شوستاکوویچ به روایت نادر مشایخی

به گزارش مجله بابلسر، رویدادهای موسیقایی مکتب تهران که پیشتر در آن ها آثاری از موتزارت، واگنر و الوین لوسیر مورد بررسی قرار گرفته بودند، این بار به تحلیل آثار دمیتری شوستاکوویچ پرداخته است که جلسه اول آن با حضور نادر مشایخی برگزار گشت. جلسه دوم این رویداد هم با عنوان گام سوم، روز یکشنبه (چهاردهم مهرماه)، ساعت 17 در مکتب تهران برگزار خواهد شد.

شوستاکوویچ به روایت نادر مشایخی

به گزارش ایسنا، در جلسه ای که گذشت، بحث های مقدماتی درباره هفت سمفونی اول شوستاکوویچ مطرح شد.

سمفونی هفتم، فضایی برای گسترده تر شدن دایره مخاطبان این آهنگساز فراهم آورد. سمفونی هفتم، در ابتدا معیاری برای جهانی شدن او بود و به زودی به فصل جداکننده آثار او تبدیل شد.

شوستاکوویچِ سمفونی هشت به بعد، آهنگسازی احیا شده و تازه است.

در جلسه ای که گذشت، نادر مشایخی با اشاره به اینکه کارِ شوستاکوویچ به ریشه های فرهنگی ما در شرق نزدیک است، بیان نمود: موسیقی او، آتنال نیست. شنونده موسیقی ایرانی، این فضا را در ریشه های شنوایی موسیقی اش دارد. تحلیل این گزاره آسان نیست اما روح شنونده شرقی موسیقی، با فضای کار شوستاکوویچ همراهی دارد. در سطح جهانی نیز فضای کار او، برای مخاطبان تازگی و شادابی داشته است؛ از این جهت، شوستاکوویچ را می شود در مقابل کسانی هم چون شوئنبرگ قرار داد.

در این جلسه، به ویژگی های محوری هفت سمفونی اول شوستاکوویچ اشاره شد. این بررسی از این رو اهمیت دارد که مبانیِ تحلیلِ هشت سمفونی بعد را می شود با توجه به این بررسی بنا کرد؛ از جمله اینکه، نگرش شوستاکوویچ به جنبه های هارمونیک موسیقی، مورد توجه ماست. سوال تعیین این است که او از چه متدهایی برای ارائه چندصدایی در آثارش استفاده کرده است و دوم این که بر چه مبنایی شوستاکوویچ به این نتیجه رسید که از حضور گروه کُر در آثار بعدی اش چشم پوشی کند؟ هشت سمفونی دوم او، بجز بخشی از سمفونی سیزده، جدا از فضای کُرال نوشته شده اند.

مشایخی همچنین اظهار کرد: تم های مورد استفاده او در هشت سمفونی دوم، طولانی اند؛ بیشتر از بیست میزان ادامه پیدا می کنند. در این زمینه، بررسی نقش آثار گوستاو مالر در شکل گیری این فضا در آثار شوستاکوویچ، موضوعی جدی است. در کنار این موارد، تاثیر فوتوریست ها در برخی نگرش های موسیقایی شوستاکویچ در هشت سمفونی دومش، قابل پیگیری است. پس از آشنایی با اندیشه های فوتوریست ها، شوستاکوویچ نقش جدی ای برای آواهای برگرفته از محیط های صنعتی و ماشینی قائل شد. او به راهی دست یافت که بخشی از ایده های فوتوریست ها را با جنبه های عاطفی مدنظرش پیوند بزند.

به گزارش ایسنا، در جلسه دوم این رویداد با عنوان گام سوم، سمفونی هشت، به عنوان یک مبدأ انتخاب شده است؛ چرا که شوستاکوویچ بعد از سمفونی هفت که معروف ترین اثر اوست، در سمفونی هشت، با دیدی تازه جهان را مشاهده می کند.

شوستاکوویچ در سمفونی هفت، جنگ جهانی دوم و مقاومت روسیه و شهر لنینگراد در مقابل آلمان را نشان می دهد. بین سمفونی هفت و هشت، اختلاف جالبی است و ما در سمفونی هشت با شوستاکوویچ دیگری روبه رو هستیم.

در این جلسه همچنین درباره پیشنهاداتی که شوستاکوویچ در رابطه با هارمونی دارد، صحبت خواهد شد.

این مجموعه رویدادها، با تمرکز بر هشت سمفونی دوم شوستاکوویچ ادامه خواهد یافت که دو هفته یک بار، یک شنبه ها ساعت 17 با حضور نادر مشایخی در مکتب تهران برگزار خواهد شد.

ورود برای عموم علاقه مندان آزاد است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 37

به "شوستاکوویچ به روایت نادر مشایخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوستاکوویچ به روایت نادر مشایخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید