صنایع جذاب برای سرمایه گذاران

به گزارش مجله بابلسر، خبرنگاران : آمارهای صنعتی در اولین ماه پاییز از افزایش تمایل سرمایه گذاران برای اخذ جواز صنعتی حکایت دارد.

صنایع جذاب برای سرمایه گذاران

به گزارش خبرنگاران؛ رصد درخواست های ثبت شده برای دریافت مجوز صنعتی نشان دهنده آن است که علاوه بر درخواست برای دریافت تقاضا در مدت زمان مورد آنالیز میزان سرمایه پیش بین شده برای طرح های صنعتی نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است که این امر را می توان به ذائقه سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری صنعتی تعبیر کرد. رشد سرمایه گذاری صنعتی در حالی ثبت شده که بسیاری از فعالان مالی پیش بینی می کردند که با شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش سرمایه گذاری صنعتی در کشور باشیم فرایندی که با اعلام داده ها شکل معکوس به خود گرفت.

ارزیابی های انجام شده نشان دهنده آن است که در مدت زمان از 22 هزار و 45 فقره جواز تاسیس صادره در مدت زمان مورد آنالیز،بیشترین تعداد مربوط به گروه سایر محصولات کانی غیر فلزی با دو هزار و 754 فقره اختصاص داشته و ساخت مواد و محصولات شیمیایی با 2 دو هزار و 536 فقره در صندلی دوم نهاده شده اند. با این شرایط بالاترین سهم پیشبینی سرمایه گذاری در گروههای صنعتی متعلق به گروه ساخت مواد و محصولات شیمیایی با 12.6 درصد از کل سرمایه گذاری اختصاص داشته است.

از سوی دیگر آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده گرایش سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در طرح های جدید در مدت زمان مورد آنالیز است و با توجه به این آمار می توان گفت، صف دریافت مجوز و سرمایه گذاری صنعتی جدید در این دوره طولانی بوده و سرمایه گذاران متقاضی سرمایه گذاری در طرح های جدید بوده اند.

صنایع جذاب برای سرمایه گذاران

ارزیابی داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در مدت زمان مورد آنالیز فرایند صدور جواز صنعتی رشد 45 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. با توجه به داده های اعلام شده می توان گفت بالاترین رشد درخواست جواز صنعتی به لحاظ تعداد به گروههای ابزارپزشکی-اپتیکی-دقیق- ساعت، سایر تجهیزات حمل و نقل، دباغی- چرم- کیف-چمدان- کفش و سایر محصولات کانی غیرفلزی و مبلمان سایر مصنوعات رسیده است.

از نکات قابل توجه در فرایند جواز دهی در مدت زمان مورد آنالیز می توان به رشد 238 درصدی صدور جواز صنعتی برای گروه ابزارپزشکی-اپتیکی-دقیق- ساعت اشاره نمود. مجموع مجوزهای صادره برای این گروه در مدت زمان مورد آنالیز 906 فقره بوده است.

براساس آمار اعلام شده پس از گروه ابزارپزشکی-اپتیکی-دقیق- ساعت بالاترین رشد درخواست نسبت به سال گذشته به گروه رادیو تلوزیون وسایل ارتباط با رشد 136.8 درصدی رسید و پس از آن گروه دباغی- چرم- کیف-چمدان- کفش با رشد 113.3 درصدی درصندلی بعدی نهاده شد.

استان های پیشتاز در اخذ جواز

اما با توجه به داده های اعلام شده کدام استان ها در مدت زمان مورد آنالیز عملکرد بهتری در جذب سرمایه داشته اند.

داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت بیانگر آن است که استان های خراسان رضوی، یزد، تهران، فارس وآذربایجان شرقی به لحاظ تعداد بالاترین درخواست مجوز سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده اند.

براساس آمار اعلام شده در مدت زمان مورد آنالیز در مجموع دو هزار 154 فقره جواز تاسیس برای استان خراسان رضوی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 70.4 درصدی داشته است.

جواز تاسیس صادره برای استان یزد نیز برابر با دو هزار و 62 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 26.9 درصدی داشته است. مجوزهای صادره برای استان تهران نیز برابر با هزار و 398 بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 144.8 رشد داشته است.

سهم استان فارس نیز از جوازهای تاسیس صنعتی برابر با هزار 398 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 54.8 درصدی را ثبت نموده است.

جواز تاسیس صادره برای آذربایجان شرقی نیز هزار و 157 مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشذی 25.5 درصدی را تجربه نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1220

به "صنایع جذاب برای سرمایه گذاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع جذاب برای سرمایه گذاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید