کود نانویی اوره جایگزین کود های شیمایی گران قیمت می شود

به گزارش مجله بابلسر، یک شرکت هندی اقدام به تولید محلول نانویی اوره کرده که به عنوان کود در صنعت کشاروزی استفاده می شود این محصول، اثرات منفی زیست محیطی کمتر و اثربخشی بالاتری نسبت به کود های دیگر دارد.

کود نانویی اوره جایگزین کود های شیمایی گران قیمت می شود

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، شرکت ایندین فارمرز فرتیلایزر (Farmers Fertilizer Cooperative Ltd (IFFCO)) محلول نانواوره را برای هر بطری 240 پوند قیمت گذاری کرده است که 10 درصد ارزان تر از هزینه یک کیسه اوره معمولی است.

این شرکت به تازگی تولید تجاری مایع نانواوره را آغاز کرده و اولین محموله را برای استفاده کشاورزان به اوتار پرادش فرستاده است. IFFCO محلول نانواوره را برای هر بطری 240 پوند قیمت گذاری کرده است که 10 درصد ارزان تر از هزینه یک کیسه اوره معمولی است.

این محصول ماحصل یک فناوری ثبت اختراع شده توسط IFFCO است که در مرکز تحقیقات نانوزیست فناوری، گجرات، توسعه یافته است. دلیپ شانگانی، نایب رئیس IFFCO در بیانیه ِ اخیر خود گفت: نانواوره IFFCO محصولی از قرن بیست و یکم است و برای ایمن نگه داشتن خاک، هوا و آب برای نسل های آینده و در عین حال تأمین مواد غذایی برای همه، توسعه یافته است.

فرایند ساخت کارخانه های تولید نانواوره در Kalol (در گجرات) و Aonla و Phulpur (در اوتار پرادش) قبلاً آغاز شده است. در فاز اول، ظرفیت تولید سالانه 14 کرور بطری تولید شده که تا 1820 بطری اضافی در فاز دوم تا سال 2023 افزایش می یابد.

انتظار می رود این 32 کرور بطری جایگزین 1.37 کرور تن اوره تا سال 2023 شود. ممکن است که اوره 82 درصد از کل کود های ازته مصرفی در هند را تشکیل دهد و در طی سال های گذشته نیز افزایش تصاعدی مصرف را ثبت کرده است.

حدود 30-50 درصد نیتروژن اوره توسط گیاهان استفاده می شود و بقیه به دلیل تغییر سریع شیمیایی در نتیجه شستشو، هدر می رود و در نتیجه کارایی کاهش می یابد. در مورد مزایای این محصول جدید، مسئولان IFFCO می گویند که محلول نانواوره، کودی مناسب برای محیط زیست و با کارایی بالا در استفاده از مواد مغذی است و یک راهکار پایدار برای کاهش آلودگی و کاهش گرمایش کره زمین در طولانی مدت خواهد بود، زیرا باعث کاهش انتشار اکسید نیتروژن می شود.

براساس اطلاعات منتشر شده، اندازه یک نانوذرات اوره در این محصول 30 نانومتر است و در مقایسه با اوره معمولی و گرانولی، 10000 برابر مساحت سطحی بالاتر دارد. با توجه به اندازه بسیار کوچک و خواص سطحی نانواوره، هنگام استفاده در گیاهان، با کارایی بالا جذب گیاه می شود. این نانوذرات پس از نفوذ، به قسمت هایی از گیاه که در آن نیتروژن مورد نیاز است می رسند و مواد مغذی را به صورت کنترل شده آزاد می کنند.

آزمایش های کارآیی انجام شده روی بیش از 40 محصول در بیش از 11000 مکان نشان می دهد که نانواوره بهره وری محصول را افزایش می دهد و می تواند نیاز اوره معمولی را 50 درصد کاهش دهد. علاوه بر این، استفاده از نانواوره (مایع) باعث بهبود عملکرد، زیست توده، سلامت خاک و کیفیت تغذیه ای محصول می شود.

این نانواوره از نظر ایمنی زیستی و سمیت طبق دستورالعمل های دولت هند و دستورالعمل های بین المللی تهیه شده توسط OECD که در سطح جهانی تصویب و پذیرفته شده است، آزمایش شده است. IFFCO می گوید که این محلول نانواوره در سطح توصیه شده برای انسان، حیوانات، پرندگان، و محیط زیست کاملاً ایمن است. نانواوره IFFCO گامی بزرگ برای کشاورزی پایدار و سیستم های غذایی و همچنین به سوی کشاورزی دقیق و هوشمند است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1511

به "کود نانویی اوره جایگزین کود های شیمایی گران قیمت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کود نانویی اوره جایگزین کود های شیمایی گران قیمت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید