جنگل های بلوط زاگرس طعمه حریق شدند

به گزارش مجله بابلسر، آتش سوزی گسترده در جنگل های حفاظت شده زاگرس در استان های بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، باعث نابودی بیش از 300 هزار هکتار جنگل و مراتع سبز شد.

جنگل های بلوط زاگرس طعمه حریق شدند

افزایش دمای هوا و موج نو گرما، هفته سوزناکی را برای جنگل های حفاظت شده زاگرس از جمله منطقه حفاظت شده خائیز رقم زد. این آتش سوزی از عصر چهارشنبه 7 خردادماه در منطقه کوه سیاه دشتستان واقع در ارتفاعات احمدلر در استان بوشهر و از پنجشنبه 8 خرداد ماه در جنگل های حفاظت شده منطقه زاگرس در مرز استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد شروع شده است. طبق گفته علی خوانپایه، فرمانده شهرستان گچساران، آتش سوزی از سمت بهبهان در استان خوزستان به ارتقاعات کهگیلویه سرایت نموده است.

طبق گفته مقام های محلی، علاوه بر خسارت به درختان کهنسال بلوط، بیش از 300 هزار هکتار جنگل و مراتع سبز خاکستر شدند و حیات وحش و گونه های مختلف گیاهی و جانوری در خطر نابودی قرار گرفتند. نکته قابل توجه اینکه با گذشت چهار روز، آتش سوزی در کوه خائیز در استان کهگیلویه و بویراحمد و جنگل های منطقه دیل گچساران همچنان ادامه دارد.

با وجود شدت این آتش سوزی، کمبود نیرو، نبود هلیکوپتر آب پاش و غیرقابل دسترس بودن بعضی نقاطی که در محاصره آتش قرار گرفته اند، منجر به گستردگی لحظه به لحظه آتش شده است. رئیس محیط زیست کهگیلویه از مردم درخواست یاری نموده تا برای جلوگیری از تخریب زیستگاه حیات وحش یاری نمایند و برای مهار آتش پای کار بیایند.

طبق گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه، آتش در اثر اختلافات بین عشایری که خارج از منطقه حفاظت شده خائیز قرار دارند، شروع شده است.

جنگل های زاگرس با گستردگی در 11 استان کشور با شش میلیون هکتار مساحت، 40 درصد جنگل های ایران را تشکیل می دهند که حدود 70 درصد گونه های جنگلی زاگرس را بلوط ها تشکیل می دهند و سایر گونه های درختی این جنگل ها افرا، کیکم، بنه، زبان گنجشک، گلابی وحشی، ولیک، ارغوان، انواع بادام و دیگر درختان است. لازم به ذکر است رشته کوه های زاگرس، وسیع ترین و اصلی ترین رویشگاه گونه های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین علت این منطقه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. عزم ملی و همت جدی برای جلوگیری از تکرار و توسعه این فاجعه مورد احتیاج است.

به نظر شما چه کارهایی برای مهار این آتش سوزی و پیشگیری از موارد مشابه باید انجام گردد؟

منبع: کجارو / همشهری آنلاین / تابناک / اقتصادآنلاین / ایرنا
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1809

به "جنگل های بلوط زاگرس طعمه حریق شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل های بلوط زاگرس طعمه حریق شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید