روستای نایبند ؛ ماسوله کویر

به گزارش مجله بابلسر، نکات مثبت

  • طبیعت بی نظیر
  • امکان تفریحات طبیعی
  • معماری پلکانی و دیدنی
  • وجود اقامتگاه های بومگردی فراوان
  • وجود تابلوهای راهنما برای مسیریابی
  • نزدیکی به جاذبه های دیدنی دیگر

نکات منفی

  • کمبود امکانات رفاهی و هتل ها

اینکه در یک آخر هفته و یا یک تعطیلات چند روزه، در دفتر سفرتان در پی مقصدی مجذوب کننده و دیدنی بگردید، کار چندان سختی نیست. فقط یک مکان مجذوب کننده می خواهد و کوله ای از وسایل ضروری که شما را برای سفری چند روزه آماده کند. روستای نایبند یکی از همین جاهای مجذوب کننده و دوست داشتنی است که تنها عزم سفر می خواهد و کوله بار سفر. روستایی در دل کویر دیدنی طبس که چشم انداز بی نظیرش غافل گیرتان می نماید. نایبند شبیه به بهشتی کوچک در دل کویر ایران است که تنها گوشه ای از زیبایی این مرز و بوم را به تصویر می کشد. اگر دوست دارید با روستای زیبای نایبند بیشتر آشنا شوید و ویژگی های آن را بشناسید، در ادامه با خبرنگاران همراه باشید:

روستای نایبند ؛ ماسوله کویر

روستای نایبند کجاست؟

روستای نایبند

نایبند یکی از خاص ترین روستاهای کویری خراسان جنوبی است که معماری پلکانی و زیبای آن توجه بسیاری از گردشگران را به خودش جذب نموده است. این روستای زیبا و تماشای، در جهت جاده بین المللی طبس به راور قرار گرفته است و سرسبزی تماشایی اش در دل خشک کویر، از عجایب و زیبایی های ایران است.

شاید از وجود چنین روستای سرسبزی همراه با نخل های بلند زیبا در کویر متعجب شوید، اما باید بدانید که در روستا آنقدر قنات و چشمه های قدیمی پرآب وجود دارد که سرسبزی این منطقه را تامین می نماید . اهالی نایبند از آب قنات ها برای مصارف خانگی و کشاورزی هم استفاده می نمایند.

معماری روستای نایبند

روستای نایبند

سبک معماری این روستای قدیمی، بسیار منحصر به فرد است و ویژگی های خاص آن باعث شده تا بسیاری از افراد، آنجا را به عنوان مقصدی برای خود انتخاب نمایند.

ساباط ؛ کوچه های دید و بازدید

کوچه های دید و بازدید

یکی از جالب ترین چیزهایی که در معماری این روستا به چشم می خورد، وجود کوچه های سرپوشیده است. در این کوچه ها که به آن ساباط گفته می گردد، سکوهایی وجود دارو که محلی برای دورهمی و گفت گو با مردمان روستا است.

خانه های پلکانی ، ماسوله کویر

خانه های پلکانی نایبند

از دیگر ویژگی های خاص معماری در روستای نایبند، می توان به معماری پلکانی آن اشاره نمود. در این سبک، خانه ها به شکلی متراکم قرار گرفته اند و درواقع پشت بام هر خانه، به عنوان حیاط خانه دیگر استفاده می گردد. منظره بی نظیری که خانه های پلکانی در این روستا به وجود آورده اند، چشم هر بیننده ای را به خودش خیره می نماید.

خانه های روستا اغلب دو طبقه هستند و اگر از دور به آن ها نگاه کنید، شبیه به یک مکعب دیده می شوند که با یک نظم طبیعی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

خانه های پلکانی نایبند

مصالحی که در ساخت خانه ها به کار رفته، خشت و گل است و همین امر، چهره ای زیبا به روستای نایبند بخشیده است. ترکیب خشت و گل و شن هایی که تیره رنگ هستند، بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و تجربه ماندن در این خانه های کاه گلی برایشان بسیار جالب و فرق دارد.

برج های نگهبانی نایبند

بر روی خانه ها، شکل خاصی از بادگیر وجود دارد که به صورت کنگره های مثلثی شکل در قسمت های شرقی و جنوبی قرار گرفته است. اگر در یکی از خانه های روستایی اقامت کنید می توانید طراحی های زیبای روی دیوارها و اشکال هندسی تزئینی را ببینید و لذت ببرید.

جاذبه های نایبند ؛ یادگاران روزهای کهن

روستای نایبند، تماشای ها و جاذبه های بی نظیری را در خودش جای داده که تماشای هر یک از آن ها، یادآور ذوق و سلیقه انسانی و مواهب طبیعی است.

چشمه ها و قنات ها ؛ حیات دوباره

چشمه ها و قنات ها

همانطور که قبلا اشاره نمودیم، نایبند، سرسبزی خودش را مدیون قنات ها و چشمه های بی شماری است که در آن قرار گرفته است. وجود چشمه های آب سرد و آب گرم در روستا باعث شده تا عده زیادی از گردشگران برای تماشا و استفاده از آن ها به نایبند سفر نمایند.

چشمه زردگاه و آبگرم دیگ رستم از جمله چشمه های پرطرفدار و زیبای روستا هستند که می توان چند ساعتی را در کنارشان اتراق کرد و از این همه زیبایی لذت برد.

علاوه بر این ها، چشمه ای کوچک با آب گوگردی در این منطقه قرار گرفته است که به علت گرمای زیاد آب و وجود گوگرد در آن، برای درمان بسیاری از بیماری های رماتیسمی مورد استفاده قرار می گیرد. چشمه ها و قنات های نایبند، حکم طبیبی را دارند که هم به طبیعت روستا و هم به اهالی آن، زندگی دوباره بخشیده اند.

غار ؛ نشانه ای از انسا ن های غارنشین

روستای نایبند

روستای زیبای نایبند بر روی یک کوه به وجود آمده است. اگر به این کوه ها نگاه کنید، تعداد زیادی حفره بر روی آن می بینید که نشان از قدمت چند هزارساله روستا و سکونت انسان های غارنشین در آن دارد. غارهای این روستای کهن، بسیار تماشای و جالب توجه اند. اگر به نایبند سفر کردید حتما از آن ها نیز تماشا کنید

نخل ؛ نماد نایبند

نخل نماد نایبند

زمانی که به نایبند سفر می کنید، اولین چیزی که در میان کویر به چشم می خورد، سرسبزی بی مثال نخل های روستاست. نخل های بلند و تماشایی نایبند یکی از زیباترین منظره ها طبیعی ایران را پیش چشمتان نمایان می نمایند که هرگز آن را از یاد نخواهید برد.

برج های نگهبانی ؛ چشمان نایبند

برج های نگهبانی نایبند

برج های نگهبانی نایبند، با معماری بسیار قدیمی خود، از تماشای ترین جاذبه های روستا هستند. برج ها نشان دهنده وجود یک قلعه 300 ساله در نایبند است که در گذشته وظیفه محافظت و نگاهبانی از روستا و مردم را بر عهده داشته. زمانی که راه زنان به روستا حمله می کردند، دیدبان ها از برج های قلعه آن ها را می تماشاد و مردم را خبر می کردند. اگر به برج ها نگاه کنید، یک پل چوبی باریک را می بینید که تنها راه رسیدن به این برج هاست.

زیارتگاه نایبند

یکی دیگر از جاذبه های تماشای روستای نایبند، زیارتگاهی است که بر روی یکی از کوه های روستا قرار گرفته است. این زیارتگاه ارزش و احترام خاصی برای اهالی روستا دارد و هر روزه عده زیادی برای زیارت به آنجا می فرایند.

چه سرگرمیاتی در نایبند، انتظارمان را می کشد؟

روستای نایبند

روستای نایبند علاوه بر طبیعت بی نظیر و جاذبه های تماشای فراوان، امکان سرگرمیات مجذوب کننده و هیجان انگیزی را نیز برای گردشگران فراهم نموده است. در ادامه تعدادی از این سرگرمیات را با هم مرور می کنیم.

کویرگردی :

یکی از مجذوب کننده ترین و شاید بتوان گفت پرطرفدارترین سرگرمیات در این روستای تماشای، کویرگردی است. کمی آن طرف تر از روستا، می توانید در کویر زیبا بگردید و از این جاذبه بی نظیر و کمیاب لذت ببرید. تجربه کویرگردی، از آن دسته تجربه هایی است که هرگز آن را فراموش نخواهید کرد.

کوهنوردی :

روستای نایبند

اگر اهل کوهنوردی و طبیعت گردی هستید، باید بدانید که ارتفاعات نایبند، برترین مکان برای شما خواهد بود . فقط کافی ست کفش کوهنوردی و کوله تان را بردارید تا این لذت هیجان انگیز را تجربه کنید.

تماشای آسمان شب و رصد ستارگان :

روستای نایبند

شاید بتوان گفت که متفاوت ترین و ماندگارترین سرگرمی در روستای نایبند تماشای آسمان و رصد ستارگان است. در روستای تماشایی نایبند، به میزان ای هوا پاک و تمیز است که می توانید به راحتی در شب ستارگان را تماشا کنید و با وسایل و تجهیزات، اجرام شگفت آور آسمانی را ببینید.

عکاسی :

این روستا آنقدر خاص و تماشای است که عده زیادی از افراد برای عکاسی به آنجا سفر می نمایند. لذت ثبت عکس های ماندگار با منظره بی نظیر و خاکی رنگ روستا، تا عمق جان تان نفوذ خواهد نمود. پس دوربین عکاسی تان را نباید فراموش کنید!

تماشای های اطراف روستای نایبند

روستای اصفهک

روستای اصفهک و سر کریت دو جاذبه تماشای نزدیک به روستا هستند که به ترتیب 166 و 191 کیلومتر با نایبند فاصله دارند.

در نایبند کجا اقامت کنیم؟

اقامتگاه بومگردی نایبند

یکی از مهم ترین سوال ها پیش از انجام هر سفر، این است که کجا اقامت کنیم؟. در سال های اخیر با رشد و توسعه اقامتگاه های بومگردی، تحولی در صنعت توریسم کشور به آمده است که بسیاری را به سفر تشویق می نماید.

در روستای زیبای نایبند، خیال تان از بابت اقامت راحت باشد. چرا که اقامتگاه های بومگردی فراوانی در روستا وجود دارند که علاوه بر راحتی، دوست داشتنی هستند. تجربه ماندن در اقامتگاه های بومگردی و آشنایی با اهالی روستا و سبک زندگی آن ها بسیار لذتبخش است.

اگر اهل کمپینگ و ماندن در طبیعت هستید، می توانید طبیعت دوست داشتنی روستا را انتخاب کنید. فقط یادتان باشد که برای برپایی کمپ حتما از مردم محلی هدایت بگیرید و مکان مناسبی را برای ماندن انتخاب کنید.

روستای نایبند

اگر از آن دسته افرادی هستید که هتل ها را برای اقامت بیشتر می پسندید، باید بدانید که در روستای نایبند امکاناتی همانند هتل وجود ندارد و برای آن باید به هتل ها و مهمانسراها در شهرهای اطراف بروید.

امکانات در روستای زیبای نایبند

در این روستای گردشگری، امکانات آنچنانی انتظارتان را نمی کشد. نایبند به عنوان یک روستای تاریخی مورد توجه بوم گردان و گردشگران قرار گرفته است. نبود امکاناتی مانند هتل ها و … به حفظ بافت روستایی نایبند یاری نموده است و همین امر سبب شده تا این روستا همچنان زیبایی سنتی خودش را حفظ کند.

اقامتگاه بومگردی نایبند

تنها امکانات موجود در این روستا، وجود اقامتگاه های فراوان بومگردی است که تجربه متفاوت و منحصر به فردی را پیش روی تان قرار می دهد.

برترین زمان سفر به نایبند

روستای نایبند

از آنجایی که نایبند در منطقه کویری طبس قرار گرفته، آب و هوای گرمی دارد. برترین زمان سفر به روستای تاریخی نایبند، دو فصل پاییز و زمستان و نیز اوایل فصل بهار است. در این ایام هوای نایبند بسیار مطبوع و دلپذیر است و موقعیت برای یک گردش به یادماندنی فراهم است.

جهت دسترسی به روستای نایبند

برای رفتن به این روستای تماشای، ابتدا باید به استان خراسان جنوبی راهی شوید. سپس از جنوب طبس، وارد جهت طبس-کرمان شده و کریت، دیهوک و زنوغان را پشت سر بگذارید. پس از آن در سمت راست جاده به تابلوی نایبند می رسید. بعد از آنکه در جهت خروجی نایبند قرار گرفتید، راهتان را ادامه دهید تا به این روستای تماشایی برسید.

اطلاعات بازدید از روستای نایبند

ساعات بازدید : همه روزه، 24 ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس روستای نایبند : استان خراسان جنوبی، 225 کیلومتری جنوب شهر طبس، کنار جاده طبس- کرمان

توصیه های خبرنگاران ی

روستای نایبند

اگر این روستای بی نظیر را برای سفر انتخاب کردید، سعی کنید تا حد ممکن با بافت روستایی هماهنگ باشید و موجب رنجش اهالی روستا نشوید.

اگر دوست دارید هدیه و سوغاتی را به یادگار از این روستا داشته باشید، باید بدانید که کشک، خرما، شیره خرما و پرتقال نایبند بسیار معروف اند. بعلاوه زنان روستا از به جای مانده درختان نخل صنایع دستی بی نظیری را تهیه می نمایند که خرید آن ها به رونق کسب و کار روستا نیز یاری خواهد نمود.

غذاهای محلی نایبند بسیار لذیذ و خوشمزه اند. اگر به روستای زیبای نایبند سفر می کنید، حتما آبگوشت و قوروت (غذایی شبیه به کله جوش همراه با کشک سیاه بیرجندی) را امتحان کنید.

و در آخر مراقب طبیعت بی نظیر این روستا باشید و زباله هایتان را از آنجا خارج کنید.

شما برای ما بنویسید

شما هم از وجود این روستای پلکانی در طبس شگفت زده شدید؟ آیا تا به حال به روستای نایبند سفر نموده اید؟ چه روستاهای متفاوت دیگری را همانند نایبند می شناسید؟ خبرنگاران بی صبرانه منتظر شنیدن تجربه ها، نظرات و پیشنهادهای شماست.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1930

به "روستای نایبند ؛ ماسوله کویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای نایبند ؛ ماسوله کویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید