آشنایی با آبشار گریت لرستان

به گزارش مجله بابلسر، آبشار گریت یا آبشار هفت چشمه در فاصله ای 50 کیلومتری از شهرستان خرم آباد و در کنار روستای گریت قرار گرفته است و به علت وجود هفت چشمه زیبا در بالا دست آبشار که از به هم پیوستن آب های جاری شده از آنها رودخانه ای ترس گریت جریان پیدا نموده، بوجود آمده است.

آشنایی با آبشار گریت لرستان
استان لرستان، یکی از استان های کوهستانی است که در غرب کشور قرار گرفته است. در سراسر استان لرستان جاذبه های طبیعی، منطقه ها بکر و آبشار های فراوان دیده می گردد؛ از جمله می توان به بیش از 33 رودخانه دائمی که معمولاً تمام آن ها از ارتفاعات سرچشمه گرفته اند و در نتیجه آبشار های متعددی در استان لرستان مشاهده می گردد، 50 آبشار کوچک و بزرگ و 7 آبشار معروف و ثبت شده در آن اشاره نمود. به همین علت به استان لرستان، سرزمین آبشار ها گفته می گردد. یکی از زیباترین و مشهورترین آبشار های موجود در استان لرستان آبشار گریت یا آبشار هفت چشمه در شهرستان خرم آباد است.

آبشار هفت چشمه یا گریت در فاصله 50 کیلومتری از شهرستان خرم آباد و کنار روستای گریت قرار گرفته است و به علت وجود هفت چشمه زیبا در بالا دست آبشار که از به هم پیوستن آب های جاری شده از آن ها رودخانه ترس گریت جریان پیدا نموده است، در جهت رودخانه ترس گریت به طرف رودخانه سزار در دامنه کوه و ناهمواری های منطقه آبشار گریت ایجاد شده است. از آنجا که سرچشمه این آبشار هفت چشمه است، به آن آبشار هفت چشمه نیز گفته می گردد که در زبان محلی به نام تاف هفت چشمه معروفیت دارد. آب های خارج شده از هفت چشمه، ناشی از بارش برف در ارتفاعات منطقه و نفوذ در قلب رشته کوه های زاگرس است، بنابراین این آب فوق العاده زلال و گوارا و بسیار سرد است که منبع اصلی آب آشامیدنی مردم روستای گریت محسوب می گردد. علاوه بر آن آب این چشمه مزارع و درختان موجود در جنگل های بلوط منطقه را نیز سیراب می نماید.

آبشار گریت شامل یک آبشار اصلی با ارتفاع 15 متر و عرض 17 متر و چند آبشار پله کانی کوچک است که ارتفاع این آبشار های پله کانی نیز به 15 متر می رسد. وجود همین آبشار های پله کانی، این آبشار را به یکی از زیباترین منظره ها کوهستانی کشور تبدیل نموده است. طبیعت بکر و جلوه منحصر به فرد آبشار گریت، باعث شده است این آبشار طبیعی خارق العاده به عنوان یکی از آثار طبیعی ایران ثبت گردد. خوشبختانه این اتفاق در سال 1388 به وسیله سازمان میراث فرهنگی انجام شده است. به علت وجود کوه های موجود در این منطقه، زمستانه های آبشار گریت (هفت چشمه) بسیار سرد و اغلب برفی است، اما این منطقه در تابستان ها دارای آب و هوای فوق العاده خنک و دلچسبی است که وجود همین آب و هوا و البته طبیعت بکر و منظره ها زیبای آن باعث شده است گردشگران بسیاری از این منطقه تماشا نمایند. اگر شما علاقمند به مسافرت به این منطقه هستید، به علت آب بسیار سرد این آبشار به شما پیشنهاد می دهیم در ماه های گرم سال برای سفر به این مکان برنامه ریزی کنید تا در ساعات گرم روز امکان آبتنی در آب را داشته باشید. هر چند که بسیاری از علاقمندان به کوهنوردی و طبیعت گردی در ماه های سرد سال برای تماشا منظره ها خارق العاده و پوشیده از برف و یخ این آبشار در زمستان ها نیز به این مکان سفر می نمایند.

ارتفاع موجود در منطقه، پوشش گیاهی فراوان، آب و هوای کوهستانی و چشم اندازهای زیبا آبشار گریت باعث شده است این مکان بکر هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر کشور باشد. به همین علت مکان های مناسبی، به عنوان اقامتگاه های بومگردی برای اقامت گردشگران در روستای گریت فراهم شده است که خوشبختانه امروزه امکان رزرو آنها نیز بسیار راحت است.

برای رفتن به آبشار هفت چشمه چند جهت وجود دارد. یکی از این جهتها، رفتن به روستای گریت و طی کردن جهت روستا هفت چشمه به شکل پیاده است. این راهپیمایی چیزی حدود یک ساعت طول می کشد، خوشبختانه تمام جهت پوشیده از درختان بلوط، زالزالک و مو و پوشش گیاهی و جنگل های انبوه است که چشم اندازهای زیبایی را خلق نموده اند؛ بنابراین شما برای رسیدن به آبشار گریت، یک ساعت را در یک جهت رویایی طی می کنید تا تجربه سفر به آبشار گریت را جاودانه کنید. اغلب دوستان طبیعت دوست و کوهنورد برای رسیدن به آبشار گریت و هفت چشمه از این جهت عبور می نمایند؛ که عبور از این جهت بکر برای تمام آنها همیشه یک خاطره ای به یادماندنی بوده است.

اما جهت دوم جهت راحت تری است تا جایی که با ماشین می توان تا خود آبشار رفت. در این جهت باید در جاده دورود خرم آباد حرکت کنید. در 50 کیلومتری شهر دورود به در جهت فرعی، به سمت آبشار بیشه تغییر جهت داده و بعد از 40 کیلومتر باید در یک سه راهی جهت آبشار گریت انتخاب نموده و در جهت تعیین شده حرکت کنید. خوشبختانه وجود تابلو های هدایت در جهت شما را به خوبی هدایت می نمایند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1726

به "آشنایی با آبشار گریت لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با آبشار گریت لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید