خبرنگاران سناریوهای قانونی حل بحران انتخابات در آمریکا چیست؟

به گزارش مجله بابلسر، تهران- خبرنگاران- در حالی که ادعای تقلب، اعتراض های هواداران نامزدها و احتمال بروز تظاهرات خشونت آمیز و آشوب های خیابانی بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سایه افکنده است، کارشناسان به بررسی سناریوهای مختلف در صورت عدم معین رئیس جمهوری بعدی این کشور از طریق آرای مردمی و رای الکترال روی آورده اند.

خبرنگاران سناریوهای قانونی حل بحران انتخابات در آمریکا چیست؟

به گزارش خبرنگاران، رئیس جمهوری آمریکا در اساس یک نظام دو مرحله ای انتخاب می شود. ابتدا مردم به نامزدها رای می دهند و سپس مجمع گزینندگان یا هیات های الکترال رئیس جمهوری را انتخاب می کنند.

بر اساس آمار شبکه فاکس نیوز تا به امروز بیش از 142 میلیون رای مردمی شمارش شده است و جو بایدن نامزد دموکرات 264 رای الکترال و دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه 214 رای الکترال کسب کرده است.

هر یک از نامزدها برای رسیدن به ریاست جمهوری به کسب دستکم 270 رای الکترال یا رای مجمع گزینندگان نیاز دارد.

این مجمع 538 عضو دارد که هر چهار سال برای انتخاب رئیس جمهوری تشکیل می شوند. این عدد هم بر اساس تعداد کرسی های کنگره آمریکا اعم از 100 سناتور و 435 عضو مجلس کنندگان تعیین شده است. سه رای الکترال هم برای منطقه کلمبیا تعیین شده است که واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا یکی از بخش های آن است.

مجمع گزینندگان 14 دسامبر (24 آذر) برگزار می شود و سپس آرای این هیات ها ششم ژانویه (17 دی ماه) در جلسه مشترک سنا و مجلس کنندگان جدید رسما شمارش و تایید می شود.

ترامپ خود را پیروز انتخابات خوانده و بایدن نیز می گوید که او در جهت پیروزی واقع شده است. اظهارات جنجال برانگیز نامزدها و احتمال بروز خشونت انتخاباتی، کارشناسان را بر آن داشته است تا در صورت ایجاد بحران، سناریوهای قانونی و حقوقی را برای حل مشکل بررسی و ارائه کنند.

در صورتی که تقسیم آرای الکترال به نحوی باشد که هیچ یک از نامزدها نتوانند حدنصاب 270 رای را کسب کنند، یکی از سناریوها این است که طبق متمم دوازدهم قانون اساسی، مجلس کنندگان رئیس جمهوری و سنا معاون وی را انتخاب خواهد کرد.

کنگره باید بتواند بحران انتخابات ریاست جمهوری را تا 20 ژانویه حل نماید، یعنی روزی که دوره رئیس جمهوری فعلی به خاتمه می رسد.

به گزارش اسپوتنیک، اگر تا آن زمان این بحران حل نشود، بر اساس قانون جانشینی رئیس جمهوری، رئیس مجلس کنندگان به عنوان رئیس جمهوری موقت کارش را شروع خواهد کرد.

کنگره معمولا 2 هفته قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهوری، نتایج الکترال کالج را اعلام می کند. اما احتمال دارد که ترامپ به رویه ها و شکایت های قضایی متوسل شده و همچنان در کاخ سفید بماند. از سوی دیگر، این سوی دیگر این احتمال مطرح است که کنگره با مسائل جدیدی روبرو شده و نتواند تا 20 ژانویه تصمیم نهایی در مورد رئیس جمهوری را اتخاذ کند.

ستادهای ترامپ و بایدن اعلام کرده اند که آمادگی دارند در صورت بروز چالش حقوقی، پرونده را به دیوان عالی آمریکا ببرند. از آنجایی که سه قاضی از 9 قاضی این دادگاه از سوی ترامپ منصوب شده اند و قضات محافظه کار دست برتر را در آنجا دارند، به نظر می رسد که آنها به نفع ترامپ رای خواهند داد.

این زمینه می توان به بحران انتخاباتی سال 2000 میان ال گور دموکرات و جورج دبلیو بوش جمهوریخواه اشاره کرد.

در آن سال، آرای فلوریدا کانون اصلی چالش بود. در حالی که بنا به درخواست ال گور بازشماری آرا جریان داشت، وزیر وقت داخلی در ایالت فلوریدا که جمهوریخواه دستور داد که آرای الکترال به بوش اختصاص داده شود.

ال گور در فلوریدا شکایت کرد و خواستار ادامه بازشماری آرا شد. دیوان عالی فلوریدا درخواست وی را پذیرفت و دستور داد تا هزاران برگه رای را که توسط ماشین های شمارش آرا ثبت نشده بود، به صورت دستی شمارش شوند.

اما بوش پرونده را به دیوان عالی آمریکا کشاند و حکم دیوان عالی ایالت فلوریدا در مورد بازشماری آرا را لغو کرد. بوش به یُمن حضور پنج قاضی محافظه کار در دیوان عالی آمریکا توانست این حکم را بگیرد. در نهایت، ال گور تصمیم دیوان عالی و شکست در انتخابات را پذیرفت.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 943

به "خبرنگاران سناریوهای قانونی حل بحران انتخابات در آمریکا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سناریوهای قانونی حل بحران انتخابات در آمریکا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید