خبرنگاران مُدرنا آزمایش واکسن کرونا بر بچه ها را آغاز کرد

به گزارش مجله بابلسر، تهران-خبرنگاران- شرکت آمریکایی مُدرنا آزمایش بالینی میانی- نهایی واکسن کرونای خود را بر بچه ها 6 ماهه تا 12 ساله آغاز کرد.

خبرنگاران مُدرنا آزمایش واکسن کرونا بر بچه ها را آغاز کرد

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری یونایتدپرس، شرکت مُدرنا گفت: در این بررسی ، بی خطر بودن و اثر بخشی تزریق 2 دوز از واکسن کرونای تولیدی خود به نام mRNA-1273 را به فاصله 28 روز در نهایت بر روی 6 هزار و 750 کودک در آمریکا و کانادا بررسی می کند.

این واکسن پیش از این در آمریکا برای افراد 18 ساله و بالاتر مجوز استفاده اضطراری گرفت. مُدرنا هم اکنون در یک بررسی جداگانه که از ماه دسامبر (آذر) آغاز شده است، سرگرم آزمایش واکسن mRNA-1273 بر نوجوانان 12 تا 18 ساله است.

بررسی اخیر در بچه ها با همکاری انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا (NIAID) و سازمان پژوهش و توسعه پیشرفته زیستی-پزشکی (BRADA) انجام می شود.

شرکت های فایزر- بایون تک و مدرنا از فناوری جدید پیام رسان آراِن اِی یا mRNA برای تولید واکسن کووید-19 استفاده کرده اند. این 2 واکسن نخستین واکسن هایی هستند که با استفاده از این روش تولید و به بازار عرضه شده اند.

در روش سنتی تولید واکسن علیه بیماری های ویروسی معمولا از ویروس ضعیف شده، کشته شده یا اجزای پروتئینی آن برای تحریک سیستم ایمنی بدن انسان استفاده می شود. سپس وقتی بدن برای دفعه بعدی با آن ویروس خاص روبرو می شود، پادتن (آنتی بادی) خاصی تولید می کند.

اما برای ساخت واکسن های mRNA نیازی به ویروس نیست (اگرچه مقدار کمی از ویروس برای تعیین توالی ژنوم و آزمایش واکسن استفاده می شود)، بلکه بخشی از رمز ژنتیکی ویروس پس از تزریق، به داخل سلول های بدن راه پیدا می کند و پروتئین شاخکی ویروس را تولید و به سیستم ایمنی ارائه می دهد و باعث تولید پادتن و سلول های ایمنی تی برای مبارزه با بیماری می شود.

بنابراین وقتی سیستم ایمنی بدن فعال می شود، پروتئین شاخکی ویروس و پیام رسان آراِن اِی از بین می فرایند، ولی پادتن برای محافظت آینده در بدن می ماند.

شرکت بیوتکنولوژی مُدرنا آمریکا اوایل فروردین 1399 آزمایشاتی برای تولید واکسن مقابله با کرونا انجام داد؛ تزریق این واکسن به موش ها که mRNA-1273 نام دارد، مانع ورود ویروس کرونا به ریه آنها شد.

در اردیبهشت این آزمایش روی انسان انجام شد و نتایج به دست آمده روی هشت داوطلب سالم نشان داد که این واکسن بی خطر است و می تواند یک ایمنی قوی در بدن این افراد ایجاد کند.

این شرکت آمریکایی مرحله دوم آزمایشات واکسن mRNA-1273 را در اواسط خرداد روی 600 داوطلب انجام داد که با نتایج مثبتی همراه بود. مرحله سوم آزمایشات این واکسن اوایل تیر روی 30 هزار نفر اجرا شده است.

واکسن mRNA-1273 با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های مسری توسعه یافته و آزمایشات بالینی آن با کمک انستیتوی ملی سلامت آمریکا اجرا شده است.

به گزارش خبرنگاران، ویروس کرونا موسوم به کووید 19 اواسط ماه دسامبر 2019 میلادی (24 آذر 1398) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 میلادی (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین گفت.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه 21 اسفندماه 98 در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را همه گیر جهانی شناسایی و اعلام می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1374

به "خبرنگاران مُدرنا آزمایش واکسن کرونا بر بچه ها را آغاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مُدرنا آزمایش واکسن کرونا بر بچه ها را آغاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید