پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان

به گزارش مجله بابلسر، به گزارش تجارت نیوز، سید محمد مرتضوی گفت: سال گذشته جهش قیمت در بازار مسکن اتفاق نیفتاد اما به دلیل اینکه نرخ تورم عمومی نزدیک به 40 درصد بود، تورم بخش مسکن هم در همین حدود بود که البته بخشی از افزایش قیمت مسکن فقط در اسفند ماه رخ داد.

پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان

جهت دریافت خدمات آلاچیق برای حیاط با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

وی اضافه نمود: در ماه های خاتمهی سال معمولاً یک رشد معاملات و به تبع آن افزایش قیمت در بازار مسکن اتفاق می افتد که ناشی از نگرانی خریداران و بهره برداران از تورم سال آینده است زیرا همیشه بعد از سال، قیمت کالاها از جمله مسکن بالا می رود.

احتمال افزایش قیمت مسکن

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه افزایش دستمزدها منجر به رشد قیمت سایر کالاها خواهد شد توضیح داد: اتفاقی که سال 1398 در بخش مسکن افتاد، تبعیت کردن از تورم عادی بود که در جامعه رخ داد. در امسال هم با توجه به کاهش ارزش پول ملی، رشد قیمت مصالح ساختمانی به خصوص آهن آلات و افزایش حدود 40 درصدی باید بعد از خاتمه یافتن شیوع کرونا منتظر افزایش احتمالی قیمت مسکن باشیم.

مرتضوی درباره میزان اثرگذاری طرح اقدام ملی در بازار مسکن گفت: صرف نظر از مقیاس این پروژه ابتدا باید در نظر گرفت چنین طرح هایی در صورتی می تواند مفید باشد که قیمت زمین را به صفر برساند. اگر این موضوع محقق گردد می تواند این پروژه برای بخشی از جامعه مفید باشد.

عضو هیئت رئیسه کانون انبوه سازان ادامه داد: اما موضوع این است که دولت تا چه اندازه می تواند مسکن فراوری کند. به اعتقاد من ظرفیت طرح اقدام ملی به اندازه ای نیست که منجر به تعادل بخشی در بازار مسکن گردد.

وجود بیش از 40 ایراد در قراردادهای مسکن ملی

وی، نبود تفاهم بین دولت و بخش خصوصی در طرح اقدام ملی را پاشنه آشیل این برنامه دانست و گفت: از همان ابتدا که طرح اقدام ملی برنامه ریزی شد، تیپ قراردادهایی که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرد به لحاظ ساختار و منافع طرفین، اشکالاتی داشت. کانون انبوه سازان این موارد را در قالب بیش از 40 ایراد به اطلاع وزارت راه و شهرسازی رساند ولی متاسفانه در آن مقطع توجهی به نظر بخش خصوصی نشد.

مرتضوی، جانمایی نامناسب را ایراد دیگر طرح اقدام ملی دانست و اضافه نمود: قالب طرح در زمین هایی است که قبلا مسکن مهر در آن جانمایی شده بود و شاخص های مدنظر برای سکونت را ندارد.

عضو هیئت رئیسه کانون انبوه سازان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت مسکن در شهرستانها نیز در اسفند ماه بالا رفته است یا خیر؟ اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به گسترش وسایل ارتباط جمعی، هر تحرک یا رشدی در بازار مسکن تهران یا دیگر کلانشهرها اتفاق بیفتد به سرعت در دیگر شهرها نیز رخ می دهد و دیگر مثل سابق فاصله زمانی وجود ندارد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 396

به "پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بازار مسکن از زبان عضو کانون انبوه سازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید