ساختمان غول پیکر کاخ عدالت بروکسل

به گزارش مجله بابلسر، زمانی که تقاضا برای یک دادگاه جدید در بلژیکِ تازه مستقل شده در اواسط قرون 19 بالا رفت، نتیجه اش یکی از ارزشمندترین ساختمان های اروپا بود که در بروکسل ساخته شد. دیوان عدالت بروکسل در ابعادی غول آسا و در زمینی مرتفع، مشرف به مرکز تاریخی بروکسل بنا شد. در نیمه اول قرن 19، بلژیک شاهد توسعه و تبدیل شدن به یک قدرت مالی بود. این سرزمین اولین کشوری بود که انقلاب صنعتی را با آغوش باز پذیرفت.

ساختمان غول پیکر کاخ عدالت بروکسل

دیوان عدالت جدید، موقعیتی مهم برای بلژیک بود تا موفقیت های خود را در عرصه دنیای اعلام کند. محوطه وسیعی از منطقه مارول (Marolles) برای این ساختمان مصادره و تخریب شدند. در نهایت در سال 1866 اولین سنگ ساختمان را بنا نهادند. معمار شهر، ژوزف پولارت (Joseph Poelaert) طراحی ساختمان را با روندی خلاق اما کمی پر هرج و مرج انجام داد که باعث برافروختگی بسیاری از همکارانش بود. دیوان عدالت در سال 1883، یعنی چهار سال بعد از مرگ پولارت تکمیل شد.

ساختمان دیوان عدالت به سبک نئو باروک و با جزئیاتی به سبک کلاسیک و معماری شرقی ساخته شد. در رواق مرکزی تندیس هایی از سخنوران عظیم و قانون گذاران باستانی مانند دموستن (Demosthenes)، لیکورگوس (Lycurgus)، سیسرو (Cicero) و اولپین (Ulpian) به بازدیدنمایندگان خوشامدگویی می نمایند. به خاطر عظمت بنا، برای حفظ نور طبیعی و هوای مطبوع، 8 حیاط نیز برای مجموعه در نظر گرفته شد. مهم ترین بخش ساختمان، تالار بی نظیر رد پاهای فراموش شده (Salle des Pas Perdus) در زیر گنبد است.

ساختمان دیوان عدالت به خاطر ابعاد بسیار عظیمش در ابتدا بسیار احمقانه می نمود و برای مدتی طولانی تحقیر می شد. قاب آهنی بنا که در نوع خود چیزی نو و پیشگام بود، در برابر نفوذ آب مقاوم نبوده و به مرور زمان زنگ زده، تغییر ابعاد داده و آسیب هایی به سنگ بنا وارد کرد. برای حفاظت مردم در برابر سنگ هایی که سقوط می کردند، سه دهه پیش داربستی به روی ورودی جلویی بسته شد. این داربست خود نیز زنگ زده و غیر قابل استفاده است.

قسمت های زیادی از ساختمان بلااستفاده و خالی مانده اند، در حالی که هم زمان فضای زیادی از ساختمان های اطراف برای امور قضایی اجاره می شوند. همان طور که ایده های تجزیه طلبانه در کشور شهرت و محبوبیت پیدا می کردند، دیوان عدالت که نمادی از بلژیک متحد بود بدون هیچ سخنگو و پشتیبانی رها شده بود.

در پاسخی به این چالش ها در سال 2011 بنیاد پولارت تأسیس شد تا مسئولیت بازسازی ساختمان و تحکیم امور قضایی در آن را به عهده بگیرد. نگهبان یادمان های دنیا در سال 2016 برای افزایش آگاهی و انجام عملی از سوی دولت برای حفاظت بنایی که آینده اش برای مدتی طولانی معلق مانده است کوشش بسیار کرد.

بعد از این کوشش ها، مجلس بروکسل بارها پرونده دیوان عدالت را آنالیز کرد. در فوریه سال 2016، وزارت کشور برنامه ای ده ساله را تدوین کرد تا مجموعه را بازسازی کرده و آن را به صندلی اولیه اش برگردانند. این پروژه که هزینه ای معادل 100 میلیون یورو در بر دارد، از سال 2018 آغاز شده و از ورودی اصلی ساختمان آغاز می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1212

به "ساختمان غول پیکر کاخ عدالت بروکسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان غول پیکر کاخ عدالت بروکسل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید