هوک: توافق مطلوب ترامپ 3 تفاوت مهم با برجام خواهد داشت

به گزارش مجله بابلسر، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته توافق جدیدی که واشنگتن به دنبال مذاکره بر سر آن و جایگزین کردنش با برجام است 3 تفاوت با توافق پیشین خواهد داشت.

هوک: توافق مطلوب ترامپ 3 تفاوت مهم با برجام خواهد داشت

به گزارش گروه سیاسی مجله بابلسر، برایان هوک، نماینده دولت آمریکا در امور ایران به تشریح ویژگی های توافق جدیدی پرداخته که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دنبال جایگزین کردن آن با برجام است.

هوک امروز (پنجشنبه) در پاسخ به این سؤال که توافق هسته ای مدنظر دولت جدید آمریکا چه توافقی با توافق دولت قبل دارد گفت: [توافق مد نظر ما]از بسیاری جهات با آن توافق متفاوت خواهد بود.

نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران به برشمردن سه تفاوت بین توافق مدنظر ترامپ با برجام پرداخت. او گفت: اولین مورد اینکه، ما استاندارد شورای امنیت سازمان ملل متحد را مبنی بر اینکه رژیم ایران حق غنی سازی مواد هسته ای ندارد، مجدداً بازخواهیم گرداند. امروز بیش از نیمی از کشور های جهان که برنامه های هسته ای صلح آمیز دارند، غنی سازی انجام نمی دهند. رژیم نیازی به غنی سازی هیچ ماده شکافت پذیری ندارد.

هوک در شرح درباره دومین مورد گفت: مورد دوم این است که هر توافقی که به آن دست پیدا کنیم را تحویل مجلس سنا خواهیم داد تا به معاهده تبدیل گردد. اگر این توافق به تصویب [سنا]برسد به قانون بین المللی تبدیل می گردد. توافقِ هسته ایِ دولت اوباما نوعی تعهد سیاسی بود و هیچ گاه برای تبدیل شدن به معاهده، تحویل سنا نشده بود؛ وقتی که این توافق به نیویورک و شورای امنیت فرستاده شد حتی قطعنامه ای که الزام آور باشد هم نبود.

وی در شرح درباره سومین مورد تأکید کرد که توافقِ مطلوب ترامپ باید مسائل فراتر از مسائل هسته ای از جمله برنامه موشکی ایران را هم شامل گردد.

هوک ادعا کرد: ضمن اینکه این توافق به فراتر از مسائل هسته ای خواهد پرداخت. توافق جدید، مسائل موشکی، ستیزه جویی های منطقه ای و گروگان گیری های ایران را هم شامل خواهد شد. این رویکردی است که ما باید در پیش بگیریم.

دولت ترامپ بعد از خروج از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته با در پیش دریافت سیاستی موسوم به کارزار فشار حداکثری کوشش نموده ایران را برای مذاکره بر سر توافقی جدید تحت فشار قرار دهد.

جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه طرف آمریکایی توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده تصریح نموده وارد مذاکره با آمریکا بر سر توافقی جدید نخواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 325

به "هوک: توافق مطلوب ترامپ 3 تفاوت مهم با برجام خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوک: توافق مطلوب ترامپ 3 تفاوت مهم با برجام خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید