توافقنامه قطر نقض گردد، جنگ بزرگی روی خواهد داد

به گزارش مجله بابلسر، گروه طالبان امروز به آمریکا هشدار داد که در صورت نقض توافقنامه قطر، جنگ بزرگی روی می دهد و مسئولیت آن با واشنگتن خواهد بود.

توافقنامه قطر نقض گردد، جنگ بزرگی روی خواهد داد

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران از مهر، گروه طالبان امروز آدینه در واکنش به تاکید کنگره آمریکا مبنی بر تعویق خروج نظامیان این کشور از افغانستان هشدار داد: اگر توافقنامه دوحه لغو گردد، جنگ بزرگی روی می دهد و مسئولیت آن بر عهده طرف آمریکایی خواهد بود.

طالبان در وب سایت خود در این باره بیان کرد: باید از اَعمال و اظهاراتی خودداری گردد که ما را دوباره به حالت جنگ بر می گرداند لذا باید از تشدید تنش ها خودداری کرد.

گروه مطالعه افغانستان پیشتر در گزارشی که به سفارش کنگره آمریکا نوشته شده است، به دولت جو بایدن توصیه کرد که فرایند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را آهسته تر کند.

در این گزارش ادعا شده که دولت بایدن باید ضرب الاجل معین شده از سوی طالبان را کنار بگذارد و به جای آن، کاهش نیروها را تنها در صورتی انجام دهد که اوضاع امنیتی در افغانستان بهتر گردد.

گروه مطالعه افغانستان در آوریل سال میلادی گذشته و درست چند هفته پس از توافق صلح آمریکا و طالبان، ایجاد شد.

در گزارش ارائه شده از سوی این گروه ادعا شده که خروج شتاب زده آمریکا از افغانستان سبب رو به رو شدن این کشور با یک جنگ داخلی خواهد شد.

به همین دلیل خروج کامل نظامیان آمریکایی باید به برقراری صلح در افغانستان، روشن شدن نوع نظام حکومتی افغانستان پس از حصول توافق، جلب پشتیبانی دیپلماتیک منطقه ای از فرایند صلح و روشن شدن تعهدات آمریکا به دولت کنونی افغانستان، مشروط گردد.

گزارش سفارشی کنگره آمریکا در حالی ارائه شد که بعضی منابع ناتو نیز مدعی شده اند که با روی کار آمدن دولت جدید واشنگتن و وعده جو بایدن دموکرات برای ارزیابی توافق با طالبان، دیگر نیازی به تعجیل برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان طبق ضرب الاجل طالبان نیست.

طالبان در توافقی که فوریه سال گذشته با دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا منعقد کرد، پیش شرط خود را برای شروع مذاکرات بین الافغانی، خروج همه نیروهای خارجی از افغانستان تا انتها آوریل 2021 بیان کرد.

اما اکنون ناتو مدعی است که حضورش در افغانستان شرایط محور است و با توجه به تداوم خشونت ها در افغانستان، صلاح می بیند که بیشتر در این کشور بماند.

همزمان، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز با زیر سوال بردن پایبندی طالبان به مفاد توافق با آمریکا، ادعاهای ناتو را تائید نموده است.

این در حالی است که پیشتر، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام نموده بود که دولت بایدن در حال ارزیابی تعهدات طالبان برای کاهش روابط با القاعده، کاهش خشونت و تعامل آنها در گفت وگوهای صلح است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1165

به "توافقنامه قطر نقض گردد، جنگ بزرگی روی خواهد داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافقنامه قطر نقض گردد، جنگ بزرگی روی خواهد داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید