میزان و نحوه پرداخت خسارت قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی

به گزارش مجله بابلسر، به گزارش خبرنگاران، در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت که به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار گشت، هیات وزیران ضمن ادای احترام به جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، میزان و نحوه پرداخت خسارت به بازماندگان قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی را تصویب کرد.

میزان و نحوه پرداخت خسارت قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی

معاونت حقوقی رئیس جمهور در اطلاعیه ای درخصوص تعیین مبانی حقوقی و میزان خسارات و فراهم شدن زمینه پرداخت خسارات جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اکراینی و تصویب در هیات وزیران گفت: باتوجه به اینکه از زمان وقوع سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اکراینی در آسمان تهران در دی ماه سال 1398، معاونت حقوقی رئیس جمهور همواره بر ضرورت احترام به قربانیان و احقاق همه جانبه حقوق خانواده های داغدار و بازماندگان ایشان تأکید داشته است، در ادامه پیگیری های مستمر و مؤثرمعاونت درباره تعیین مبانی حقوقی قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها و ارائه پیشنهادهای اجرایی برای پرداخت این خسارات و دلجویی از این هموطنان و تاکید بر ضرورت تأمین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات، نهایتاً، با پیگیری معاونت حقوقی، اعتبار لازم در آغازین روزهای دیماه سال جاری، تأمین گشت.

پس از تأمین اعتبار، پیش از فرارسیدن سالگرد حادثه، معاونت حقوقی رئیس جمهور با جلب نظر دستگاه های اجرایی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان جانباختگان را به هیئت دولت پیشنهاد نمود.

هیئت دولت نیز با توجه به این پیشنهاد در جلسه امروز مورخ چهارشنبه 1399/10/10 خود تصویب نموده است که خسارات مربوط جانباختگان، بدون هیچ گونه تبعیض ناشی از ملیت و تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت شود. در این مصوبه، وزارتخانه راه و شهرسازی موظف شده است با همکاری دستگاه های ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را براساس مستندات به ذی نفعان پرداخت نماید. همچنین در مصوبه پیشنهادی آمده است که این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیتدار نیست.

معاونت حقوقی رئیس جمهور ضمن ابراز تسلیت و همدردی دوباره با این خانواده ها، امیدوار است اگرچه خسارات پرداختی همه درد و رنج ناشی از حادثه را از بین نمی برد، ولی تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان ها را یادآور شده و ضرورت حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه های انسانی به ویژه در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1120

به "میزان و نحوه پرداخت خسارت قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان و نحوه پرداخت خسارت قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید