خبرنگاران بحران کرونا و ضرورت اصلاح سیستم دفع زباله

به گزارش مجله بابلسر، تهران - خبرنگاران - پاندمی کرونا منجر به افزایش پسماند اقلام بهداشتی و در نهایت تشدید فشار تخریبی بر محیط زیست شد که به گفته کارشناسان این شرایط مقاومت دارویی جانداران را افزایش داده و ضرورت دارد تا سیستم جمع آوری و دفع زباله برای کاهش آثار مخرب ناشی از آن به درستی انجام شود.

خبرنگاران بحران کرونا و ضرورت اصلاح سیستم دفع زباله

به گزاش روز جمعه خبرنگاران، محیط زیست طبیعی که طی سال ها تحت تاثیر استفاده بی حد و حصر بشر با گرمایش جهانی، آلودگی اکوسیستم و کاهش آب های سطحی و زیرزمینی همراه شده است، از دسامبر 2019 با شیوع ویروسی ناشناخته مورد تهاجم تبعات مخرب یک بیماری نیز قرار گرفت. ویروسی که به گفته کارشناسان علوم طبیعی می تواند بر تنوع زیستی گونه های گیاهی و جانوری اثر گذاشته و در درازمدت پسماند اقلام بهداشتی و درمانی را که بشر ناگزیر در مقابله با این بیماری افزایش داده است به چرخه طبیعی زیستگاه جهانی بازگرداند.

بحرانی که گرچه در نخستین روزهای ورود به اعتقاد شماری از کارشناسان با تحمیل قرنطینه، کاهش تردد درون شهری و برون شهری، کاهش مصرف سوخت و انرژی سبب ارتقای کیفیت هوا شد، گرمایش جهانی را کاهش داد و دست زیاده خواه بشر را از اکوسیستم طبیعی کوتاه کرد، اما پایدار نخواهد بود و بر این اساس تبعات مخرب آن را باید بیش از آثار و نتایج مثبت این بحران ارزیابی کرد.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره به خبرنگار اجتماعی خبرنگاران گفت: شیوع بیماری (کووید-19) علیرغم بعضی آثار و نتایج مثبت همچون کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کربن و بالتبع تاثیرات مثبت بر جانداران و محیط زیست، اما در درازمدت ادامه نخواهد داشت.

ژیلا مهدی آقایی افزود: زیرا این تغییر و تحولات به دلیل طراحی و تدوین یک برنامه از پیش تعیین شده و مبتنی بر تفکر محیط زیستی انجام نگرفته و بر این اساس تداوم نمی یابد.

به گفته وی، این تاثیرات در واقع ناشی از یک فشار خارجی تحت عنوان پاندمی کووید 19 بوده که سلامت و جان انسان ها را با مخاطره روبه رو و بشر را وادار به قرنطینه اجباری خانگی کرده است.

مدیرکل مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رکود اقتصادی حاصل از این پاندمی تاکید کرد: تخریب زیرساخت های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا نیز بدون شک در سال های آینده سبب تخریب محیط زیست خواهد شد.

وی ادامه داد: در واقع جهان به منظور ترمیم این آسیب ها، درصدد جبران این خسارات در کوتاه مدت است و این جبران با تخریب و خسران بر منابع طبیعی و محیط زیست انجام می گردد.

مهدی آقایی افزود: در واقع کرونا زنگ خطری برای بشر در سراسر جهان بود که تداعی کند، بی توجهی به طبیعت و نظم کره زمین، عواقب غیر قابل جبرانی را به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به تبعات مقابله بشر با کرونا نیز گفت: استفاده از ماسک، دستکش، اقلام و کالاهای حفاظتی یک بار مصرف، مواد ضدعفونی کننده و الکل برای محافظت شخصی در مواجهه با ویروس کرونا ضروری و یک مسئولیت اجتماعی محسوب می گردد، اما مصرف بی رویه این اقلام و عدم مدیریت صحیح دفع این مواد، موجب آلودگی آب، خاک و بسته شدن آبراهه ها می گردد.

مهدی آقایی یادآور شد: این مصرف بی رویه و عدم مدیریت صحیح پسماندها همچنین مجددا به محیط زیست و چرخه غذایی جانوران و در نهایت سفره انسانی بازخواهد گشت.

شماری از صاحبنظران دانشگاهی اما در این رابطه بر آثار مخرب استفاده از مواد شیمیایی وصنعتی که می تواند مقاومت دارویی جانداران کره زمین را افزایش دهد، تاکید می کنند.

به گفته این دوستداران محیط زیست، آلودگی های شیمیایی حاصل از مصرف این مواد صنعتی در سال های آینده با کاهش اثربخشی داروها در انسان ها، جانوران وگاه انقراض وکاهش بعضی از گونه های گیاهی و جانوری همراه می گردد و این مساله بی شک تبعات مخرب خود را بر محیط زیست تحمیل خواهد کرد.

امیر سالمی متخصص پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهیدبهشتی نیز در این باره معتقد است: مقابله بشر با ویروس کرونا که موجب افزایش استفاده از الکل، موادضدعفونی کننده و داروهای شیمیایی شد، در سال های آینده اثرات مخربی بر اکوسیستم خواهد گذاشت.

وی شرح داد: یکی از مسائل اساسی استفاده از این مواد شیمیایی و بازگشت این پساب ها به محیط زیست، مقاومت دارویی جانداران است. افزایش مصرف این مواد در دوران شیوع کرونا که به چرخه طبیعت و بالتبع انسان ها بازمی گردد، در آینده سبب کاهش اثربخشی داروها و بی شک افزایش مصرف این مواد می گردد.

سالمی ادامه داد: رشد مصرف این مواد هم مجددا محیط زیست و طبیعت را بیش از پیش آلوده و عواقب متعددی برای بشر وکره زمین خواهد داشت.

آلودگی شیمیایی ناشی از کرونا تنوع زیستی گیاهی و جانوری را کاهش می دهد

وی یادآور شد: در اثر این آلودگی شیمیایی همچنین احتمال کاهش یا انقراض یک گونه از ماهیان یا افزایش جمعیت گونه ای از جانوران به دلیل مقاومت بدنی یا شماری از گیاهان نیز وجود خواهد داشت.

به گفته استاد دانشگاه شهید بهشتی، این آلودگی همچنین می تواند تولید مثل و تخم ریزی بعضی جانداران، آبزی ها و ماهیان را با آسیب روبه رو و فرآیند رشد وتکوین بچه ماهی ها را دچار اختلال کند.

وی گفت: رها کردن اقلام بهداشتی همچون ماسک و دستکش در طبیعت، آب دریا ودریاچه ها هم می تواند باعث گیرکردن لاک پشت ها و ماهی ها در درون کیسه های پلاستیکی، دستکش ها و همچنین بلعیدن آنها توسط بعضی از جانوران بزرگ تر نظیر فک گردد.

کاهش حضور پارکبانان و حافظان محیط زیست به دلیل شیوع کرونا و تخریب بعضی منابع طبیعی و شکارهای غیرمجاز اما یکی دیگر از آثار و نتایج مخرب این بیماری بر محیط زیست است که توسط کارشناسان منابع طبیعی مطرح می گردد.

بحران کرونا، فشار اقتصادی و تاراج طبیعت

ابوطالب قزل سفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز آذر ماه در این رابطه به خبرنگاران گفته بود: افزایش فشار اقتصادی و کاهش درآمد عمومی ناشی از کرونا سبب شد، سودجویان و شکارچیان غیرمجاز به جان منابع طبیعی افتاده و برای جبران کمبودهای اقتصادی، به تاراج طبیعت و محیط زیست اقدام ورزند.

بنابر اظهارات وی، کشف چهار لاشه قوچ وحشی در 23 و 24 آبان در شرق گلستان از 6 شکارچی غیرمجاز نشان می دهد که کاهش حضور مردم به دلیل شیوع کرونا، دلیلی برای آرامش خاطر حیات وحش از سودجویان نیست.

محمدرضا قلمبران استاد دانشکده علوم وفناوری زیستی شهیدبهشتی نیز در این باره به خبرنگار اجتماعی خبرنگاران گفت: شیوع کرونا از حضور بعضی حافظان محیط زیست نظیر پارکبان ها و... جلوگیری کرد و این امر بر تخریب اکوسیستم و آلودگی محیط زیست اثرگذار خواهد بود.

وی همچنین با تاکید بر اثرات مخرب این بیماری بر جانوران گفت: گاه رها کردن بعضی اقلام بهداشتی نظیر ماسک و دستکش نیز در طبیعت سبب خوردن این کالاهای آلوده توسط چهارپایان و آلودگی دام و طیور می گردد.

وی یادآور شد: این کالاها در سواحل دریا و رودخانه به جهت شرایط نامساعد و نبود میزبان جدید از بین می رود؛ اما دام و طیور مستعد دریافت ویروس، می تواند قبل از مرگ کووید 19 آلوده گردد.

قلمبران ادامه داد: در واقع، ویروس کرونا برای رشد و بقا نیازمند شرایط مساعد همچون حضور در سیستم بدنی انسان، مخاط بینی، ریه و... است و بدون میزبان جدید نمی تواند زنده بماند، اما زمان ماندگاری و فعال بودن این ویروس جهت انتقال حائز اهمیت است که می تواند با آلودگی جانداران زنده بماند و در چرخه طبیعت بار دیگر به انسان بازگردد.

این آسیب ها در محیط زیست اما با سیستم صحیح جمع آوری، بازیافت و دفع زباله، آموزش همگانی و فرهنگ سازی به منظور رها نکردن اقلام بهداشتی، تغییر عادات اجتماعی و رفتار مسئولانه محیط زیستی می تواند ضامن تنفس دوباره این زیستگاه جهانی حتی بعد از پاندمی کرونا باشد.

از: الهام دربان

منبع: ایرنا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1281

به "خبرنگاران بحران کرونا و ضرورت اصلاح سیستم دفع زباله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بحران کرونا و ضرورت اصلاح سیستم دفع زباله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید