توافق روسیه، ایران و ترکیه درباره ادامه مشارکت برای حل مسائل ادلب سوریه

به گزارش مجله بابلسر، طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه لاوروف، ظریف و چاووش اوغلو (وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه) در کنفرانس تلفنی خود بر لزوم ادامه کوشش ها برای جداسازی مخالفین میانه رو از تروریست ها در منطقه ادلب سوریه تأکید کردند.

توافق روسیه، ایران و ترکیه درباره ادامه مشارکت برای حل مسائل ادلب سوریه

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای که پس از انجام کنفرانس تلفنی روز چهارشنبه بین وزرای خارجه سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) منتشر شد، از توافق طرفین درباره ادامه کوشش ها برای جدا کردن گروه های مخالف میانه رو با تروریست ها در استان ادلب سوریه اطلاع داد.

در این بیانیه آمده است: وزرای امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه هنگام بحث درباره شرایط استان ادلب، یادآور شدند که اجرای توافقات دوجانبه مسکو و آنکارا در 5 مارس، دستیابی به نتایج مهم در کاهش وخامت اوضاع در این منطقه را ممکن نموده است، هرچند گروه مسلح غیرقانونی هیئت التحریرالشام کوشش می نماید تا مانع از اجرای این توافقات گردد، در همین رابطه ضرورت دارد کوشش های بیشتر برای جداسازی مخالفین میانه رو از تروریست ها در منطقه ادلب همچنان ادامه یابد.

وزارت امور خارجه روسیه اضافه کرد: وزرای خارجه سه کشور ضامن صلح مجدداً بر پایبندی روسیه، ایران و ترکیه به قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل و احترام بدون قید و شرط بر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تأکید کردند. آنها نقش برجسته فرایند مذاکرات آستانه در پیشبرد عوامل مؤثر در حل وفصل اوضاع در سوریه، از جمله تثبیت شرایط در جبهه های زمینی ، یاری به حل وفصل مسائل انسانی مردم غیرنظامی و همچنین ادامه گفت وگوها بین سوری ها در چارچوب کمیته قانون اساسی در ژنو را بسیار بااهمیت ارزیابی کردند.

وزرای امور خارجه سه کشور همچنین خواهان تشدید فعالیت سازمان های بین المللی برای ارائه یاری های بشردوستانه به مردم غیرنظامی سوریه در شرایط همه گیری ویروس کرونا شده از درخواست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای کاهش و تعلیق تحریم هایی که توانایی دولت سوریه در مبارزه با این بیماری را تضعیف می نماید حمایت کردند.

سرگئی لاوروف، محمدجواد ظریف و مولود چاووش اوغلو از توافق حاصله بین دولت و مخالفان سوری درباره دستور کار نشست بعدی کمیته قانون اساسی سوریه استقبال کردند.

طرفین مذاکره همچنین تمایل سه کشور برای ادامه همکاری مؤثر در قالب مذاکرات آستانه و کوشش های مشترک روسیه، ایران و ترکیه به منظور دستیابی به ثبات و امنیت پایدار در سوریه و در کل منطقه خاورمیانه را مورد تأیید قرار دادند.

وزارت امور خارجه روسیه یادآور شد که علاوه بر این، زمان نشست بعدی سران گروه آستانه که باید در جمهوری اسلامی ایران برگزار گردد، متعاقباً معین خواهد شد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 602

به "توافق روسیه، ایران و ترکیه درباره ادامه مشارکت برای حل مسائل ادلب سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق روسیه، ایران و ترکیه درباره ادامه مشارکت برای حل مسائل ادلب سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید