کاوش لایه نگاری تپه باستانی کورائیم آغاز شده است

به گزارش مجله بابلسر، ایلنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، کاوش لایه نگاری تپه باستانی کورائیم آغاز شده است.

کاوش لایه نگاری تپه باستانی کورائیم آغاز شده است

رحمت عباس نژاد سرستی (سرپرست هیأت کاوش و دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه مازندران) گفت: تپه باستانی کورائیم در بخش کورائیم شهرستان نیر در استان اردبیل واقع شده و دربردارنده توالی فرهنگی دوران اسلامی تا پیش از تاریخ است.

او با بیان اینکه کاوش لایه نگاری این محوطه باستانی براساس درخواست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با مجوز پژوهشگاه در حال اجرا است، توضیح داد: در این کاوش، اعضای هیأت علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه های مازندران و تهران و بعلاوه کارشناسان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل حضور دارند.

این باستان شناس تپه کورائیم را از لحاظ گستردگی و تنوع لایه ها، آثار و بقایای فرهنگی و باستان شناختی یکی از مهمترین محوطه های باستانی دشت اردبیل دانست و گفت: کاوش در این محوطه می تواند در تکمیل جدول گاهنگاری و تاریخ گذاری استان اردبیل و منطقه شمال غرب ایران و بعلاوه ارتباط آن با فرهنگهای باستانی همجوار یاری شایانی کند.

سرپرست هیأت کاوش اضافه کرد: کاوش لایه نگاری کورائیم به منظور شناخت توالی فرهنگی دوره ها و نیز گردآوری و شناسایی نمونه های مطالعاتی نظیر بقایای فناوری، گیاهی و جانوری شروع شده است.

او خاطرنشان ساخت: بقایای گیاهی و جانوری برای انجام مطالعات آزمایشگاهی به منظور شناسایی گونه ها و بعلاوه نمونه های دیرین اقلیم شناسی برای شناخت و بازسازی اکوسیستم های پیش از تاریخ دشت اردبیل گردآوری و مطالعه خواهند شد.

عباس نژاد سرستی با اشاره به اینکه در این فصل کاوش دو گمانه لایه نگاری در این محوطه مورد کاوش قرار گرفته، گفت: گمانه 1 در بلندترین قسمت تپه در جهت شمالی (ارتفاع 12.5 متری نسبت به زمین های پیرامون) انتخاب شد؛ دلیل این مکان گزینی بخاطر وجود برش هایی بوده که در اثر عوامل انسانی در این بخش ایجاد شده و بیشترین توالی دوره های استقراری را در اختیار قرار خواهد داد.

دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه مازندران گفت: نتایج حاصل از کاوش (در حال حاضر تا عمق 11 متر) نشان دهنده وجود لایه های دوران اسلامی، تاریخی و پیش از تاریخ و بقایایی از سفال های دوره های قاجار و صفوی در این گمانه بدست آمده است.

او با بیان اینکه در لایه های پائین تر سفال و معماری خشتی و سنگی دوران ایلخانی و سلجوقی و شواهد وقوع رویدادهای طبیعی از جمله سیل و زلزله (روی گسل سنگاور) در این دوره های اخیر مشاهده شده، اضافه کرد: پیش از این زلزله، شواهد استقراری دوران صدر اسلام در این محوطه شناسایی شده و این امر بیانگر آن است که وقفه ای در سکونت ساکنان این محل بین دوران میانه و سده های اولیه اسلامی به دلیل زلزله یاد شده اتفاق افتاده است.

عباس نژاد سرستی گفت: شواهد دوران تاریخی ایران در لایه های پائین تر کاوش شده که شاخص ترین بقایای این دوران که شامل قطعات سفال و معماری خشتی اند، شواهد مربوط به دوران اشکانی هستند و وجود شواهد سایر دوره های تاریخی پیش از اشکانی و عصر آهن در حال حاضر در هاله ای ابهام و نیازمند تحلیل های بیش تر در آینده است.

این باستان شناس گفت: احتمالا با یک وقفه فرهنگی نسبتا طولانی، شواهد دوره مفرغ در این گمانه مشاهده شده است.

سرپرست هیأت کاوش با اشاره به اینکه گمانه 2 با هدف کشف و شناسایی مراحل گوناگون دوران مفرغ ایجاد شده، توضیح داد: به همراه سفال های متنوع این دوره، سفال شاخص موسوم به کورا ارس (نوع یانیقی) و پیکرک های حیوانی متعدد (شکسته و سالم) بدست آمده است.

دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه مازندران گفت: بعلاوه بقایای یک کوره ذوب فلز با ساختار خشتی و شکل تقریبا مدور در این گمانه ثبت و ضبط شده و قطعاتی از فلزات مس و مفرغ، خاکستر صنعتی و قالب های روباز در زمره کشفیات این بافت کاوش بوده اند، ابزارهای استخوانی، پیکرک های حیوانی، سردوک و نظایر آنها از جمله مواد فرهنگی مکشوفه هستند.

او با بیان اینکه نمونه برداری های زیادی برای انجام مطالعات تاریخگذاری به روش کربن 14 و سایر مطالعات میان رشته ای و آزمایشگاهی انجام پذیرفته، اضافه کرد: لطف و حمایت مسئولان استان اردبیل، شهرستان نیر و بخش کورائیم بخصوص اهالی شریف، مومن و فرهیخته شهر کورائیم موجب اجرای مطلوب این برنامه شده که در اینجا از همه آنها صمیمانه تقدیر بعمل می آید.

منبع: همگردی
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2054

به "کاوش لایه نگاری تپه باستانی کورائیم آغاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش لایه نگاری تپه باستانی کورائیم آغاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید