ترافیک خارجی اپراتورها از کجا آمد؟

به گزارش مجله بابلسر، روزهای گذشته و در غیاب اینترنت بین الملل، ترافیک وب سایت هایی که داخلی هستند اما در فهرست محاسبه ترافیک نیم بها ثبت نشده اند، طبق شرح اپراتورها به صورت اینترنت خارجی در نظر گرفته شده و برای کاربران محاسبه شده است.

ترافیک خارجی اپراتورها از کجا آمد؟

به گزارش گروه رسانه های مجله بابلسر، در روزهای قطعی اینترنت بین الملل که پس از بروز ناآرامی ها طی روزهای اخیر رخ داد، اگرچه وب سایت های ایرانی با بهره گیری از سرورهای داخلی به فعالیت ادامه می دهند، اما بسیاری از کاربران اینترنت، از دانشجویان و برنامه نویسان تا کسب وکارهای کوچک که فعالیتشان در بستر شبکه جهانی اینترنت جریان داشته، با مسائل بسیاری روبرو و بعضا متحمل ضررهای جبران ناپذیری شدند .

از طرفی اما کاربرانی که اینترنت خود را از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی دریافت می کردند، در روزهای گذشته تنها به سایت های داخلی دسترسی داشتند که با توجه به استفاده این سایت ها از شبکه ملی اطلاعات و نیم بها بودن تعرفه اینترنت در این سایت ها و قطع بودن اینترنت جهانی که همیشه بخش اعظمی از حجم اینترنت کاربران را شامل می شد، نتوانستند استفاده چندانی از بسته های اینترنتی و حجم مصرف منصفانه خود نمایند .

به همین دلیل محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره اینکه مشترکانی که بسته های مدت دار مثلا یک هفته ای خریداری نموده اند و در زمان قطع اینترنت قادر به مصرف بسته خود نشده اند، گفت: به اپراتورها ابلاغ نموده ایم که مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته ها اضافه نمایند.

از طرف دیگر اما در شرایطی که هنوز اینترنت موبایل در بعضی از استان ها وصل نشده، بعضی از کاربران که اقدام به دریافت جزئیات ریزمصرف اینترنت خود نموده ، مشاهده کردند که تعرفه اینترنت بین الملل برایشان در نظر گرفته شده و از حجم آن ها کم شده است .

این موضوع حتی در اینترنت هدیه ای که برای دلجویی از کاربران و جبران قطعی های پیش آمده در نظر گرفته شده نیز مشاهده شده است .

اما در این زمینه اپراتورها شرح دادند که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستورالعملی داده است که تنها IP هایی که در این فهرست میزبانی می شوند، باید نیم بها محاسبه شوند. زیرا یک سری وب سایت های داخلی هستند که اسامی خود را در این فهرست ثبت ننموده اند. بنابراین اگرچه وب سایت های داخلی هستند اما چون خود را ثبت نکردند، سیستم، آن ها را شناسایی نمی کند و در زمان محاسبه چون به صورت اینترنت نیم بها در نظر گرفته نمی گردد، این موضوع در ذهن مشترک ایجاد می گردد که اینترنت خارجی برایش محاسبه شده است .

بنابراین مشترک ممکن است خودش از وب سایتی که به آن مراجعه نموده و اینترنت خارجی برایش در نظر گرفته شده مطلع نباشد، زیرا محابسه اینترنت بین الملل در هر یک از این وب سایت ها ممکن است در صورت وب گردی ها یا مراجعه به اپلیکیشن های مختلف توسط کاربران رخ داده باشد .

از زمان راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، یکی از مزایای آن، تفکیک تعرفه اینترنت داخل از بین المللی عنوان شد. کاهش هزینه ها با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ترغیب مشترکان به استفاده از سایت های داخلی و افزایش فراوری محتوا و خدمات داخلی بود. در این راستا سامانه ای راه اندازی شد که سایت های داخلی برای قرار دریافت در لیست مشمول ترافیک نیم بها ، در این سامانه ثبت نام نمایند و آنالیز شوند و درصورت تأیید به لیست مشمولان تخفیف اضافه شوند .

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 187

به "ترافیک خارجی اپراتورها از کجا آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترافیک خارجی اپراتورها از کجا آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید