3 مرجع تأمین کننده منابع برای تولید واکسن کرونا

به گزارش مجله بابلسر، دکتر حمیدرضا طیبی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص نتیجه اقدامات محققان جهاد دانشگاهی در زمینه کرونا از ابتدای شیوع این ویروس در کشور اظهار کرد: یکی از اقدامات محققان جهاد دانشگاهی، ساخت کیت های تشخیص ویروس کووید 19 بود که توسط محققان پژوهشکده معتمد و مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی مورد پیگیری قرار گرفت.

3 مرجع تأمین کننده منابع برای تولید واکسن کرونا

وی افزود: کیتی که پژوهشکده معتمد در قالب یک شرکت دانش بنیان به صورت مشترک با ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) تولید شد در حال حاضر توسط مراکز تشخیص جهاد دانشگاهی در مشهد، ابن سینا و … مورد استفاده قرار می گیرد؛ این کیت مورد تایید وزارت بهداشت است و قرار بود که قراردادی مبنی بر تامین کیت های مورد نیاز کشور با این شرکت منعقد شود که نشد.

به گفته رئیس جهاد دانشگاهی، این کیت های تولیدی جهاد دانشگاهی در آزمایشگاه های جهاد دانشگاهی در سراسر کشور استفاده می شود و به طور طبیعی محدود است زیرا قرار بود با ظرفیت تولید 250 هزار و حتی 500 هزار کیت در ماه نیاز کشور را تامین کند و وزارت بهداشت قراردادی در راستای تولید انبوه این کیت های تولید محققان جهاد و توزیع آن به سایر مراکز را منعقد کند اما هنوز این قرارداد منعقد نشده است.

وی ادامه داد: ما هم تعجب می کنیم با توجه به ضرورت نیاز به این کیت های تشخیصی تا کنون قرارداد منعقد نشده است در صورتیکه که این کیت ها از کیفیت بالایی برخوردارند.

توانایی تولید کیت کرونا تا یک میلیون تست در ماه

به گفته وی، ما اعلام نمودیم توانایی تولید تا یک میلیون تست در ماه را داریم و زیرساخت آن را فراهم کردیم ولی قراردادی منعقد نشده است و اکنون این کیت ها تنها در آزمایشگاه های تشخیص کرونای جهاد دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

طیبی در خصوص دیگر کیتی که محققان جهاد دانشگاهی در مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی در حال تولید هستند، اعلام نمود: هنوز محققان این مرکز در تلاش هستند اما به طور جدی تولید این مرکز را پیگیری نکردیم هنوز هم انستیتوپاستور نتایج آن را اعلام نکرده است.

وی ادامه داد: در کل اولولیت در تولید کیت، همان تولیدکنندگانی بودند که در ابتدا اطلاع دادند که اکنون هم در حال تولید و توزیع است.

تولید واکسن نیاز به تامین منابع دارد

رئیس جهاد دانشگاهی در خصوص تحقیقات روی واکسن کرونا توسط محققان جهاد دانشگاهی گفت: در پژوهشگاه ابن سینا به دنبال تامین منابع هستند؛ ظاهراً محققان و مراکز زیادی در این زمینه فعالیت می کنند و به دنبال تامین منابع آن هستند. در حال حاضر هم معاون پژوهش وزارت بهداشت در حال بررسی و تایید صلاحیت است.

وی ادامه داد: ما هنوز پیروز به تامین منابع به علت تعدد درخواست ها برای تولید واکسن کرونا نشدیم.

رئیس جهاد دانشگاهی در پاسخ به اینکه چه نهادهایی امکان حمایت از تولید واکسن جهاد دانشگاهی را دارند گفت: ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، معاونت علمی و فناوری و معاونت پژوهشی وزارت بهداشت امکان تامین منابع تولید واکسن را دارند.

وی تاکید کرد: تا منابع تأمین نشود نمی توانیم تحقیقات برای تولید واکسن را آغاز کنیم.

تامین مواد ضدعفونی واحدهای جهاد دانشگاهی ادامه دارد

رئیس جهاد دانشگاهی در خصوص سایر فعالیت های جهاد دانشگاهی در زمینه کرونا گفت: تولید مواد ضدعفونی کننده در پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی در خوزستان ادامه دارد. این محلول هم برای واحدهای جهاد دانشگاهی تهران و سایر استان ها تامین می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 624

به "3 مرجع تأمین کننده منابع برای تولید واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 مرجع تأمین کننده منابع برای تولید واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید