واکنش سفیر ایران به ادعای جدید مدیر کل آژانس

به گزارش مجله بابلسر، سفیر کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اصطلاحاتی نظیر گریز و کیفیت قابل توجه مواد هسته ای جایگاهی در اسناد حقوقی آژانس ندارند.

واکنش سفیر ایران به ادعای جدید مدیر کل آژانس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، با انتشار توییتی، به مصاحبه روز گذشته مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با یک روزنامه اطریشی واکنش نشان داد و نوشت:

ترسیم معیارهای خودساخته مانند گریز و کیفیت قابل توجه مواد هسته ای برای کشورهایی که تحت نظارت آژانس به غنی سازی اورانیوم می پردازند، غیرمرتبط بوده، ضمن این که در اسناد حقوقی آژانس نیز هیچ جایگاهی ندارد.

بیش از 1300 تن اورانیوم با غنای بالا و 300 تن پلوتونیوم در دنیا وجود دارد، و برابر گزارش اجرای پادمان های آژانس در سال 2019 نیز کیفیت قابل توجه مواد هسته ای در سطح دنیای افزون بر 216448 بوده است. اگر اینگونه باشد، در دنیا بسیار خطرناکی زندگی می کنیم!

غریب آبادی در نهایت نوشت: آیا مدیرکل گروسی می تواند به ما بگوید که کیفیت قابل توجه مواد هسته ای برای پنج کشور دارنده سلاح و همچنین کشورهایی مانند هلند، آلمان، ژاپن، برزیل و آرژانتین چقدر هست؟! آیا بهتر نیست فعالیت های هسته ای تحت پادمان را اینگونه اندازه گیری نکنیم؟!

لازم به شرح است که مدیرکل آژانس در مصاحبه خود در پاسخ به این سوال که زمان گریز هسته ای برای ایران کی هست و این کشور چقدر با ساخت بمب هسته ای فاصله دارد، گفته بود: در آژانس، ما در خصوص زمان گریز هسته ای صحبت نمی کنیم، بلکه به کیفیت قابل توجه مواد هسته ای که حداقل مقدار لازم اورانیوم غنی شده یا پلوتونیوم مورد احتیاج برای ساخت یک بمب است، نگاه می کنیم. ایران در حال حاضر کیفیت قابل توجه مواد هسته ای را ندارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 889

به "واکنش سفیر ایران به ادعای جدید مدیر کل آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سفیر ایران به ادعای جدید مدیر کل آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید