واکنش ایران به موضع تازه عربستان

به گزارش مجله بابلسر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه به سخنان وزیر خارجه عربستان درباره اینکه دست دوستی به سمت ایران دراز می نماید واکنش نشان داد.

واکنش ایران به موضع تازه عربستان

خطیب زاده در این رابطه گفت: موضع ما درباره همه همسایگان یکسان است و آن زمانی که رئیس جمهور ایران طرح صلح هرمز را طی یک نامه به تمام کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال کرد و به واسطه کویت برای عربستان نیز ارسال شد، پیغام ما کاملا روشن بود که ما به دنبال ایجاد یک سازوکار منطقه ای، بومی و یک چارچوب همکاری در این منطقه هستیم.

خطیب زاده اعلام کرد: سیاست ما عوض نشده و همچنان معتقدیم این سازوکار امنیتی و همکاری در منطقه براساس چارچوبی که ارائه کردیم، بهترین راهکار برای تنظیم روابط در این منطقه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید نمود: گر واقعا عربستان سعودی از چرخه باطل خشونت و نادیده دریافت امنیت منطقه ای و همکاری صرف با کشورها و قدرت های فرامنطقه ای فاصله بگیرد و اگر واقعا ببینیم این تغییر نگرش در رفتار و گفتار و اقدامات عربستان سعودی مشاهده می گردد، قطعا آغوش ایران از اول باز بوده و ما گام های موثرتری را طراحی خواهیم کرد.

او اضافه کرد: ما نمی توانیم ببینیم روزانه عملیات بمباران یمن ادامه دارد و بعد صحبت از صلح در یمن گردد. یا در روزهای پایانی دولت ترامپ طراحی و توطئه ای صورت بگیرد و راهکار سیاسی بحران یمن را با قرار دادن انصارالله در لیست خودخوانده و ادعایی تروریسم آمریکا قرار بدهند و معلوم هست با هدف این است که آینده گفت وگوهای سیاسی به بن بست کشیده گردد و در عین حال صحبت بشنویم از اینکه عربستان آماده حل و فصل مسائل منطقه ای است.

خطیب زاده با بیان اینکه یک تغییر نگرش و شجاعت در طرف سعودی برای فاصله دریافت از سیاست هایش ضروری است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در کلام و گفتار و اقدامات خودش همیشه در سال های گذشته یک تداومی داشته است و آن دعوت کشورهای همسایه و از جمله عربستان سعودی به یک سازوکار منطقه ای است.

اخیرا فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در تغییر لحن و موضعی آشکار گفته است که ریاض از صلح با ایران استقبال می نماید؛ اما این تهران است که به توافقات خود پایبند نیست.

فرحان در مصاحبه ای با شبکه العربیه مدعی شد: دست ما برای صلح با ایران دراز است؛ اما ایران به توافقات خود پایبند نیست.

او اضافه کرد: درخواست گفت وگوی ایران بی فایده و با هدف وقت کشی و فرار از بحران هایش مطرح شده است.

فرحان که لحن ملایمی در مقایسه با زمان دولت دونالد ترامپ داشت، در خصوص رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال جنگ یمن گفت: ما معتقدیم که اگر دولت بایدن پرونده [جنگ در یمن] را ارزیابی کند، خواهد دید که اهداف پادشاهی سعودی و ائتلاف [عربی ضد یمن] با اهداف دولت بایدن در این پرونده به کلی مطابق است.

بن فرحان در ادامه مدعی شد: زیرا همه ما به دنبال توقف نهایی جنگ و آتش بس فراگیر و پس از آن به شروع فرایند سیاسی هستیم. مانع اصلی، ائتلاف نیست بلکه حوثی ها هستند و ما می توانیم با دولت بایدن در این ارتباط به شکل مثبت و خیلی خوب هماهنگ باشیم.

او از اقدام رئیس جمهور سابق آمریکا در واپسین لحظات دولت چهارساله اش در تروریست خواندن انصارالله یمن تمجید و دفاع کرد و گفت که این جنبش مستحقق چنین اقدامی بود. بن فرحان ابراز امیدواری کرد که چنین تصمیم و اقدامی، انصارالله را مجبور به مشارکت در فرآیند سیاسی یمن بکند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1275

به "واکنش ایران به موضع تازه عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ایران به موضع تازه عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید