خبرنگاران بهبود کاهش شنوایی مرتبط با سن با مصرف یک قرص جدید

به گزارش مجله بابلسر، تهران- خبرنگاران- نتایج اولیه یک مطالعه نشان می دهد که داروی جدیدی به نام SPI-1005، با محافظت از سلول های ظریف مویی در گوش داخلی به بهبود کاهش شنوایی مرتبط با سن یاری می نماید.

خبرنگاران بهبود کاهش شنوایی مرتبط با سن با مصرف یک قرص جدید

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش روز چهارشنبه روزنامه دیلی میل، این دارو (SPI-1005) که اکنون در آمریکا به عنوان درمان بالقوه ای برای بیماران مبتلا به کووید-19 استفاده می گردد، سطح یک ترکیب طبیعی را که از سلول های ظریف مویی در گوش داخلی محافظت می نماید، افزایش می دهد.

سلول های مویی، گیرنده های حسی در دو سیستم شنوایی و سیستم دهلیزی در گوش همه مهره داران است. نقش این سلول های مو تبدیل ارتعاشات صوتی به سیگنال های الکتریکی است که سپس در امتداد عصب شنوایی به مغز منتقل می شوند. تعداد سلول های مویی شنوایی که به طور معمول در هر گوش حدود 15 هزار سلول وجود دارد، با گذشت زمان به دلیل افزایش سن، بیماری و قرار دریافت در معرض سر و صدای زیاد کاهش می یابد.

زمانی که سلول های مویی یک منطقه خاص از بین می فرایند، شنوایی در آن فرکانس نیز از بین می رود. کاهش شنوایی مرتبط با سن معمولاً ابتدا بر توانایی شنیدن صداهای با فرکانس بالا مانند گفتار که پس از آن خفه یا دور به نظر می رسد، تأثیر می گذارد. این امر درک مطالب دیگران را به طور فزاینده ای سخت می نماید، به ویژه هنگامی که صدای پس زمینه زیادی مانند یک جلسه یا مهمانی وجود داشته باشد.

تصور می گردد که حدود 15 درصد کم شنوایی بزرگسالان با فرکانس بالا ناشی از قرار دریافت در معرض صداهای بلند باشد. این داروی جدید روی آنزیمی به نام گلوتاتیون پراکسیداز عمل می نماید که از گوش داخلی در برابر آسیب محافظت می نماید. این آنزیم در سطوح بالا در و اطراف سلول های مویی شنوایی یافت می گردد اما در افراد با مسائل شنوایی میزان آن کمتر است و با افزایش سن کاهش می یابد.

محققان دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی در سال 2019، این دارو را روی 140 بیمار مبتلا به بیماری منیر مورد آزمایش قرار دادند. بیماری منیر یک اختلال در گوش داخلی است که با افزایش فشار مایع درونی گوش داخلی یا پارگی غشای گوش داخلی عارض می گردد.

نتایج این مطالعه نشان داد، زمانی که این دارو دو بار در روز و به مدت 28 روز مصرف می شد، 6 بیمار از 10 بیمار بهبود شنوایی را تجربه کردند؛ همچنین 68 درصد این افراد در آزمایش تشخیص کلمات گفتاری (که شنوایی بهتر را نشان می دهد) بهبودی داشتند که این موضوع نشان می دهد شنوایی آنها بهتر شده است. نتایج این مطالعه نشان داد که این دارو همچنین موجب کاهش وزوز گوش این افراد شده بود.

اکنون اداره دارو و غذای آمریکا مجوز استفاده از این دارو را برای درمان کووید-19 در یک آزمایش به دانشگاه ییل داده است. در این مطالعه حدود 100 بیمار مبتلا به موارد متوسط و شدید این بیماری شرکت دارند.

تصور می گردد که در این مورد، این دارو با مسدود کردن آنزیمی که مسئول تکثیر ویروس کووید است، بر این بیماری تاثیر می گذارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1318

به "خبرنگاران بهبود کاهش شنوایی مرتبط با سن با مصرف یک قرص جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بهبود کاهش شنوایی مرتبط با سن با مصرف یک قرص جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید