والدین؛ اجازه دهید فرزندانتان مستقل شوند

به گزارش مجله بابلسر، والدین برای مستقل شدن فرزندان خود حساسیت دارند و به آن ها اجازه نمی دهند که به تنهایی کارهایشان را انجام دهند.

والدین؛ اجازه دهید فرزندانتان مستقل شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،از همان سال های ابتدایی روی مستقل بودن بچه ها خود کوشش کنید استقلال چیزی نیست که بچه هاتان خودشان به تنهایی بتوانند به دستش بیاورند. علیرضا مهدویان عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ و روانشناس تربیتی در این باره گفت: یک نگاه تربیتی، یک باور غلط در بعضی از والدین مخصوصاً مادران وجود دارد که در تربیت فرزندشان آنقدر توجه و محبت و حساسیت دارند و بچه را تحت نظارت خود در می آورند که هیچگونه آسیب و مسئله ای برای فرزندشان به وجود نیاید و در طول زندگی دائماً مراقبتش می نمایند و اجازه نمی دهند دست به کاری بزنند و تجربه ای جدید پیدا نمایند به عبارتی فرزندان خود را در پر قو نگه میدارند، که فرزندشان هیچگونه سختی و مسئله ای را تجربه ننمایند. پدر و مادر نمی گذارند که آزادنه کار های شخصی خود را انجام دهند. برای مثال کودک می خواهد بند کفشش را ببندد والدین دخالت می نمایند و خودشان این کار را انجام می دهند.

روانشناس تربینی اضافه نمود: ما باید این قابلیت و باور را در فرزندانمان ایجاد کنیم و متناسب با سنشان وظایفی را بر عهده شان بگذاریم و یاریش کنیم. به بچه هامان از همان ابتدا متناسب با سنشان مسئولیت بدهیم برای مثال مرتب کردن اتاق خودشان را برعهده کودک بگذارند و اگر این اعتماد به نفس و باور را در فرزندان ایجاد نکنیم، در آینده دچار مسائلی می شوند.

والدین می توانند به فرزندانشان برای کسب استقلال با این نکات یاری نمایند:

1- اعتماد داشتن به توانایی فرزندان

2- نظرخواهی از کودک و مسئولیت دادن به کودک

3-احترام به فرزندشان

چگونه بچه ها وابسته را مستقل کنیم؟

مهدویان در خصوص این که چگونه بچه ها وابسته را مستقل کنیم گفت: علت وابسته شدن و متکی بودن بچه ها به دیگران این است که اجازه رشد و انجام کار های متناسب با سنشان را پیدا نکردند، مثلاً کودک خودش می خواهد غذا بخورد، اما مادر میگوید خودت غذا نخور میریزی روی لباست و کثیف می کنی من خودم بهت غذا می دهم. هر کدام از کار ها و فعالیت هایی که بچه ها متناسب با سن شان مایل بودند انجام بدهند، اما به خاطر خطرات احتمالی، والدین آن ها را ترسانده و نمی گذارند کارهایشان را انجام دهند. وابسته شدن به علت عدم اعتماد به نفس برای انجام کار ها به وجود آمده است یکی از وظایف والدین برای مستقل شدن بچه ها، آموزش مسئولیت است. فرزندان باید مسئولیت پیروزیت و شکست خود را بر عهده بگیرند.

آسیب های فرزندان وابسته

مهدویان توضیح داد: آسیب ها بیشتر از همه به خود فرد وارد می گردد، چون همواره در زندگی ناکارآمد عمل می نمایند و با شکست های مختلف برخورد می نمایند و توانایی مواجهه با مسائل و مسائل را پیدا نمی نمایند، اما همین که او نمی تواند از عهده اموراتش بر بیاید در واقع بار مسئولیت بر دوش دیگران میفتد. این افراد دارای اعتماد به نفس پایینی هستند و سبک رفتاری که دارند وابسته است، یعنی به همه چیز بیش از اندازه وابسته می شوند و در نتیجه این افراد اگر صاحب فرزند شوند والدین وابسته هستند. فرزندان به دلیل توجه بیش از اندازه والدین انتظار ندارند که بقیه افراد به آن ها بی توجهی نمایند یا آن ها را در نظر نگیرند، این مسئله ممکن است که به مرور زمان فرزند از لحاظ روانی دچار تعارض گردد و مسائلی برایش به وجود بیاید.

راه چاره های تربیت فرزندان مستقل

برای تربیت مستقل فرزندان مهدویان خاطر نشان کرد: بازخورد های مثبت دادن به بچه ها و نظارت داشتن و نه رها کردن از عوامل تربیت مستقل است. در عین حال که والدین به بچه ها آزادی عمل می دهند باید در کنارشان باشند و در مواقعی که با مسائل روبه رو می شوند هدایت شان نمایند و توصیه های نمایند که کارهایشان را بهتر انجام دهند. یک نظارت و آزادی عمل باعث می گردد که فرزند یکسری تجربه های پیروز را کسب کند تاکید می کنم که تجربه های پیروز کسب کند یعنی اگر جایی فکر می نمایند فرزندشان شکست می خورند و ناتوان می شوند بهتراست آن موقعیت را توصیه نمایند که وارد نشوند. از طرف دیگر باید به این نکته توجه کرد که اعتماد به نفس و استقلال بیش از حد آسیب های خودش را دارد، افراط و تفریط نباید در بحث استقلال دادن و رشد کردن به وجود بیاید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1243

به "والدین؛ اجازه دهید فرزندانتان مستقل شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "والدین؛ اجازه دهید فرزندانتان مستقل شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید