اند هم جذب آموزش های گروه توپان شده اند. فرید خان محمدی یکی از اهالی محله دارآباد می گوید:علاقه زیادی به کوهپیمایی دارم و هر هفته همراه با دوستانم به ارتفاعات دارآباد، توچال و... صعود می کنیم. متأسفانه کوهنوردی را به صورت تخصصی یاد نگرفته ام و اطلاعات زیادی هم از مباحث امدادی ندارم. امروز با دیدن اعضای گروه توپان تصمیم گرفته ام در جلسات این گروه شرکت کنم تا علاوه بر یادگیری تخصصی این رشته با مباحث اولیه امداد هم آشنا شوم. اکنون گروه توپان یا همان گروه تمرینات و پژوهش های عملیاتی امداد و نجات حدود 250 عضو از علاقه مندان به کوهنوردی، آتش نشانان، امدادگران هلال احمر و... دارد که هر هفته در ارتفاعات کلکچال، دارآباد و... با روش های دره نوردی، صخره نوردی و دیگر حوزه های تخصصی امداد و نجات آشنا می شوند. عبادی از انتقال برخی از آموزش ها و تجربیاتش در فضای مجازی می گوید: در این گروه ابتدا مباحث آموزشی در فضای مجازی به صورت تئوری در اختیار افراد قرار می گیرد و هر کسی که اعلام عضویت نموده نیز موظف است حداقل یک بار در ماه در جلسات عملی گروه که هفتگی در ارتفاعات شمال تهران برگزار می گردد شرکت کند.

دورهمی حرفه ای ها در دارآباد

عبادی که با راه اندازی گروه توپان حاصل یک عمر حضور در عملیات های امداد و نجات را بدون هیچ چشم داشتی در اختیار علاقه مندان به امداد و نجات قرار می دهد بنیان گذار شیوه نوینی از امداد و نجات در دنیا محسوب می گردد؛ روشی که به آن نجات سرعتی گفته می گردد و عبادی در جلسات آموزشی گروه توپان نیز این شیوه را به اعضای گروه آموزش می دهد. او دراین باره می گوید: کمبود تجهیزات مناسب و پیشرفته یکی از مهمترین مسائل گروه های امدادی در عملیات های مختلف آتش سوزی، نجات از ارتفاع، عملیات های کوهستانی، محیط های آبی و... است. از طرفی مشکل کمبود تجهیزات همواره یکی از مهمترین دلایل حوادث و آسیب هایی است که گربیان گیر کوهنوردان می گردد. به همین دلیل تصمیم گرفتم با ابداع یک روش جدید وابستگی امدادگران را به تجهیزات کمتر کنم. یعنی آنها بتوانند با همان تجهیزات حداقلی، بیشترین کارآیی را داشته باشند. در نتیجه با ایجاد تغییر در برخی از ابزارهای سنتی و برخی ابداعات، رشته ای به نام نجات سرعتی شکل گرفت. عبادی از کاربرد آموزش هایش برای کوهنوردانی که قصد صعود به ارتفاعات دارند، می گوید: این روش می تواند در محیط ها و حوادث مختلف برای گروه های عملیاتی کاربرد داشته باشد. اما یکی از اهداف اصلی من آشنا کردن کوهنوردان با این رشته است. گاهی فرد آسیب دیده احتیاج به یاری فوری دارد و هم نوردانش نمی توانند تا رسیدن نیروهای امدادی صبر نمایند. در این شرایط اگر تجهیزات امدادی کافی به همراه نداشته باشند با به کار بستن روش های نجات سرعتی می توانند به فرد آسیب دیده یاری نمایند. تصور کنید چند کوهنورد در محیط کوهستانی گرفتار شده اند و باید سریع آنها را به نقطه امن منتقل کرد. ممکن است امدادگرانی که به منطقه عملیاتی اعزام می شوند یا خود آن کوهنوردان به اندازه کافی آی دی فرود یا هارنس نداشته باشند. در روش نجات سرعتی به آنها آموزش داده می گردد در کمترین زمان ممکن و با همان ابزار موجود مثل کارابین یا یک رشته طناب، افراد را با کمترین ضریب خطا به نقطه امن منتقل نمایند. اکنون این شیوه نوین امداد و نجات، به عنوان یک رشته تحصیلی جدید در دانشگاه سوانح طبیعی پذیرفته و تدریس می گردد. عبادی می گوید: نجات سرعتی به عنوان یک رشته دانشگاهی ثبت شده و علاقه مندان به این رشته پس از خاتمه دوره آموزشی به عنوان تکنیسین نجات سرعتی فارغ التحصیل می شوند. اما از آنجایی که بسیاری از علاقه مندان به این حوزه امکان حضور در دانشگاه را ندارند تصمیم گرفتم علاوه بر تدریس در دانشگاه با راه اندازی گروه توپان این آموزش ها را در اختیار عموم قرار دهم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 279

به "نجات سرعتی در ارتفاعات دارآباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات سرعتی در ارتفاعات دارآباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید