سرحدی: تسهیلات بانکی جلوی تورم بخش مسکن را نمی گیرد، راه چاره برطرف معضل گرانی خانه چیست؟

به گزارش مجله بابلسر، کارشناس بازار مسکن گفت: متاسفانه سیاست اعطای وام نه تنها منجر به کاهش نرخ مسکن نشده، بلکه هر زمان که نرخ وام های بانکی بالا برده می گردد، درست از همان زمان قیمت مسکن اعم از خرید و اجاره بها بیشتر می گردد.

سرحدی: تسهیلات بانکی جلوی تورم بخش مسکن را نمی گیرد، راه چاره برطرف معضل گرانی خانه چیست؟

گروه مالی خبرنگاران، با گرم شدن هوا معضلی به نام کمبود مسکن و افزایش نرخ اجاره بها و عدم توانایی خرید مسکن بیشتر از سایر ماه های سال خود را نشان می دهد. با شروع فصل جا به جایی شرایط کمبود مسکن تبعات و پیامد های منفی خود را بیشتر عیان می نماید به همین دلیل به نظر می رسد دولتمردان و متولیان بخش مسکن بخصوص وزارت مسکن و شهرسازی تلاش می نمایند با ارائه طرح هایی کمی تا قسمتی از بار و فشار بخش مسکن بر روی متقاضیان را کاهش دهند، لذا در این زمان ها بیشتر شاهد ارائه طرح های اعطای تسهیلات بانکی با عنوان تسهیلات خرید و ودیعه مسکن هستیم، اینکه این طرح ها چه مقدار کاربردی است و فشار بار تورم را از دوش مستأجران و متقاضیان واقعی خرید مسکن برمی دارد موضوع مورد تبادل نظر با کارشناس بازار مسکن است.

احمد رضا سرحدی؛ کارشناس بازار مسکن در تبادل نظر با دانشجو در مورد اعطای وام و تسهیلات بانکی در راستای خرید و اجاره مسکن گفت: اعطای وام و تسهیلات مسکن با عناوینی مثل خرید مسکن و اجاره، یکی از راه حل هایی است که اصولا دولت های مختلف مترصد هستند تا از این راه بتوانند قسمتی از مسائل بخش مسکن را برطرف نمایند. افزایش نرخ تسهیلات بانکی هیچگاه یاری نماینده نیست و نمی تواند منجر به کاهش قیمت مسکن در کشور، بخصوص در شهر های بزرگ و کلانشهر ها گردد، چرا که افزایش نرخ مسکن متاثر از عوامل دیگری است که در اقتصاد و سیاست گذاری های مالی باید برطرف گردد.

وی در ادامه در مورد تاثیر منفی اعطای وام و تسهیلات به بخش مسکن گفت: متاسفانه سیاست اعطای وام نه تنها منجر به کاهش نرخ مسکن نشده، بلکه هر زمان که نرخ وام های بانکی بالا برده می گردد، درست از همان زمان قیمت مسکن اعم از خرید و اجاره بها بالا رفته است. این موضوع مربوط به حال حاضر نیست، بلکه در سال های گذشته نیز که نرخ وام مسکن در حدود 80 و 100 میلیون تومان بود، آن موقع نیز وام و تسهیلات کمترین یاریی به خرید و اجاره بها نمی کرد، لذا شکی وجود ندارد که این مدل راه حل ها نه تنها راه حل یاری نماینده ای برای تسهیل دسترسی در بخش مسکن نیست، بلکه مسائل دیگری مثل افزایش تورم در این بخش را رقم می زند.

کارشناس بخش مسکن در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که نظام بانکی برای یاری به خانه دار کردن مردم وام و تسهیلات با نرخ 18 درصد اعطا کند، گفت: قطعا بانک ها وام کمتر از نرخ سود 18 درصد به تسهیل گیرندگان وام مسکن نمی دهد، یعنی دلیلی برای این کار وجود ندارد، ضمن اینکه بانک ها همیشه در پی افزایش سود آوری خود بوده اند، لذا بعید به نظر می رسد تمایلی به دادن وام آن هم با نرخ سود های پایین داشته باشند. وقتی بانک ها خود در بازار مسکن دلالی می نمایند معین است برای یاری به خرید و فروش و مقرون به صرفه شدن مسکن پا پیش نمی گذارند.

سرحدی در ادامه در مورد عدم توانایی مردم در پرداخت اقساط وام مسکن گفت: معین نیست طراحان وام 700 میلیونی با کدام رویکرد گمان نموده اند مردم می توانند اقساط بسیار بالا و چندین میلیونی بپردازند! وقتی مردم قدرت خرید ندارند، بانک ها به کسانی که قادر به پرداخت اقساط نباشند وام نمی دهند، و قطعا تسهیلات با نرخ زیر 18 درصد پرداخت نمی نمایند، بنابراین نظام بانکی پول های خود را به بخش های دیگری تزریق می نماید که از آن سود بیشتری کسب کند.

کارشناس بازار مسکن در مورد راه حل خانه دار کردن مردم گفت: راه حل هایی که تا کنون برای خانه دار کردن مردم ارائه شده، کارساز نیست چرا که تنها راه حل اصلی حل مسائل مسکن، افزایش فراوری و عرضه بیشتر مسکن است. اندازه فراوری باید به گونه ای باشد که احتیاج انباشته چند سال اخیر را پاسخ دهد، ضمن اینکه با اصلاحات مالی درست و آمایش سرزمین باید جلوی مهاجرت های بی رویه را بگیرد تا احتیاج واقعی مسکن در کلانشهر ها و شهر های بزرگ برآورده گردد و با عرضه بیش تر مسکن، احتیاج بازار پاسخ داده گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1903

به "سرحدی: تسهیلات بانکی جلوی تورم بخش مسکن را نمی گیرد، راه چاره برطرف معضل گرانی خانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرحدی: تسهیلات بانکی جلوی تورم بخش مسکن را نمی گیرد، راه چاره برطرف معضل گرانی خانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید