قرقاش: به دنبال راستا دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش ها با ایران هستیم

به گزارش مجله بابلسر، وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز یکشنبه طی یادداشتی در یک روزنامه آمریکایی گفت که این کشور به دنبال مسیری دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش ها با تهران است.

قرقاش: به دنبال راستا دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش ها با ایران هستیم

به گزارش گروه سیاسی مجله بابلسر، انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز یکشنبه در یادداشتی در روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز از بیانیه هفته پیش سه کشور اروپایی علیه ایران درباره حملات به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان سعودی حمایت کرد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دوشنبه گذشته در بیانیه ای مشترک ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی آرامکوی سعودی در بقیق معرفی کردند. این سه کشور اروپایی همچنین خواهان تبادل نظر های فراگیر درباره برنامه هسته ای ایران و فعالیت های منطقه ای ایران شدند.

قرقاش در ادامه مقاله خود نوشت: امارات متحده عربی از این ابتکار اروپایی ها استقبال می نماید و با مسئول قرار دادن ایران، کشور های اروپایی می توانند مانع از انجام هرگونه حملات در آینده شوند.

وی در این مقاله نوشت: حرکت به سوی روابط مثمر ثمر با ایران نیازمند آنالیز رفتار های بی ثبات و نگران کننده این کشور است. ایران باید باید به صورت دائمی پیگیری تسلیحات هسته ای را کنار گذاشته و توسعه و پخش موشک های بالستیک و دیگر انواع موشک ها را متوقف نموده و به حمایت از گروه های متخاصم وابسته به خود پایان دهد و به حق حاکمیت دیگر کشور ها احترام بگذارد.

قرقاش در ادامه نوشت: برای ما، عناصر اساسی برای هرگونه مذاکرات در زمینه توافق جدید و ارتقا یافته وجود دارد. این مذاکرات باید فراتر از برجام بوده و شامل کشور های حاشیه خلیج فارس که سهم بسیار زیادی دارند، باشد. ما معتقدیم که گشایشی برای ایران برای دستیابی به درک جدید با همسایگان خود و دنیا وجود دارد. تهران باید ببیند که توافق جدید می تواند به این کشور فضا، اعتماد و منابعی را پیشنهاد دهد تا تمرکز مجددی بر روی مردم خود بجای تمرکز بر روی گرو ها خارجی وابسته انجام دهد. این توافق بلیطی برای ورود مجدد به سیستم تجارت دنیای، ایجاد موفقیت و توسعه فرصت ها خواهد بود. این توافق طرحی برای نظم منطقه ای جدید و با ثبات تر خواهد بود.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات افزود: چنین ثباتی هدف اصلی سیاست خارجی امارات است. برای تشویق ایران به عادی بودن، ما به صورت تاریخی با ایران در زمینه تجارت و بازرگانی، مدیریت انرژی، دریانوردی و حقوق هوانوردی در منطقه در تعامل هستیم. ما همواره شاهد پتانسیل عظیمی در روابط بوده و معتقدیم که هیچ کشوری به جز خود ایران نمی تواند منفعت بیشتری برای خود به همراه داشته باشد.

قرقاش در ادامه یادداشت خود در فایننشال تایمز نوشت: در هر برهه ای، امارات از درگیری با ایران خودداری نموده است. ما تمامی اقدامات برای از بین بردن تنش ها و کاهش پتانسیل خصومت ها را اتخاذ خواهیم کرد و هر زمان نیز ضرورت داشت آماده اقدام برای دفاع از خود هستیم، اما همواره این اقدام را به صورت متناسب، معقول و خویشتندارانه انجام خواهیم داد. ما به دنبال جهت دیپلماتیک و عملگرا برای کاهش تنش ها و ایجاد گفت وگویی باز و معنادار هستیم.

وزیر مشاور در امور خارجه افزود: هدف ما پایان دادن به این بحران همیشگی است. امارات متحده عربی، ایران و دیگر کشور ها می توانند در خلیج (فارس) به عنوان همسایگان عادی و اگر نه به عنوان بهترین دوستان، مشارکت داشته باشند. جهت طولانی در پیش است، اما تعامل اروپایی ها به موقع بوده و گامی است که در جهت صحیح واقع شده است و از آن استقبال می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 36

به "قرقاش: به دنبال راستا دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش ها با ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرقاش: به دنبال راستا دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش ها با ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید