ارتباط جامعه با کتاب را تقویت کنیم

به گزارش مجله بابلسر، کتاب همواره چراغ راه بشر بوده و بشر از طریق کتاب می تواند فرهنگ و ارتباط خود با گذشتگان را درک کند. ما امروزه به دلیل توسعه وسایل ارتباط جمعی و شرایط کار و زندگی شاید وقت چندانی برای مطالعه اختصاص ندهیم و همین باعث می شود که در زندگی و حتی کار خود دچار مشکل شویم.

ارتباط جامعه با کتاب را تقویت کنیم

کتاب اثری است از انسان که می توان از طریق آن با نسل های گذشته ارتباط برقرار کرد. در واقع حذف کتاب و عدم توجه به مطالعه در جامعه باعث انقطاع فرهنگی و آسیب های جبران ناپذیری در آینده خواهد شد.

رشد جامعه کنونی فقط از طریق ارج نهادن به مطالعه و ارزش گذاری پژوهش امکان پذیر می شود؛ برای قدم نهادن در جهت توسعه باید همپای دیگر کشورهای پیشرفته جایگاه ویژه ای را برای مطالعه و پژوهش در جامعه قائل شد.

با این حال باید هر زمان نیاز شد متناسب با فرهنگ جوامع تغییراتی در راه حلها و برنامه های خود ایجاد کنیم و همپای زمان پیش برویم؛ به این معنا که در بخش کتاب و کتابخوانی براساس ذائقه مردم همان دوره در حوزه محتوا، نشر و شکل ظاهری کتاب ها تغییراتی در نظر بگیریم.

باید تلاش کنیم ارتباط با کتاب را در خانواده ها، محیط کار و دانشگاه ها تقویت کنیم و کتاب مفید و مورد نیاز مردم را در دسترس افراد جامعه قرار دهیم. متاسفانه عمده کتاب هایی که امروزه منتشر می شود نیاز امروز جامعه ما و نسل نو نیست. زمانی که این نیاز برطرف نشود و پاسخ قانع کننده ای به آن داده نشود رقیبی مانند فضای مجازی جایگزین آن می شود.

به عقیده من برای جبران این خلاء باید از ظرفیت فضای مجازی بهره بگیریم. شاید برخی نسخه های کاغذی امروزه کاربرد چندانی نداشته باشند اما می توان از ظرفیت فضای مجازی برای بالا بردن سرانه مطالعه و حفظ جایگاه کتاب استفاده کرد و دسترسی به برخی کتاب ها را در این فضا فراهم کنیم.

کتاب یک منبع و مرجع مطمئن برای استفاده در فضای مجازی است؛ قطعا محتوا یکی از تاثیرگذارترین علل بالا بردن سرانه مطالعه و ترغیب به کتابخوانی است. یعنی هر میزان محتوای کتاب های ما علمی و متناسب با نیاز جامعه باشند به همان میزان رغبت به آنها و مطالعه بالا خواهد رفت.

ما در حوزه کتاب با چهار بخش مولف، انتشارات، کتاب فروشی(توزیع کننده) و خواننده سر و کار داریم؛ دولت باید برای هر بخش برنامه ریزی و راه حل ارائه دهد تا شاهد تحولات و اثرگذاری مثبت در این بخش باشیم. برای ارتقا و رشد در بخش فرهنگی باید بخش انتشار کتاب مورد حمایت دولت و بودجه عمومی قرار بگیرد.

در شرایط کنونی که با گرانی و افزایش قیمت کاغذ روبرو هستیم با یارانه می توانیم کمکی هر چند ناچیز برای جلوگیری از حذف کتاب در سبد خانوارها داشته باشیم. توزیع کتاب مفید با محتوای علمی در کتابخانه های عمومی می تواند از دیگر اقدامات مثبت در این بخش باشد.

بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست وچهارم آبان ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه 1400با شعار جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم در سراسر کشور برگزار می شود.

*نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی

منبع: روابط عمومی ستاد خبری بیست ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1725

به "ارتباط جامعه با کتاب را تقویت کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط جامعه با کتاب را تقویت کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید