هیچکس نمی تواند کوه نوردی را تعطیل کند

به گزارش مجله بابلسر، تهران (پانا) - رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی با بیان اینکه مسیرهای زیادی برای کوه نوردی وجود دارد تاکید کرد که هیچ مقامی حق تعطیل کردن ورزش کوه نوردی را ندارد.

هیچکس نمی تواند کوه نوردی را تعطیل کند

به گزارش ایرنا، کمتر از یک ماه معاون استاندار البرز گفت که به زودی قرار است فقط کوه نوردانی اجازه صعود به ارتفاعات شهرستان کرج را داشته باشند که از فدراسیون معرفی نامه دریافت کنند. پیش از این در سال 1397 هم رییس فدراسیون کوه نوردی گفته بود که کوه نوردان برای صعود به قله دماوند، باید از باشگاه ها و هیات های استانی مجوز بگیرند و دوره های آموزشی را هم پشت سر گذاشته باشند.

14 شهریور سال 1395 هم پس از اینکه آیین نامه تاسیس باشگاه های کوه نوردی در وزارت ورزش و جوانان تصویب شد، فدراسیون گفت که فعالیت تمام گروه های کوه نوردی در کشور لغو می شود تا فقط باشگاه های دارای مجوز به این فعالیت ادامه دهند.

با این وجود در این سال ها تعداد گروه های کوه نوردی که هیچ مجوزی از فدراسیون ندارند بیشتر شده و همچنان افرادی که نه عضو باشگاهی هستند و نه هیچ دوره آموزشی پشت سر گذاشته اند به قله دماوند صعود می کنند.

رضا زارعی که 12 دی امسال برای سومین دوره پیاپی به عنوان رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی برگزیده شد، در گفت و گو با ایرنا درباره تصمیم استانداری البرز اظهار کرد: فدراسیون مرجع صدور مجوز برای فعالیت افراد نیست و باشگاه ها باید این کار را انجام دهند. متولی کوه نوردی در شهرهای مختلف از جمله کرج هم هیات کوه نوردی استان و شهرستان است. به همه هیات ها توصیه کرده ایم که اطلاع رسانی را رواج دهند تا از بروز حادثه برای کوه نوردان پیشگیری شود.

وی افزود: تلاش ما این است که گردشگری ورزشی را ساماندهی کنیم. متاسفانه افراد و گروه هایی با فعالیت غیرقانونی و پایین آوردن هزینه، علاقمندان به کوه نوردی را به کوهستان می برند و سلامتی آنها را به خطر می اندازند.

زارعی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تعطیل کردن کوه وجود دارد؟ گفت: این امر امکان پذیر نیست چون به عنوان مثال در ارتفاعات شمال تهران پنج راستا اصلی و صدها راستا فرعی وجود دارد. چگونه می توانیم همه این راستاها را مسدود کنیم؟ از سوی دیگر وقتی فضا را ببندیم بازخورد مثبتی دریافت نمی کنیم و شرایط را برای رفتارهای قانون گریز فراهم می کنیم.

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی گفت: ممکن است یک مربی کوه نوردی بخواهد به صورت انفرادی راهی کوهستان شود. نمی توانیم او را مجبور کنیم که در قالب یک تیم باشگاهی کوه نوردی کند. به جای این کار باید ستادها فعال باشند و از دیگر نهادها مثل آتش نشانی، شهرداری و هلال احمر هم کمک بگیریم. نمی توانیم مردم از رفتن به طبیعت محروم کنیم، باید آگاهی را بالا ببریم نه اینکه قید و بند را افزایش دهیم. روش درست این است که محیطی امن برای مردم فراهم شود.

وی درباره طرح ممنوعیت صعود به دماوند برای افراد آموزش ندیده، گفت: چنین طرح هایی تا زمانی که معاش جامعه محلی تامین نشود به مرحله اجرا نمی رسد. این طرح شکست خورده است زیرا درآمد بسکمک از مردم محلی که نزدیک کوه هایی مثل دماوند، علم کوه و سبلان زندگی می کنند به حضور گردشگردان بستگی دارد.

زارعی ادامه داد: محیط زیست کوهی مثل دماوند در حال نابودی است و به این دلیل قصد داشتیم طرحی را اجرا کنیم که فقط افراد با صلاحیت صعود به ارتفاع بالای 4000 متر مجوز صعود به این قله را دریافت کنند.

رییس فدراسیون کوه نوردی در پاسخ به این سوال که پس از گذشت بیش از پنج سال از اجرای طرح ممنوعیت فعالیت گروه های کوه نوردی، آیا فدراسیون در ساماندهی فعالیت باشگاه ها پیروز بوده است؟ گفت: تغییری که ایجاد کردیم مثبت بود. پیش از تصویب این آیین نامه، حدود 1500 گروه کوه نوردی در کشور فعال بود که از هیات ها مجوز می گرفتند اما الان حدود 800 باشگاه در فدراسیون ثبت شده است. البته به موازات این طرح گروه هایی هم در فضای مجازی فعال هستند و این تهدید هم در کنار فعالیت ما وجود دارد.

وی افزود: باشگاه ها برای اینکه افراد را جذب کنند باید برنامه صعودهای خود را اعلام کنند اما گروه های غیرمجاز در این چارچوب فعالیت نمی کنند.

زارعی در پاسخ به این سوال که با فعالیت این تعداد باشگاه مجوز دار و برگزاری دوره های آموزشی متعدد از سوی فدراسیون، چرا همچنان شاهد بروز حوادث کوه نوردی هستیم؟ گفت: یک فرد برای رسیدن به جایگاه مربی کوه نوردی باید 12 تا 14 دوره آموزشی پشت سر بگذارد اما این اندازه آموزش دلیل نمی شود که حادثه ای رخ ندهد. محیط طبیعت وحشی است و ممکن است حوادث غیرقابل پیش بینی اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: سال گذشته 30 هزار نفر در دوره های آموزشی شرکت کردند اما فقط در شهر تهران هر هفته بیش از 100 هزار نفر به ارتفاعات صعود می کنند. فدراسیون نمی تواند همه این افراد را کنترل کند. ولی وقتی حادثه ای پیش می آید همه از فدراسیون کوه نوردی انتقاد می کنند. من فدراسیون را پیروز می دانم که با کمترین درآمد چنین حجمی را راهبری می کند. در کنار آن از جامعه کوه نوردی هم می خواهم که با ما همکاری کنند تا مردم محیط کوهستان را به عنوان یک تهدید نشناسند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1802

به "هیچکس نمی تواند کوه نوردی را تعطیل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچکس نمی تواند کوه نوردی را تعطیل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید