ضرب المثل یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی

به گزارش مجله بابلسر، ضرب المثل یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی در مورد افرادی که بدون فکر و اندیشه کاری انجام می دهند و سپس از کرده پشیمان می شوند، به کار می رود.

ضرب المثل یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی

داستان ضرب المثل :

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،روزگاری دور ، در شهری پادشاه مهربانی زندگی می کرد او مسائل مردم را خوب گوش می کرد و تا آنجا که در توانش بود در رفع مسائل آنها تلاش می کرد.پادشاه با زنش تنها زندگی می کرد. آنها سالیان سال بود که ازدواج کرده بودند ولی بچه دار نمی شدند.

در سال های تنهایی پادشاه راسوی کوچکی را به قصر آورد و از آن مراقبت می کرد، کم کم پادشاه راسو را تربیت کرد و همه کار به او یاد داد. هرکس راسو را می دید تعجب می کرد که این حیوان اینقدر کارهای عجیب انجام می دهد.

بعد از چندین سال حکیمی به شهر آنها آمد. حکیم گفت: می تواند دارویی به پادشاه و زنش دهد که بچه دار شوند. چند ماه بعد پادشاه و همسرش صاحب پسری شدند که نه تنها باعث خوشحالی پادشاه و همسرش بلکه باعث خوشحالی همه مردم شهر شد و مردم دوست داشتند بعد از این پادشاه مهربان فرزند او جانشینش شود.

پادشاه زنی را به عنوان دایه برای کودک انتخاب کرد تا مراقب کودک باشد. راسو می دانست که این کودک به شدت مورد توجه پادشاه و همسرش است راسو هم نسبت به کودک بی آزار و مهربان بود. یک روز عصر که دایه کنار کودک به خواب رفت، پنجره باز بود و ماری از پنجره وارد اتاق کودک شد، در همین حین راسو که در خانه می چرخید وارد اتاق کودک شد و دید مار وارد گهواره کودک شد.

به سرعت روی مار پرید و با چنگالهایش مار را زخمی کرد. آنقدر مار را به اطراف کوبید تا مار زخمی مُرد. از صدای جیغ و زد و خورد راسو و مار دایه بیدار شد و راسوی خونین را کنار گهواره کودک دید. دایه شروع کرد به جیغ زدن و کمک خواستن. پادشاه و همسرش که صدای دایه را شنیدند با سرعت خود را به اتاق کودکشان رساندند و تا رسیدند راسو را دیدند که چنگال ها و دهانش خونین است.

پادشاه بسیار ترسیده بود و فکر کرد، راسو کودکش را کشته، به همین دلیل سریع شمشیرش را از غلاف درآورد و با یک ضربه راسو را دو نیم کرد. و بعد با عجله به سراغ کودکش رفت وقتی پادشاه به بالای گهواره رسید دید فرزندش زنده است و یک مار دو نیم شده در گهواره است. تازه فهمید که راسوی بخت برگشته چقدر تلاش کرده بوده و با مار جنگیده بوده تا توانسته بود قبل از اینکه مار آسیبی به کودک پادشاه برساند او را بکشد.

پادشاه خیلی از کار خود پشیمان شد و گفت: یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی . من با عجله ای که کردم حیوانی که تا این حد مهربان و وفادار بود را به راحتی از بین بردم. ولی دیگر پشیمانی هیچ سودی نداشت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1188

به "ضرب المثل یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "ضرب المثل یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرب المثل یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید