خواص کرفس کوهی برای سلامتی

به گزارش مجله بابلسر، کرفس کوهی گیاهی بومی از خانواده چتریان است که به صورت وحشی در ایران رشد می نماید که اندام هوایی این گیاه در طب سنتی برای درمان فشارخون، زخم و التهاب استفاده می گردد.از سالیان دراز کرفس کوهی به دلیل اثرات ضد درد، ضد التهاب، آرام بخش و ضد سرفه مورد استفاده بوده است.

خواص کرفس کوهی برای سلامتی
حتما با شنیدن نام کرفس به یاد همان کرفس های معمولی خودمان که در هر سبزی فروشی بفروش می رسد می افتید، اما کرفس کوهی با کمی تفاوت با این گیاه خواصی فراوان در طب سنتی دارد.

این گیاه وحشی معمولا به عنوان ضد درد و آرامبخش استفاده می گردد، حتی بذر آن نیز در مهار رشد تومور های معده و افزایش اشتها نام در نموده است.

به همین خاطر قصد داریم تا امروز شما را با خواص حیرت انگیز این گیاه وحشی و بذر آن آشنا نماییم ، پس با ما همراه باشید.

کرفس کوهی چیست؟کرفس کوهی ،گیاهی بومی از خانواده چتریان است که به صورت وحشی در ایران رشد می نماید، اندام هوایی این گیاه در طب سنتی برای درمان فشارخون، زخم و التهاب استفاده می گردد.

از سالیان دراز کرفس کوهی به علت اثرات ضد درد، ضد التهاب، آرام بخش و ضد سرفه مورد استفاده نهاده شده است. بعلاوه این گیاه بااثرات ضد ویروس، ضد دیابت، ضد سرطان به عنوان عامل پیشگیری نماینده از زخم معده مطرح می گردد.

کرفس کوهی در مداوای اضطراب، استرس، انواع اختلالات گوارشی بالاخص بیماری های التهابی روده از قبیل: کرون و کولیت و بیماری های روماتیسمی موثر است.

بذر کرفس کوهی اشتها آور است و در مهار رشد تومور معده و محافظت از کبد تأثیر مفیدی دارد. ضمن اینکه استفاده از آن و نیز جوشانده ریشه گیاه کرفس برای درمان علائم آنفلوانزا، سرماخوردگی، سرفه های شدید و تنگی نفس نافع می باشد.

از اندام های گیاه برای برطرف معده درد، درمان التهاب مفاصل و روماتیسم و تصفیه خون استفاده می گردد. بعلاوه کرفس کوهی در درمان چربی خون بالا، پرفشاری خون، انواع اختلالات قلبی عروقی و کمردرد کاربرد خوبی دارد.

علاوه بر اثرات دارویی، اسانس موجود در بذور و ریشه گیاه باعث جذب حشرات و تسهیل عمل گرده افشانی، دور نمودن بعضی حیوانات و آفات گیاهی و محافظت در برابر آسیب های ناشی از افزایش گرما می گردد.

برگ، ساقه و گل کرفس جهت تهیه فرآورده هایی از قبیل: ترشی و شور کرفس کوهی و یا استفاده در پخت بعضی از غذا ها مثل سوپ و یا همراه با ماست و نیز به صورت پودر خشک برای معطر کردن دوغ قابل استفاده است.

متاسفانه بعضی از عشایر یا بومیان منطقه ها دامنه های زاگرس که رستنگاه اصلی این گیاه معطر است، به منظور استفاده از قسمت های مختلف ریشه غده مانند آن، زمینه ریشه کنی این گیاه پرخاصیت را فراهم نموده اند که این شیوه تهدیدنماینده حیات و بقای این گونه منحصربه فرد گیاهی شده و باید به شدت از آن پرهیز گردد.1

سرشار از مواد مغذی، خصوصا آنتی اکسیدانکرفس کوهی محافظی برای آنتی اکسیدان و ضد التهاب است. کرفس کوهی یک منبع غذایی مهم برای آنتیاکسیدانهای معمول، از جمله ویتامین C، بتا کاروتن و منگنز است؛ اما ادعای شهرتش از لحاظ آنتی اکسیدان ممکن است مواد مغذی خیلی خوبی باشد که دارد. بسیاری از این مواد مغذی در دسته آنتی اکسیدانهای فنولیک قرار می گیرند و نشان داده شده است که فایدهی ضد التهابی دارد. فهرستی که بیانگر آنتی اکسیدان فنولیک در کرفس میباشد در زیر عنوان شده است:

اسیدهای فنولیک

اسید کافئین

اسید کافئولیکینیک

اسید سینامیک

اسید کوماریک

اسید فورولیک

فلاوون

اپیگنین

لووتولین

فلاونول ها

کورستین

کاامفئورال

دی هیدروستیلبنویدها

لانلارین

فیتوسترولها

بتا سیتوستورول

فنروکومارینها

برگابتن

پسورالن

درمطالعات که روی حیوانات انجام شد، عصاره کرفس کوهی در فهرست بالا جزء مواد مغذی نهاده شد چرا که باعث کاهش خطر اکسیده شدن چربیهای بدن در دیواره رگهای خونی میگردد.

یکی از جنبه های جالب مواد غذایی آنتی اکسیدان کرفس کوهی، فورنوکومارینهای آن است. پیش از برداشت - وقتی کرفس کوهی هنوز در زمین رشد می نماید، برای فراوری فورانوکومارین ها بیشتر، با فشار واکنش نشان می دهد. این مواد به حفظ کرفس برای زندگی طبیعیش یاری می نماید. با این وجود حتی پس از چیدن کرفس کوهی، با ریز ریز کردن آن در آشپزخانه تان، همچنان فراوری فورانوکومارین در حال افزایش است و به همین علت مقدار بیشتری از این مواد طبیعی را دریافت خواهید کرد.

محافظت نماینده دستگاه گوارشمطالعات نو نشان داده که عصاره کرفس کوهی به حفاظت از دستگاه گوارش و کبد پس از مصرف آکریل آمید یاری میکند. (اکریلدها مواد سمی هستند که به وسیله واکنش قندها و اسیدهای آمینه تشکیل می شوند، معمولا با خوردن غذاهای سرخ نموده ایجاد میگردد.)

کرفس کوهی حاوی پلی ساکاریدها بر پایه پکتین است که فوایدی خاص برای معده دارد. همواره فکر میکنیم پلی ساکاریدها مولکولهای نشاسته ای هستند که با یاری سلولها قند را ذخیره و نگهداری مینمایند؛ اما نوع دیگر پلی ساکارید بر پایه پکتین در گیاهان وجود دارد که غیر نشاسته ای هستند، (پکتین مولکولی مربوط به قند است که عمدتا از ماده ای به نام اسید گلوکورونیک تشکیل شده است.) پلی ساکارید مبتنی بر پکتین موجود در کرفس کوهی - از جمله apiuman - به نظر می رسد که اهمیت خاصی در فراوری منابع ضد التهابی دارند.

در مطالعات نو نشان داده شده که عصاره کرفس کوهی حاوی apiuman میباشد که بطور یکپارچه معده را پوشش میدهد وسبب کاهش خطر زخم معده و کنترل سطح ترشحات معده میگردد.

مفید برای قلب و عروقفشار اکسیدی شدن و التهاب در جریان خون، مسائل وخیمی ایجاد میکند و سبب توسعه بسیاری از بیماریهای قلبی عروقی، به خصوص تصلب شریان میگردد. فتالیدها دسته ای از مواد مغذی موجود در کرفس هستند که برای قلب و عروق ضروری باشند. مواد فنولیکی موجود در کرفس، فتالیدها که ازمهمترین موادی هستند که سبب عطر و طعم بینظیری در این گیاه میشوند.

محققان نشان داده اند که فتالیدهای کرفس می توانند به عنوان آرامبخشی برای نرم کردن عضلات، به وسیله تاثیر بر جریان کلسیم و پتاسیم درون سلولها و فعالیت پیچیده سیستم عصبی عضلات به کار فرایند. البته، آرام سازی عضلات در اطراف رگهای خونی ما به آنها اجازه میدهد تا توسعه یابند و در نتیجه باعث کاهش فشار خون میشوند. (این فرآیند کلی واژینال یا گشادی عروق نامیده میگردد.) فتالیدها در کرفس بعلاوه ممکن است به عنوان یک ادرار آور عمل نمایند که به کاهش فشار داخل عروق خونی نیز یاری می نماید.

فواید کرفس کوهی برای جلوگیری از فشارخوندر یک پروژه تحقیقاتی اثر عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی بر مقدار فشار خون مورد آنالیز نهاده شد که نشان داد سبب پیشگیری و کاهش پرفشاری خون می گردد. اثرات ضد فشار خون و آنتی اکسیدانی عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی بر فشار خون ناشی از دگزامتازون پیشنهاد می گردد اما مطالعات بیشتری برای یافتن مکانیسم اثر دقیق این داروی گیاهی مورد احتیاج است. در این تحقیق، برای القای فشار خون، دگزامتازون به صورت زیر جلدی به مدت 14 روز بر روی افراد مورد مطالعه تجویز شد که در گروه پیشگیری، تجویز خوراکی عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی چهار روز قبل از تجویز دگزامتازون آغاز شد و تا انتها دوره (بین یک تا 18 روز) ادامه یافت و در گروه درمانی، عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی از روز 8 تا 14 تجویز شد. دگزامتازون به طور معناداری فشار خون سیستولیک را افزایش داد. تجویز عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی، سبب پیشگیری و کاهش پرفشاری خون ناشی از دگزامتازون در گروه های درمانی و پیشگیری شد.

اثر کرفس کوهی بر چربی خون بیماران مصرف نماینده لواستاتینفلاونوییدها یک گروه از ترکیبات پلی فنولیک می باشند و با کاهش خطر بیماری های قلبی رابطه دارند. کرفس کوهی یا همان کلوس، گیاهی حاوی فلاوونویید است. لذا در این تحقیق اثر کرفس کوهی بر فاکتورهای خونی مربوط به چربی به عنوان عامل آترواسکلروز و بیماری های قلبی عروقی در بیماران هایپرلیپیدمیک مصرف نماینده لواستاتین مورد آنالیز نهاده شده است. در این مطالعه، تعداد 74 بیمار مبتلا به هایپرلیپیدمی به ترتیب مراجعه به کلینیک داخلی مرکز درمانی آموزشی هاجر(س) شهرکرد در یکی از دو گروه کنترل (لواستاتین mg/day 40) و مورد (لواستاتین mg/day 40 و پودر کرفس کوهی gr/day2) نهاده شدند.

قبل از مطالعه، دو هفته و یکماه بعد از آغاز مطالعه مقدار کلسترول، تری گلیسیرید، لیپوپروتیین با دانسیته پایین (LDL)، لیپو پروتیین با دانسیته خیلی پایین (VLDL)، لیپوپروتیین با دانسیته بالا (HDL) و قند خون ناشتا (FBS) بیماران مقدار گیری شد و با یکدیگر مقایسه شدند.3

پی نوشت:

1.www.yjc.ir

2.www.salemziba.com

3.www.beytoote.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1690

به "خواص کرفس کوهی برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص کرفس کوهی برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید