سفر دریایی ایرانی ها به چه مقاصدی فعال است؟ ، به کدام کشورها دریایی می توان سفر کرد؟

به گزارش مجله بابلسر، ایران با 12 کشور مرز آبی یا دریایی دارد اما فقط به دو کشور امارات و کویت می توان با کشتی سفر کرد. ایران به وسیله دریای خزر، خلیج فارس و عمان (مکران) به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، کویت، عربستان، قطر، امارت متحده عربی، عمان و پاکستان دسترسی دارد اما بیشترین ترددهای آبی بین ایران با این کشورها بیشتر جنبه تجاری دارد تا مسافری.

سفر دریایی ایرانی ها به چه مقاصدی فعال است؟ ، به کدام کشورها دریایی می توان سفر کرد؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

محمد راستاد ـ عضو ستاد مرکزی خدمات سفر که مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی است،ـ در گفت وگو با ایسنا درباره راستاهای که هم اکنون برای سفر دریایی ایرانی ها در دسترس و فعال است، اظهار کرد: سفرهای بین المللی دریایی درحال حاضر بین بندر شهدباهنر در بندرعباس و شارجه در امارات، همچنین بین بندر لنگه در استان هرمزگان و دبی در امارات و بین خرمشهر در استان خوزستان و کویت انجام می گردد.

گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، هفت استانی هستند که به پهنه های آبی دسترسی دارند اما سفرهای بین المللی دریایی فقط از سه بندر در دو استان به سه بندر در دو کشور انجام می گردد.

سفر با کشتی در راستا بندرعباس ـ شارجه با هزینه ای بین 520 تا 800 هزار تومان حدود 12 ساعت طول می کشد. همچنین فاصله بین بندرخرمشهر ـ کویت حدود 5 ساعت طی می گردد که هزینه آن از 452 تا 800 هزار تومان است. مسافت بین بندر لنگه و دبی را هم می توان با شناورهای تندرو در 5 ساعت طی کرد که هزینه آن بین 625 تا 967 هزار تومان تمام می گردد.

طبق اطلاعاتی که در وب سایت شرکت کشتیرانی والفجر ـ جابه جانماینده مسافران در آب های جنوبی ـ منتشر شده، یک راستا دریایی بین خرمشهر و بصره در عراق نیز وجود دارد که در مناسبت اربعین و در زمان تقاضا، کشی ها بین این دو بندر با هزینه ای بالغ بر 81 هزار تومان تردد می نمایند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره راستاهای بین المللی دائمی که حرکت کشتی ها در آن ها متوقف شده و یا معطل پر شدن جایگاه ها است، گفت: به جز راستا دریایی بندر خرمشهر ـ کویت که بعضا تردد کشتی ها در آن توقف هایی دارد، حرکت کشتی های مسافربری در دو راستا بندرلنگه ـ دبی و بندرعباس ـ شارجه مستمر برقرار است.

در گذشته سفرهای دریایی از ایران به دو کشور قطر و عمان نیز انجام می شد که اکنون حرکت کشتی ها در این راستاها متوقف شده است. راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی با تایید این موضوع، علت آن را بیشتر مقرون به صرفه نبودن حرکت کشتی ها در این دو راستا بین المللی دانست و اضافه نمود: زیرساخت بندری و پایانه سفرهای دریایی در هر دو مقصد وجود دارد، اما باید رقابتی بین کشتی های مسافربری و شرکت های هواپیمایی باشد تا برای استفاده توجیه پیدا کند. گاهی سفر هوایی از نظر هزینه، زمان و سهولت مقرون به صرفه تر از سفر با کشتی است.

او با بیان این که سرمایه گذاری برای کشتی های مسافرتی وجود ندارد، اظهار کرد: زیرساخت بندری خلائی ندارد. فقط راستاهای دریایی از نظر مالی، کیفیت و سهولت باید برای متقاضی توجیه پذیر گردد. خطوط کشتیرانی باید سرمایه گذار داشته باشد و مسافران را متقاعد نمایند که از این امکان استفاده نمایند.

راستاد با اشاره به توقف سفرهای دریایی بین ایران و عمان گفت: تردد کشتی های مسافرتی در این راستا به لحاظ هزینه تا مقطعی مقرون به صرفه بود، اما هزینه کشتی که در این راستا استفاده می شد خیلی بالا بود. کشتی عمان مدرن بود و می توانست مسافت 150 مایلی را در دریا سه ساعته طی کند که سرعت بالایی در راستاهای دریایی به حساب می آید اما پروازهایی در همین راستا وجود داشت که به لحاظ هزینه مقرون به صرفه تر بود و آن خط کشتیرانی نتوانست با آن ها رقابت کند و ادامه فعالیت آن به لحاظ مالی دیگر توجیه نداشت.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره سفرهای دریایی در خزر نیز شرح داد: کمتر از دو دهه قبل بین باکو و بندر انزلی کشتی های مسافربری تردد داشتند، منتهی به واسطه کمبود تقاضا، هزینه ها و شرایط جوی (طوفانی) دریای خزر، سفرهای دریایی در این راستا نیز متوقف شد. هرچند پیگیر آن هستیم، مخصوصا در مذاکراتی که با همتای آذربایجانی و روسی داریم کوشش می کنیم مکانیزم تشویقی ایجاد کنیم تا دوباره سفرهای دریایی بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر برقرار گردد.

راستاد درباره طرح کشور قزاقستان برای برقراری خطوط دریایی بین ایران و منطقه اوراسیا گفت که این طرح بیشتر درباره کالا است و به مسافرت های دریایی ارتباطی ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اظهار کرد: علاوه بر این راستاهای بین المللی، تردد کشتی های مسافربری بین بنادر و جزایر داخلی از جمله قشم (به علاوه لافت)، کیش، هرمز و هنگام برقرار است.

منبع: چمدان
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 244

به "سفر دریایی ایرانی ها به چه مقاصدی فعال است؟ ، به کدام کشورها دریایی می توان سفر کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر دریایی ایرانی ها به چه مقاصدی فعال است؟ ، به کدام کشورها دریایی می توان سفر کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید