موافقت شورای امنیت سازمان ملل با برقراری آتش بس دائمی در لیبی

به گزارش مجله بابلسر، شورای امنیت سازمان ملل در نشست چهارشنبه شب خود درباره بحران لیبی، با طرح برقراری آتش بس دائمی در این کشور موافقت کرد.

موافقت شورای امنیت سازمان ملل با برقراری آتش بس دائمی در لیبی

به گزارش گروه بین الملل مجله بابلسر به نقل از الجزیره، اعضای شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه شب درباره طرح انگلیس در خصوص برقراری آتش بس دائمی در لیبی رای گیری کردند.

بر اساس این گزارش، 14 عضو شورای امنیت با این طرح موافقت کرده و خواستار توقف درگیری ها و برقراری آتش بس دائمی در لیبی شدند، هر چند روسیه رای ممتنع داده است.

واسیلی نبنزیا کننده دائم روسیه در سازمان ملل درباره دلیل عدم موافقت و یا مخالفت با آتش بس دائمی در لیبی گفت: در این طرح مشخص نشده که طرف های درگیری در لیبی تا چه اندازه آماده اجرای تصمیمات کنفرانس برلین هستند.

کنفرانس برلین با حضور مقامات عالی رتبه 12 کشور جهان از جمله اعضای دائمی شورای امنیت و کنندگان اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب در تاریخ نوزدهم ژانویه(29 دی ماه) در آلمان برگزار گشت. سران کشورهای شرکت کننده در کنفرانس برلین خواستار توقف درگیری ها در لیبی شده و متعهد شدند که مانع دخالت های خارجی در این کشور شوند.

کنفرانس برلین بدون حضور طرف های درگیر در لیبی و با مشارکت سران کشورهای تاثیرگذار در بحران لیبی از جمله سران روسیه، ترکیه، فرانسه و مصر برگزار گشت.

کشور لیبی از سال 2011 میلادی در پی دخالت نظامی آمریکا و همپیمانان غربی آن بدون مجوز سازمان ملل، صحنه جنگ و درگیری داخلی است. این کشور که پس از سرنگونی معمر قذافی با بحران سیاسی گسترده ای روبرو شده است، اکنون به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است و به دنبال آن صف بندهای بین المللی در حمایت از هر یک از این دولت تشکیل شد.

کشورهایی مانند امارات، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از دولت شرق لیبی به نخست وزیری عبدالله الثنی و ارتش خلیفه حفتر به پایتختی طبرق و کشورهایی مانند ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز از دولت غرب لیبی به نخست وزیری فائز السراج و به پایتختی طرابلس حمایت می کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 382

به "موافقت شورای امنیت سازمان ملل با برقراری آتش بس دائمی در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت شورای امنیت سازمان ملل با برقراری آتش بس دائمی در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید