فارس من، قفل شورایعالی فضایی در دولت تازه باز شد، برگزاری جلسات شورا پس از 10 سال از سر گرفته می گردد

به گزارش مجله بابلسر، مدیرکل دبیرخانه شورایعالی فضایی گفت: با تغییر رویکرد نسبت به صنعت فضایی در دولت نو، برگزاری جلسات شورایعالی فضایی پس از بیش از 10 سال وقفه، از سر گرفته می گردد و جلسه این شورا بزودی برگزار خواهد شد.

فارس من، قفل شورایعالی فضایی در دولت تازه باز شد، برگزاری جلسات شورا پس از 10 سال از سر گرفته می گردد

سعید قربانی مدیر کل دبیرخانه شورای عالی فضایی در گفت وگو با خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرنگاران، از از سرگیری برگزاری جلسه شورای عالی فضایی با تصمیم دولت تازه اطلاع داد.

وی گفت: شورای عالی فضایی کشور عالی ترین مرجع تصمیم گیری و تصمیم سازی مسائل راهبردی در حوزه فضایی کشور است که ریاست این شورا برعهده شخص رئیس جمهور است و 6 وزیر به عنوان اعضای حقوقی و 3 عضو دانشمند و متخصص به عنوان اعضای حقیقی در این شورا حضور دارند.

مدیر کل دبیرخانه شورای عالی فضایی توضیح داد: ذیل این شورای عالی، یک کمیسیون راهبردی وجود دارد که این کمیسیون در سطح معاونان وزیر با 12 عضو با مهمان یا بدون مهمان برگزار می گردد. در این کمیسیون تصمیم سازی می گردد و گزارش های پایه تصمیم سازی از کمیسیون به شورا ارسال می گردد و در دستور کار شورا قرار می گیرد.

به گفته ویف طبق هماهنگی آقای زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با رئیس جمهوری، به زودی در روزهای آینده جلسات شورا پس از یک توقف طولانی بیش از 10 ساله تشکیل می گردد.

قربانی گفت: امیدواریم که مسائل جدی، اولویت دار و کلیدی مربوط به بخش فضایی کشور به ترتیب در این شورا مطرح شوند و تصمیم های خوبی گرفته گردد که تصمیم ها منجر به برنامه های راهبردی و اقدامات اجرایی خوبی گردد و شاهد توفیقات در حوزه فضایی باشیم.

چه تغییری حاصل شد که جلسه شورای عالی فضایی برگزار می گردد؟

خبرنگار پرسید: پیش از این که جلسات این شورا برگزار نمی گردد، گفته می شد که دستورکار جلسه آماده نیست یا دستورکاری برای برگزاری جلسه وجود ندارد. آیا دستورکار آماده شده است؟

قربانی در پاسخ به این سوال، گفت: دستور جلسه شورا آماده است. نگاه و رویکرد تفاوت نموده است و علاوه بر این، هم اکنون اقتضائات جهانی حوزه فضایی هم تغییر نموده است.

وی شرح داد: زمانی که رتبه یک را در حوزه فضایی در منطقه داشتیم، حرکت شتابانی از سوی دیگر کشورها در منطقه دیده نمی شد؛ اما اکنون همسایه های ایران سرمایه های زیادی را به حوزه فضایی اختصاص داده اند و برنامه های بلند مدت راهبردی تنظیم نموده اند و شتابان در حال طی این فرایند هستند.

مدیر کل دبیرخانه شورای عالی فضایی تاکید نمود: بنابراین برای حفظ موقعیت جایگاه کشور و تامین نیازهایمان باید به گونه ای حرکت کنیم که حتی توقف های گذشته هم جبران گردد.

به گزارش خبرنگار، در پی وقفه طولانی در فعالیت های فضایی کشور، بعضی افراد دغدغه مند در حوزه فضایی کشور با این برداشت که ناتوانی وزارت ارتباطات در توسعه صنعت فضایی، مانع پیشبرد این صنعت شده است، با ثبت سوژه ای در سامانه فارس من خواهان جدا شدن این سازمان از وزارت ارتباطات شدند.

این در حالی است که در دولت قبلی، تفکر حاکم بر تمامی بخش های دولت نسبت ضرورت صنعت فضایی متفاوت بود و در دولت تازه، نگاه و روینمودهای تمامی بخش های دولت به صنعت فضایی دست خوش تغییر مثبت شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1728

به "فارس من، قفل شورایعالی فضایی در دولت تازه باز شد، برگزاری جلسات شورا پس از 10 سال از سر گرفته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، قفل شورایعالی فضایی در دولت تازه باز شد، برگزاری جلسات شورا پس از 10 سال از سر گرفته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید