گزارش، ابعاد مهم توافق اردوغان و پوتین در سوچی

به گزارش مجله بابلسر، دیدار و گفت وگوی روسای جمهور ترکیه و روسیه منجر به نوشتن توافق نامه فراگیر و مهمی شد که یکی از دستاوردهای آن٬ قانع کردن اولیه ترکیه برای بازگشت به توافق آدانا با دولت دمشق است.

گزارش، ابعاد مهم توافق اردوغان و پوتین در سوچی

به گزارش گروه بین الملل مجله بابلسر٬ امضای توافق نامه سوچی بین اردوغان و پوتین٬ از مهم ترین اتفاقات دیپلماتیک دیروز بود.

در حالی که آخرین ساعات مهلت عقب نشینی نیروهای ی.پ.گ از شرق فرات انتها می یافت و بشار اسد رئیس جمهور سوریه پس از 8 سال به ادلب رفته بود٬ در سوچی٬ گفت وگوی مهمی در جریان بود که می تواند بر روند تحولات آینده سوریه تاثیر قابل توجهی بگذارد.

بیش از 6 ساعت چانه زنی

شاید خود ترک ها هم انتظار نداشتند که دیدار بین اردوغان و همراهانش با پوتین و هیات همراه او در سوچی٬ بیش از 6 ساعت طول بکشد.

مجله بابلسر منتظر انتها نشست بودند اما اعضای دو هیات٬ در حال آخرین رایزنی ها و چانه زنی ها بودند و اردوغان کوشش می کرد در دیدار با پوتین٬ تا جایی که می تواند امتیاز بگیرد.

اما رئیس جمهور روسیه هم نشان داد که حاضر نیست خواسته های عجیب و زیاده خواهانه همتای ترک خود را قبول کند. به عنوان مثال٬ اردوغان قبل از آن که به سوچی برود٬ تصمیم گرفته بود که مجوز ورود به کوبانی یا عین العرب و همچنین ورود به قامیشلو و منبج را دریافت کند اما این خواسته های او مورد پذیرش قرار نگرفت. اما در انتها٬ نتیجه ای حاصل شد که در بعضی حوزه ها٬ منافع ترکیه را نیز تامین می نماید.

دیدار و گفت وگوی روسای جمهور ترکیه و روسیه منجر به نوشتن توافق نامه فراگیر و مهمی شد که یکی از دستاوردهای آن٬ قانع کردن اولیه ترکیه برای بازگشت به توافق آدانا با دولت دمشق است.

توافق نامه ای در 10 بند

1.طرفین بر ضرورت حفظ وحدت سیاسی سوریه و تمامیت ارضی این کشور و حفظ امنیت ملی ترکیه٬ تاکید می نمایند.

2.طرفین در مبارزه با تمام اشکال و شواهد ترور تاکید نموده و تفکرات جدایی طلبانه در خاک سوریه را نقش بر آب می نمایند.

3.منطقه امن عملیات چشمه صلح در چارچوب تل ابیض و راس العین و به عمق 32 کیلومتر٬ حفظ خواهد شد.

4.طرفین بر اهمیت توافق آدانا تاکید نموده و فدراسیون روسیه در شرایط فعلی٬ اجرای مفاد این توافق نامه را هموار خواهد نمود.

5.از ساعت 12 ظهر روز بیست و سوم اکتبر٬ پلیس نظامی روسیه و محافظین مرزبانی سوریه٬ در منطقه خارج از حوزه اجرای عملیات چشمه صلح و در مرز ترکیه و سوریه٬ نیروهای ی.پ.گ را طی 150 ساعت٬ به میزان 30 کیلومتر از مرز ترکیه دور خواهند کرد. در همان حال در طرفین قلمرو عملیات صلح به عمق 10 کیلومتر - به استثنای شهر قامیشلو- واحدهای گشتی ترکیه و روسیه٬ گشت زنی خواهند کرد.

6.تمام عناصر ی.پ.گ همراه با سلاح هایشان از منبج و تل رفعت خارج خواهند شد.

7.طرفین برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها٬ تدابیر لازم را به کار خواهند بست.

8.طرفین همکاری خواهند کرد تا راستا بازگشت امن و داوطلبانه و اسکان آوارگان هموار گردد.

9.مکانیسم مشترکی برای نظارت و راهنمایی نیروهای مرتبط با اجرای این توافق نامه ایجاد می گردد.

10.طرفین به منظور رسیدن به یک راه حل سیاسی ماندگار٬ به همکاری در مذاکرات آستانه ادامه داده و از فعالیت کمیته قانون اساسی حمایت می نمایند.

اهمیت توافق آدانا

ولادیمیر پوتین توانست با اتخاذ تدابیر صحیح میانجی گرانه٬ زمینه های مقدماتی برای عادی سازی روابط آنکارا - دمشق را فراهم کند. قطعاً این راستا٬ بدون مانع نخواهد بود و خوشبینانه است اگر تصور گردد که اردوغان به زودی برای دیدار با بشار اسد اقدام خواهد نمود. اما ایجاد مکانیسم ها و مقدمات اولیه برای همکاری و هماهنگی بیشتر بین ترکیه و سوریه٬ رویداد کم اهمیتی نیست.

تثبیت موقعیت روسیه و ترکیه

یکی از دستاوردهای مهم توافق نامه سوچی برای اردوغان٬ این است که او عملیات چشمه صلح را با چراغ سبز آمریکا اجرا کرد و حالا رضایت پوتین را هم کسب نموده و در هیچ کجای متن٬ به ضرورت خروج نیروهای ترکیه و معارضین سوری تحت امر اردوغان از خاک سوریه اشاره نشده و از این لحاظ باید گفت که حضور ترکیه٬ دست کم در شرایط فعلی٬ تثبیت شده است. اما رویداد مهم تر٬ تثبیت صندلی روسیه در شرق فرات است که پیش تر به عنوان قلمرو نفوذ آمریکا تعریف شده بود.

آمریکا چه می گوید؟

جیمز جفری نماینده ویژه دونالد ترامپ در پرونده سوریه٬ پس از انتشار متن 10 ماده ای سوچی گفت: اردوغان٬ امتیاز چندانی از روسیه نگرفت. امتیازی که از آمریکا گرفته بود٬ خیلی بیشتر از این بود. ترکیه با این اقدام٬ به روند مبارزه با داعش لطمه زده و به شکل تاسف باری٬ روسیه و رژیم اسد را وارد این معادله کرد.

در همین حال برت مک گورک نماینده پیشین اوباما و ترامپ در ائتلاف مبارزه با داعش و از دیپلمات های جدا شده از تیم ترامپ گفت: پوتین٬ خیلی بهتر از ترامپ٬ توانست اردوغان را کنترل کند.

واکنش اولیه جفری٬ حاکی از آن است که آمریکا به خاطر برجسته تر شدن نقش روسیه در پرونده سوریه٬ دچار نگرانی شده و در تحولات آینده در شرق فرات و همچنین در ابعاد کلان سوریه٬ میزان نقش و اثرگذاری آمریکا٬ کم و کمتر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 112

به "گزارش، ابعاد مهم توافق اردوغان و پوتین در سوچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ابعاد مهم توافق اردوغان و پوتین در سوچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید