شیشه خودرویی بزودی برای اولین بار در آذربایجان شرقی فراوری می گردد

به گزارش مجله بابلسر، خبرنگاران/آذربایجان شرقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که یکی از اهداف سال جهش فراوری که بحث صادرات بود در استان ما محقق شده است، گفت: میزان صادرات در استان برای امسال 3.2 میلیارد دلار پیش بینی شده بود که این رقم طی 10 ماهه محقق شد.

شیشه خودرویی بزودی برای اولین بار در آذربایجان شرقی فراوری می گردد

حبیب امین زاده در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به این که عمده مقصدهای صادراتی از آذربایجان شرقی، کشورهای عراق، سوریه، ترکیه، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، پاکستان، بلغارستان، چین و ایتالیا است، اظهار داشت: 26 درصد از صادرات استان را پتروشیمی، قیر و میعانات گازی، 10 درصد را شیرینی و شکلات، 17 درصد را صنایع تبدیلی و محصولات کشاورزی، پنج درصد را مس و کانی های فلزی، 12 درصد را ماشین آلات و 17 درصد را فولاد به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به افزایش 25 درصدی صادرات استان نسبت به سال گذشته، اظهار کرد: با وجود شیوع کرونا و تحریم ها توانسته ایم به میزان 3.2 میلیارد دلار از استان صادرات انجام دهیم و تا اواخر امسال این میزان نیز افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به ضرورت تکمیل زنجیره ارزش و تامین مزیت های صنعتی و معدنی استان، متذکر شد: استان آذربایجان شرقی قطب سوم فراوری فولاد در کشور بوده و در فراوری مقاطع طولی فولادی رتبه یک کشوری را کسب نموده است که اغلب محصولات فراوری شده صادرات محور هستند.

وی اضافه نمود: پروانه بهره برداری فولاد میانه برای فراوری آهن اسفنجی که مواد اولیه محصولات ثانویه فولاد است، صادر شده است و در تکمیل فاز توسعه آن ظرفیت این کارخانه از 800 هزار تن به 1.5 میلیون تن خواهد رسید.

امین زاده با بیان این که هم اکنون 9 پروژه کلان فراوری فولاد در سطح استان در حال اجراست، گفت: تا به امروز 35 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای تکمیل پروژه های مرتبط با فولاد در استان انجام گرفته است. ظرفیت صنایع تبدیلی فولاد دو میلیون تن بوده و با اجرای طرح های توسعه ای به شش میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وی با بیان این که 90 درصد واحدهای فراوریی استان توسط بخش خصوصی مدیریت می گردد، اضافه نمود: در این استان 59 شهرک صنعتی و پنج شهرک تخصصی غیردولتی در حال فعالیت هستند.

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی با اشاره به این که طی سه سال گذشته هیچ واحد فراوریی در استان تعطیل نشده است، گفت: در امسال 110 واحد فراوریی تعطیل را به چرخه فراوری بازگردانده ایم که این امر منجر به تثبیت شغلی دو هزار نفر شده است.

وی گفت: هم اکنون یک هزار و 900 طرح ایجادی و توسعه ای در سطح استان در حال اجراست که راه اندازی 800 طرح بالای 75 درصد پیشرفت فیزیکی را در اولویت کاری خود قرار دادیم.

امین زاده با بیان این که تا اوایل سال آینده برای اولین بار در کشور شیشه خودرویی در این استان فراوری خواهد شد، توضیح داد: در زمینه فراوری خودروهای سنگین، فراوری مقاطع طولی فولادی، لوازم خانگی و شیرینی شکلات در رتبه اول کشوری قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های معدنی در استان، اظهار داشت: 735 معدن شناخته شده در سطح استان وجود دارد که 400 معدن فعال بوده و برای 12 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد نموده است؛ در این راستا رتبه دوم کشوری را داریم.

وی با بیان این که از 57 ماده معدنی شناخته شده 37 نوع آن در استان ما وجود دارد، ادامه داد: 13 معدن مس، هشت معدن طلا، هفت معدن آهن و سه معدن نفلین در سطح استان وجود دارد.

امین زاده همچنین با اشاره به این که مشکل کمبود روغن در سطح استان مرتفع شده است، گفت: به هیچ عنوان توزیع اقلام اساسی اعم از مرغ، تخم مرغ، روغن و یا ... با کارت ملی مورد قبول نبوده و مردم گران فروشی در این زمینه را به 124 و 135 اطلاع دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: سال جهش فراوری عملا در سازمان صمت استان از اول اسفند ماه کلید خورد، به طوری که از زمان شیوع کرونا تمامی احتیاجهای اولیه استان پیش بینی شده و ضمن شارژ انبارهای سطح استان، خطوط فراوری ماسک و مواد ضدعفونی کننده نیز افزایش دادیم.

وی ادامه داد: قبل از کرونا یک واحد فراوری ماسک با ظرفیت حدود پنج هزار در روز و سه واحد فراوری مواد ضدعفونی کننده در سطح استان وجود داشت که جهت مبارزه با کرونا ویروس برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را آغاز کردیم.

امین زاده توضیح داد: اولین برنامه کوتاه مدت این بود که خطوط فراوری کارخانه هایی مثل کیف و چرم را به دستگاه های فراوری ماسک و خطوط فراوری مواد آرایشی بهداشتی را به فراوری مواد ضدعفونی تغییر دادیم؛ چراکه آذربایجان شرقی دومین قطب مواد آرایشی کشور بوده و انتظار همچین کاری از استان ما می رفت.

وی اضافه نمود: نتیجه این اقدامات در میان مدت منجر شد که با مهندسی معکوس اواخر فروردین ماه امسال دستگاه های فراوری ماسک را فراوری کنیم.

به گفته وی، پتانسیل فنی استان نمود خود را به نحو احسن نشان داد و ارتباط صنعت و دانشگاه یاری کرد تا حدود 420 خط فراوری دستگاه فراوری ماسک در استان راه اندازی شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که یکی از اهداف اصلی سال جهش فراوری که داخلی سازی و بومی سازی بود که در این راستا فقط در جریان کرونا 100 میلیون دلار قطعات را داخلی سازی کردیم، گفت: قبل از شیوع کرونا تنها یک واحد فراوریی الکل وجود داشت؛ در شرایطی که مرزها بسته بودند، اقدام به واردات الکل کردیم و اکنون نه تنها احتیاج استان به صورت کامل رفع شده بلکه مازاد آن را به سایر استان ها نیز ارسال می کنیم.

وی اضافه نمود: با همکاری شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها توانستیم با استفاده از ذرات نانو مواد ضدعفونی کننده با حلال های آبی فراوری کنیم و در این زمینه اخیرا مجوز صادرات نیز تقاضا کردیم.

وی با بیان این که امکان صادرات ماسک از استان ما فراهم شده است، گفت: در واحدهای فراوریی با انباشت ماسک روبرو هستیم و تقاضا کردیم ضمن ذخیره استراتژیک مجوز صادرات ماسک دهند که خوشبختانه تا حدودی در این زمینه پیروز شدیم.

امین زاده با بیان اینکه کشور در زمینه فراوری مواد ضدعفونی کننده و ماسک مدیون استان آذربایجان شرقی است، گفت: تنها در یک شیفت کاری امکان فراوری ماسک در واحدهای فراوریی استان وجود دارد و امروز ماسک ارزان تر از نرخ دولتی در اختیار عموم واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1306

به "شیشه خودرویی بزودی برای اولین بار در آذربایجان شرقی فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیشه خودرویی بزودی برای اولین بار در آذربایجان شرقی فراوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید