ساخت خانه آفتاب پرست با فناوری نانو، در تابستان خنک و در زمستان گرم

به گزارش مجله بابلسر، ایسنا نوشت: به تازگی با تقلید از نوعی آفتاب پرست بیابانی، محققان نوعی نانوپوشش ساختند که از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه است و می تواند بدون انرژی اضافی، ساختمان ها را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه دارد.

ساخت خانه آفتاب پرست با فناوری نانو، در تابستان خنک و در زمستان گرم

بسیاری از موجودات بیابانی سازگاری های تخصصی با شرایط اقلیمی گرم دارند که به آنها امکان زنده ماندن در محیط های سخت و با تغییر دمای شدید روزانه را می دهد. به عنوان مثال، آفتاب پرست ناماکا (Namaqua Chameleon) از جنوب غربی آفریقا رنگ خود را برای تنظیم دمای بدن با تغییر شرایط محیط تغییر می دهد. این آفتاب پرست در دماهای گرم به رنگ خاکستری روشن به نظر می رسد تا نور خورشید را منعکس کند و در نتیجه خنک شود، در صورت نیاز به گرم شدن، به رنگ قهوه ای تیره در آمده تا گرما را جذب کند.

این توانایی منحصر به فرد نمونه ای طبیعی از کنترل دمای منفعل است؛ پدیده ای که می تواند برای ایجاد ساختمان های با مصرف انرژی کم سازگار باشد. اما بسیاری از سیستم های به کار رفته در ساختمان نمی توانند بین رنگ های مختلف سوئیچ کنند. از این رو محققان پوششی ساختند که بتواند این کار را انجام دهد.

برای تهیه این پوشش، محققان میکروکپسول های ترموکرومیک را ساختند، این کپسول ها در واقع میکرو ذراتی هستند که به همراه نوعی اتصال دهنده، سوسپانسیونی را تشکیل می دهند که می توان آن را به صورت اسپری روی سطح اعمال کرد.

هنگامی که تا 68 درجه فارنهایت گرم می شود، سطح شروع به تغییر رنگ از تیره به خاکستری روشن می کند. پس از رسیدن به 86 درجه، فیلم با رنگ روشن تا 93 درصد از تابش خورشید را منعکس می کند. حتی وقتی ساختمان بالاتر از 175 درجه برای یک روز کامل گرم شود، این مواد هیچ نشانه ای از آسیب نشان نمی دهند.

به نقل از ستاد نانو، در زمستان، این پوشش نو کمی گرم تر از سیستم خنک کننده تابشی منفعل رایج بود، در تابستان، این پوشش نو به طور قابل توجهی خنک تر از کاشی های رنگ سفید بود. در طول بهار و پاییز، این پوشش می تواند با تغییر دمای بسیار پرنوسان سازگار باشد و در طول روز از گرمایش به سرمایش تغییر کند.

به اعتقاد این محققان این سیستم تغییر رنگ می تواند انرژی قابل توجهی را برای مناطقی که چندین فصل را تجربه می کنند، صرفه جویی کند، در حالی که هم ارزان و هم تولید آن آسان است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 مهر 1402 بروزرسانی: 4 مهر 1402 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2114

به "ساخت خانه آفتاب پرست با فناوری نانو، در تابستان خنک و در زمستان گرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت خانه آفتاب پرست با فناوری نانو، در تابستان خنک و در زمستان گرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید