چگونه خانه خود را در برابر زلزله ایمن کنیم؟

به گزارش مجله بابلسر، یک زمین لرزه می تواند زندگی و خانه شما را ویران کند، پس اگر در یک ناحیه زلزله خیز زندگی می کنید باید برای کاستن خسارات احتمالی ناشی از زمین لرزه ، مصالح ساختمانی مقاوم را برای خانه خود فراهم کنید. اگر هم در حال نقل مکان به خانه ای در یک ناحیه زلزله خیز هستید، تحقیق کنید که آخرین زلزله چه موقع و در چه تاریخی اتفاق افتاده است و تا چه حد در آن مکان طی یک دهه گذشته متداول بوده زیرا این نکته به شما یاری می نماید که تغییر ساختار بخشهای خانه خود را با مصالح کنونی معین کنید و این امر مهم و حیاتی را مد نظر قرار دهید.

چگونه خانه خود را در برابر زلزله ایمن کنیم؟

برای ایمن سازی خانه در برابر زلزله باید نکاتی را مد نظر قرار دهید تا از آسیب های ناشی از این حادثه طبیعی در امان بمانید. در ادامه به چند مورد مهم اشاره شده که یاری شایانی به کاهش صدمات ناشی از زلزله میکند.

صفحات جدا نماینده سطح زیرین ساختمان از پی

در صورت امکان سعی نمایید ساختمان های جدید را بر روی صفحات جدا نماینده سطح زیرین ساختمان بسازید. این صفحات اغلب به طور متداول از جنس سرب و مواد ارتجاعی ساخته می شوند که همراه با لایه هایی از فولاد روی همدیگر قرار گرفته و بین فوندانسیون و بخش زیر خانه شما قرار می گیرند. در صورت وقوع زلزله صفحه های ما بین سطح زیر ساختمان و پی در اثر تکانهای زلزله حرکت می نمایند اما چون آنها بیشتر لرزش ها را جذب می نمایند خانه شما نسبتا پایدار ،آرام و ساکن برجای می ماند.

ارتفاع خانه

تحقیقات نشان داده که خانه های یک طبقه در مقابل لرزه های قوی عکس العمل بهتری نشان می دهند. ساختمان های چند طبقه نیز می توانند طوری ساخته شوند که از لرزه مصون باشند، اما لازمه این امر این است که بتن آنها بیشتر تقویت گردد و قطعا روی صفحات جدانماینده زیر ساختمان ساخته شوند.

مصالح سازه

مصالح مشخصی وجود دارند که شما می توانید از آنها برای زیر ساخت خانه خود بهره ببرید, مصالحی که در مقابل لرزشهای زمین بهتر از متریال های دیگر مقاومت نشان میدهند. بتن در صورت وقوع آسیب، بسیار خوب عمل می کند و چوب برای ساختن یک قاب یا چارچوب در این حالت، عالی می باشد. اگر خانه شما از چوب ساخته شده باشد باید مطمئن شوید که به پی پیچ شده باشد چون اگر چنین نباشد نیرو های ناشی از یک زمین لرزه می تواند باعث حرکت آن گردد. این جابه جایی حتی اگر حداقل هم باشد، می تواند آسیب ساختاری جدی به خانه وارد کند.

اگر در مصالح خانه شما از بتن استفاده شده سعی کنید خانه را طوری بسازید که حتما در آن بتن تقویت شده با لایه های ضخیم از بتن یا فولاد مورد استفاده قرار گیرد. برای ساختمان ها یا سازه هایی که از جنس سفال پخته شده میباشند مانند دیوارهای باغ یا گاراژها, مطمئن شوید که آنها نیز با لایه های قطور بتن تقویت شده باشند زیرا این کار باعث ایجاد یک حفاظ در مقابل لرزه های کوچک می گردد.

پشت بام

داشتن یک پشت بام مستحکم و کامل از نظر ساختاری که بتواند در مقابل زمین لرزها ایمن بماند، برای زندگی در یک ناحیه با ریسک بالا لازم است. اگر بام شما این گونه نیست ممکن است باعث تخریب بخشهایی از خانه شما گردد. پس بهتر است مصالح سبک وزن برای ساخت خانه مورد استفاده قرار گیرند. فلزاتی چون آلومینیوم گزینه ای مناسب برای سقف سازی اند زیرا باعث می گردد بام ساختمان وزن کمتری متحمل گردد. مورد دیگر اینکه شما میتوانید از مقداری آسفالت دانه درشت بر روی سطح تخته های چوبی چند لایه استفاده نمایید که به قاب مجموعه اتصالات سقف متصل شوند. اگر خانه جدیدی خریده اید که دارای سقف سنگین تری است به طوریکه هر آسیبی را تحمل می کند با این حال نیز از یک متخصص یاری بخواهید تا سقف را تعمیر نماید یا با استفاده از مصالحی که قبلا نام برده شده مجددا ساخته گردد.

لوله کشی قابل انعطاف

روش لوله کشی با استفاده از لوله های غیر قابل انعطاف را با لوله کشی قابل انعطاف جایگزین نمایید. لوله کشی با لوله های غیر منعطف بسیار خشک و شنماینده است و در زیر فشار یک لرزه خم می گردد اما لوله کشی با لوله های منعطف با حرکات و تکان ها به راحتی تغییر شرایط می دهند و باعث می شوند آسیب کمتری به لوله کشی وارد گردد. همچنین اگر از لوله های ابعاد بزرگ استفاده می نمایید، در یک شرایط بحرانی می بایست از ضربه, خرابی و نشتی احتمالی کاملا مصون باشند.

ایمن سازی چیدمان وسایل و لوازم خانه

با وجود اینکه این مورد ارتباط چندانی به ساخت وساز ندارد اما ایمن سازی چیدمان منزل به مصون ماندن خانه شما به هنگام وقوع حادثه یاری شایانی می کند. بدون توجه به اینکه مصالح خانه شما چوبی یا از بتن تقویت شده میباشند، لوازم موجود در خانه شما باید به صورت ایمن چیده شده شوند. تمام وسایل با ارزش را درون جعبه هایی که دارای لاستیک یا پوشش های نرم هستند نگهداری کنید تا آسیبی به آنها وارد نگردد. لوازم لازم بزرگ و سنگین مثل کتابخانه ها و کمدها نیز باید محکم به دیوارها و سقف ها متصل گردند تا در اثر لرزش و تکان در خانه سقوط ننمایند.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 188

به "چگونه خانه خود را در برابر زلزله ایمن کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خانه خود را در برابر زلزله ایمن کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید