واکنش ها به توافق آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش بس در شمال سوریه

به گزارش مجله بابلسر، گروه های مخالف دولت سوریه و شبه نظامیان کرد سوری به توافق آنکارا و واشنگتن برای برقراری آتش بس در شمال سوریه واکنش دادند.

واکنش ها به توافق آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش بس در شمال سوریه

به گزارش گروه بین الملل مجله بابلسر، گروه های مخالف دولت سوریه و شبه نظامیان کُرد این کشور از توقف عملیات ترکیه در شمال سوریه استقبال کردند.

آنکارا و واشنگتن ساعتی پیش اعلام کردند که عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه متوقف خواهد شد و شبه نظامیان کرد سوریه نیز متعهد خواهند شد از منطقه امن مورد نظر ترکیه عقب نشینی نمایند.

معارضان دولت سوریه

اولین گروهی که به این توافق واکنش نشان داده هیأت مذاکره نماینده مخالفان دولت سوریه بود که از این توافق استقبال کرد. این هیأت مورد حمایت ترکیه است و مقر آن در این کشور واقع شده است.

آلدار خلیل، از مقامات کرد سوریه و رئیس مشترک هیأت اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک نیز ضمن استقبال از این توافق، مدعی شد که مقاومت شبه نظامیان کرد سوریه در برابر ارتش ترکیه منجر به حصول این توافق شده است.

او گفت که به زودی در این رابطه بیانیه مفصلی از سوی شبه نظامیان کرد صادر خواهد شد.

منبع کردی دیگری نیز به شبکه العربیه گفت که شبه نظامیان کرد به آتش بس پایبند خواهند بود و در صورت تداوم حملات ترکیه، این شبه نظامیان از خود دفاع خواهند کرد.

این منبع گفته است که حملات شبه نظامیان کرد علیه مواضع ترکیه نیز متوقف شده است و مسئله خروج آن ها از منطقه امن و نوار مرزی با ترکیه، در دست شبه نظامیان کرد است.

دولت سوریه

بثینه شعبان، مشاور رسانه ای رئیس جمهور سوریه در واکنش به این توافق گفت که این توافق مبهم است و منطقه امن ادعایی ترکیه یعنی اشغال کردن بخش هایی از خاک سوریه.

او شامگاه پنجشنبه (25 مهر) بعد اعلام توافق آمریکا و ترکیه در خصوص شمال سوریه گفت که تمامی جهان در برابر اشغالگری ترکیه در سوریه ایستاد و آن را محکوم کرد.

خانم شعبان در گفت وگو با شبکه المیادین گفت که اردوغان آدم خطرناکی است و به دنبال گسترش تفکر اخوان المسلمین در منطقه و اروپا است.

مشاور رسانه ای بشار اسد گفت: از نظر ما اردوغان اشغالگر است و به کشور ما تعدی و تجاوز نموده است.

بثینه شعبان گفت که هماهنگی دولت سوریه با متحدان ایرانی و روس خود همچنان به صورت روزانه ادامه دارد و بین طرفین اعتماد کامل به یکدیگر وجود دارد.

کردستان عراق

هوشیار زیباری، از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق نیز از جمله افرادی بود که از توافق بین ترکیه و آمریکا استقبال کرد و گفت که این توافق خبر مسرت بخشی است برای شهروندان در شمال سوریه.

وزیر خارجه اسبق عراق در حساب توییتری خود نوشت: اجرای توافق مذکور با حسن نیت، کلید [حل] برای همه طرف های [درگیر] است.

حزب اتحاد دموکراتیک

صالح مسلم، رئیس سابق و مسئول فعلی روابط دموکراتیک حزب اتحاد دموکراتیک در سوریه نیز با بیان هنوز از جزئیات این توافق اطلاعی ندارد، گفت که این حزب به زودی موضع خود در قبال توافق بین آنکارا و واشنگتن را اعلام خواهد نمود.

شورای سوریه دموکراتیک

ریاض درار، رئیس مشترک گروه موسوم به شورای سوریه دموکراتیک، نیز با بیان اینکه هنوز از جزئیات توافق آتش بس مذکور نمی داند، گفت که آنچه برای نمودهای سوریه حائز اهمیت است توقف درگیری ها است.

مظلوم عبدی

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه نیز از توافق مذکور استقبال کرد و گفت که مقاومت این نیروها نتیجه داد و توافق حاصل شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 94

به "واکنش ها به توافق آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش بس در شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به توافق آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش بس در شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید