انهدام چهار گروه صیاد حرفه ای پرندگان شکاری در تربت جام و جغتای

به گزارش مجله بابلسر، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری چهار گروه حرفه ای و سابقه دار شکار پرندگان ارزشمند شکاری در استان اطلاع داد.

انهدام چهار گروه صیاد حرفه ای پرندگان شکاری در تربت جام و جغتای

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از ایسنا، تورج همتی در تشریح این خبر اضافه نمود: در پی چندین روز رصد اطلاعاتی در مورد فعالیت شبکه ای یک گروه صید و قاچاق پرندگان شکاری در شهرستان تربت جام، مامورین یگان موضوع را در دستور کار خود قرار داده و طی دو عملیات ضربتی جداگانه در یک روز، متخلفان را دستگیر کردند.

وی ادامه داد: از آنجا که عوامل این باند در دو نقطه از حوزه استحفاظی تربت جام در حال فعالیت مجرمانه بودند، با مدیریت یگان حفاظت و شناسایی متخلفان، مخفیگاه آن ها رصد و پایان با همکاری پلیس اطلاعات و امنیت در یک نقطه و فرماندهی پاسگاه انتظامی سمیع آباد در اقدامی غافلگیرانه هر دو گروه حرفه ای دستگیر شدند.

این مقام مسئول مطرح کرد: در آنالیز محل اختفای متهمان، یک بهله بالابان و یک قبضه اسلحه وینچستر قاچاق و مهمات مربوطه کشف و ضبط شد.

وی همچنین با اشاره به کشف چندین قطعه انواع پرنده وحشی همچون قمری، چکاوک، کبوتر از محل و اینکه تمامی ابزار و ادوات شکار و صید پرندگان وحشی از محل جمع آوری شده است، خاطر نشان کرد: همراهی پلیس اطلاعات و امنیت تربت جام و پاسگاه انتظامی بخش سمیع آباد برای دستگیری متخلفین، درخور تقدیر است.

همتی همچنین این هم افزایی در سراسر استان را برای حذف کانال ها و شبکه های قاچاق پرندگان وحشی بسیار ازشمند برشمرد و ضمن اشاره به اینکه همزمان با این موضوع، دو گروه حرفه ای شکار پرندگان وحشی نیز در شهرستان جغتای با لاشه 32 قطعه کبک و یک قطعه تیهو دستگیر شده اند، توضیح داد: سودجویان با سوء استفاده و اغفال و تطمیع بعضی افراد را برای زنده گیری پرندگان شکاری با خود همراه می نمایند و با قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس، موجب نابودی تنوع زیستی استان می شوند.

شایان ذکر است به لحاظ کیفری و حقوقی، شکار پرنده بالابان بیشترین مجازات را در بین پرندگان شکاری دارد و متخلفین علاوه بر تحمل سه سال حبس باید دو میلیارد ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست پرداخت نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 990

به "انهدام چهار گروه صیاد حرفه ای پرندگان شکاری در تربت جام و جغتای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انهدام چهار گروه صیاد حرفه ای پرندگان شکاری در تربت جام و جغتای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید